«Ցանկացածս այդ վիճակում լինեինք, առաջինն ինքը կօգներ»
Գեղարվեստի պետական ակադեմիայի Գյումրու ստորաբաժանումում նոյեմբերի 7-ից  գործում է բարեգործական ցուցահանդես-վաճառք, ստացված հասույթը կտրամադրվի ակադեմիայի շրջանավարտներից մեկի բուժման ծախսերը հոգալուն: Ներկայացված են ակադեմիայի ուսանողների և շրջանավարտների աշխատանքները: Կազմակերպիչը հենց ուսանողներն են։
Panorama.am-ը Գեղարվեստի պետական ակադեմիայի Գյումրու ստորաբաժանման ուսանողական խորհրդի նախագահ Անահիտ Մաթևոսյանից տեղեկացավ, որ արդեն վաճառվել է 10 աշխատանք, հավաքվել է 200 հազար դրամ։
«Սպասում ենք նորանոր հյուրերի, հուսանք ավելի շատ կվաճառվի»,-  նշեց նա՝ հավելելով, որ այն փաստը, որ գումարն ուղղվելու է հիվանդ ուսանողուհու բուժմանը, ավելի է ոգևորում ցուցահանդեսի այցելուներին։
Ա. Մաթևոսյանը նաև տեղեկացրեց, որ իրենց ստորաբաժանման ֆեյսբուքյան էջում տեղադրված են բոլոր ստեղծագործությունների լուսանկարները, նշված են գները, ցանկացողները կարող են նաև այդպես տեսնել աշխատանքները։ Օն-լայն արդեն 2 նկար է վաճառվել։  Գները որոշել են հենց ուսանողները, իսկ ովքեր դժվարացել են, օգնել է դասախոսական անձնակազմը։
Անահիտը երեկ է այցելել հիվանդ ուսանողուհուն .«Արդեն կայուն վիճակ է իր մոտ, երեքշաբթի վիրահատելու են»։
Ուսխորհրդի նախագահի խոսքով, սկզբում նա տեղյակ չի եղել, որ ուսանողները արյուն են հանձնել, կամավոր գումար են հավաքել իր բուժման համար։
«Հետո արդեն իմացել է, ասում է՝ չեմ ուզում որևէ մեկիդ անհանգստացնեմ, նեղություն տամ։ Ցանկացածս այդ վիճակում լինեինք, առաջինն ինքը կօգներ»,- ասաց Անահիտ Մաթևոսյանը։

В филиале Ереванской государственной академии художеств в Гюмри открылась благотворительная выставка-продажа
В филиале Ереванской государственной академии художеств в Гюмри с 7 ноября открылась благотворительная выставка-продажа, вырученные средства от которой будут направлены на покрытие расходов по лечению одной из выпускниц академии. На выставке представлены работы выпускников и студентов академии, организаторами являются студенты.
Корреспондент Panorama.am у председателя студенческого совета Ереванской государственной академии художеств в Гюмри Анаит Матевосян узнал, что уже продано 10 работ, собрано 200 000 драмов.
«Ожидаем новых гостей, надеемся, что соберем ещё больше средств», – отметила она.
А. Матевосян добавила, что тот факт, что средства будут направлены на лечение одной из студенток, ещё больше воодушевляет посетителей выставки.
А. Матевосян сообщила также, что на странице академии в соцсети Facebook размещены фотографии всех работ, указаны цены, желающие могут посмотреть на работы также через Сеть. Онлайн проданы уже 2 картины. Цены на работы установили сами студенты, а тем, кто не смог определиться – помогли преподаватели.
Анаит Матевосян накануне навестила студентку. «Она уже в стабильном состоянии, во вторник её прооперируют», – рассказала она.
По словам председателя студенческого совета, вначале девушка не была в курсе, что студенты сдали кровь, собрали средства для её лечения.
«Позже она узнала об этом, сказала, что не хотела бы беспокоить кого-либо из нас, доставлять неудобства. Но, если бы кто-то из нас оказался в подобной ситуации – она бы первая вызвалась помочь», – отметила А. Матевосян.