Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը ՄԻԵԴ գանգատ է ներկայացրել պաշտպանության իրավունքի խախտման հիմքով
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Այս մասին տեղեկացնում է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը։
«Գանգատը ներկայացվել է Եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ կետերով` անմեղության կանխավարկածի և պաշտպանության իրավունքի խախտման հիմքերով»,-մանրամասնում են փաստաբանները։
Նշենք, որ պաշտպանական թիմը ՄԻԵԴ է դիմել առանց ներպետական դատական ատյաններն սպառելու, քանի որ ներպետական դատական ատյանները համարում են տվայլ գործի համար անարդյունավետ միջոց, որի մանրամասն պարազաբանումները ներկայացվել է գանգատի հիմքում:

Команда адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна обратилась в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ). Об этом сообщают представители команды адвокатов Р. Кочаряна.
«Жалоба представлена по п.п. 3 и 2 ст.6 Европейской конвенции по правам человека, на основании нарушения презумпции невиновности и обеспечения права на защиту», – пояснили они.
Отметим, что команда адвокатов экс-президента РА Роберта Кочаряна обратилась в ЕСПЧ без исчерпания средств внутригосударственной правовой защиты, поскольку считает внутригосударственные судебные инстанции неэффективным средством для данного дела, подробности чего и были представлены в основе жалобы.