Պաշտոնապես հայտարարում եմ՝ Նախիջևանի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերը ոչ մի տարածք չեն «ազատագրել». Դավիթ Տոնոյան
«Որպես պաշտպանության նախարար՝ պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ Նախիջևանի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերը ոչ մի տարածք չեն «ազատագրել»»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը՝ պատասխանելով Panorama.am-ի հարցին, թե պարբերաբար լուրեր են շրջանառվում Նախիջևանում հակառակորդի կողմից դիրքերն առաջ տալու, ինչպես նաև ավելի շատ նշանառության տակ հայտնվող գյուղերի մասին:
Նրա խոսքով՝ դա եղել է միջդիրքային տարածություն, որը կրճատվել է:
«Ընդ որում, Նախիջևանի տարածքում, որտեղ երբևիցե ՀՀ զինված ուժերը վերահսկողություն չեն իրականացրել: Հաշվի առնելով այդ առաջխաղացումը՝ մենք դիմել ենք որոշակի միջոցների, որպեսզի չեզոքացնենք հնարավոր առավելությունները, որոնք կարող էին առաջանալ այդ տեղաշարժից: Այդ գործողությունները հաջողությամբ արվել են»,- հայտարարեց Դավիթ Տոնոյանը:
Նա նաև նշեց, որ հրամկազմը շփումների մեջ է տեղի բնակչության հետ, աշխատում են, բացատրում են, որ այդ դիրքերի տեղափոխումը իրենք չպետք է սպառնալիք գնահատեն:
«Այն ռիսկերը, որոնք գոյություն ունեն, մենք նվազեցրել ենք: Այս խնդիրը մի քանի անգամ բարձրացվել է նաև մեր տարբեր գործընկերների առջև»,- հավելեց նա:
Հարցին՝ հայկական կողմն այդ ուղղությամբ ունի՞ դիրքային բարելավումներ, նա դրական պատասխան տվեց. «Այո, և ոչ՝ մեկ տեղ։ Ընդ որում՝ ոչ պարտադիր ՀՀ տարածքում»։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստեղծված օպերատիվ կապին՝ Դավիթ Տոնոյանն ասաց, որ օպերատիվ կապի համար նշանակված են համապատասխան պաշտոնյաներ և՛ Հայաստանի Հանրապետությունում, և՛ Ադրբեջանում: Այսինքն՝ կապն իրականացվում է այդ պաշտոնյաների միջոցով:
«Տեղեկություններն, իհարկե, այդ պաշտոնյաները ստանում են և մեր Զինված ուժերից, և Ադրբեջանի Զինված ուժերից: Կապը մինչ այժմ գործում է անխափան, Դուշամբեի պայմանավորվածությունները գործում են»,- ընդգծեց նա:
Ինչ վերաբերում է օպերատիվ կապի հաստատման գործընթացում անմիջական հրամանատարների ներգրավմանը՝ Դավիթ Տոնոյանը նշեց, որ այդ հարցը իրենք բարձրացնում են. «Դա ռիսկերի նվազեցման, միջադեպերի կանխարգելման համար շատ հզոր միջոց կարող է լինել, բայց այս փուլում մենք սահմանափակ ենք: Եւ Մինսկի համանախագահների առջև բարձրացնում ենք այդ հարցը, որ նպատակահարմար է ունենալ նաև այդպիսի կապ»:

Тоноян: Как министр обороны, официально заявляю – ВС Азербайджана не «освобождали» территории в направлении Нахиджевана
«Как министр обороны, я официально заявляю, что азербайджанские вооруженные силы не "освобождали" какой-либо территории в направлении Нахиджевана», – заявил сегодня на пресс-конференции и.о. министра обороны Армении Давид Тоноян, отвечая на вопрос корреспондента Panorama.am о том, время от времени муссируются слухи о продвижении позиций ВС Азербайджана в Нахиджеване, а также увеличении числа населенных пунктов под прицелом противника.
По словам Тонояна, речь о территории между позициями, причем в Нахиджеване,
«ВС Армении никогда не контролировали эту территорию. С учетом этого продвижения мы предприняли определенные меры, чтобы нейтрализовать возможное преимущество, которое могло появиться от этого перемещения. Эти наши действия успешно были реализованы», – заявил Давид Тоноян.
Он также отметил, что командный состав поддерживает постоянный контакт с местным населением, они работают и объясняют, что перемещение этих позиций они не должны оценивать как угрозу.
«Риски, которые существуют, мы сократили. Эта проблема неоднократно поднималась перед нашими различными коллегами», – добавил он.
На вопрос, имеются ли у армянской стороны позиционные улучшения в этом направлении, он дал положительный ответ: «Да, и не в одном месте. Более того, необязательно на территории Армении».
Коснувшись налаженной между Арменией и Азербайджаном оперативной связи, он указал, что для оперативной связи между Арменией и Азербайджаном выбраны специальные должностные лица и в Армении, и в Азербайджане, через которых и поддерживается эта связь.
«Информацию они получают из ВС и Армении, и Азербайджана. Связь действует бесперебойно, достигнутые в Душанбе договоренности соблюдаются», – отметил он.
Что касается вовлечения непосредственно командующих в процесс установления оперативной связи, Тоноян сказал: «Этот вопрос мы поднимаем. Это может стать мощным средством сокращения рисков, предотвращения инцидентов. Мы поднимаем перед сопредседателями Минской группы ОБСЕ этот вопрос, заявляем о целесообразности подобной связи».