Ո՞ր շինությունն է քանդվելու հաջորդը
Նոր Նորքում ապօրինի շինության քանդումից հետո միմյանց ուղղված մեղադրանքները չեն դադարում։ Շինության սեփականատերը սպառնում է  դատի տալ քաղաքապետարանին, քաղաքապետարանն էլ հիշեցնում է՝ իրենց հորդորները չի լսել, շինարարությունը չի կասեցրել, իսկ ամեն հորդորից հետո էլ ավելի արագացրել է շինաշխատանքները։
Քանի՞ ապօրինի շինություն կա մայրաքաղաքում, դրանից քանի՞սն են ենթակա քանդման, ինչպե՞ս է որոշվում, թե որ շինությունն է քանդվելու հաջորդը։ Այս հարցերը Panorama.am-ն ուղղել է քաղաքապետարան։
Այսպես, Երևան քաղաքում քաղաքաշինության և հողօգտագործման ոլորտում Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից 2018 թվականի նոյեմբերի 12-ի դրությամբ արձանագրվել է 265 իրավախախտման դեպք։
«Նշված դեպքերից թվով 14 իրավախախտումների վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետի կողմից ընդունվել է  ապօրինի շինարարությունների, ինքնակամ կառույցների քանդման կամ ապամոնտաժման մասին որոշումներ, որոնցից թվով 2 որոշումների պահանջները կատարվել են, թվով 1 որոշման պահանջները կատարվել են մասնակի, իսկ թվով 3 որոշումները վիճարկվում են դատական կարգով»,-Panorama.am-ին հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանի
աշխատակազմի քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչությունից։
Հայտնաբերված և արձանագրված մնացած դեպքերի նկատմամբ իրականացվում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախատեսված վարչարարություն։
Հետաքրքվեցինք, դատական կարգով քանդման որոշումը բողոքարկել էր նաև Նոր Նորքում երեկ քանդած ապօրինի շինության սեփականատերը, ինչո՞ւ քաղաքապետարանը չսպասեց դատարանի որոշմանը։
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանի մամուլի քարտուղար Հակոբ Կարապետյանը նշեց, որ սեփականատերը չնայած տուգանքներին, զգուշացումներին չի կասեցրել շինարարությունը, դրանք շարունակել է ավելի մեծ թափով։
«Այս դեպքի հրատապությունը երկու պատճառ ուներ։ Նախ՝ կառուցապատողը սրընթաց արագությամբ էր կառուցում շենքը, բառացիորեն 2-3 շաբաթվա ընթացքում հսկայական տարածքի վրա շինարարություն էր իրականացնում, մինչդեռ հոկտեմբերի կեսերին իրեն զգուշացրել էին կասեցնել, մինչև օրինականության հետ կապված հարցերը ճշտվեն, սակայն ամեն հորդորից հետո հակառակ ռեակցիա էր լինում, կառուցապատողը շատ կոպիտ ձևով անարգանքը էր դրսևորում օրինականության ու քաղաքապետարանի պահանջների նկատմամբ»,-ասաց մամուլի խոսնակը։
Ընդհանրապես ինչպե՞ս են որոշվում քանդվելիք շինությունների հերթականությունը, ո՞րն է սկզբունքը։
«Ապամոնտաժման որոշում կայացնելուց հետո վարչական շրջանների աշխատակազմերն են սահմանում քանդման բուն ընթացակարգը, հերթականություն որպես այդպիսին գոյություն չունի։ Մենք մեր առջև հերթականություն չենք դնում, հաջորդը չկա»,-ասաց քաղաքապետի մամուլի խոսնակը։
Նա նշում է, որ սա ոչ առաջին, ոչ էլ վերջին ապօրինի շինությունն է, որ քաղաքապետարանն ապամոնտաժելու է, մի քանի օր առաջ Արաբկիրում էր, այս օրերին էլ շինություններ քանդվում են կամ բերվում նորմատիվային տեսքի։
Պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն, ապօրինի շինություններ չկան Նուբարաշենում, դրանք առավել շատ են Կենտրոն, Շենգավիթ, Աջափնյակ, Արաբկիր վարչական շենքերում։

После сноса незаконной постройки в административном районе Еревана Нор Норк взаимные обвинения не прекращаются. Владелец постройки угрожает мэрии судом, мэрия же напоминает: владелец к их призывам не прислушался, строительство приостановлено не было, более того, после каждого призыва темп строительных работ лишь ускорялся.
Сколько незаконных построек есть в Ереване, какие из них подлежат сносу, как определяется, какое из них будет снесено следующим? Panorama.am обратился с этими вопросами в мэрию.
Так, соответствующими подразделениями мэрии Еревана, по состоянию на 12 ноября 2018 года, в сфере городского строительства и землепользования было зафиксировано 265 случаев правонарушений.
«Из указанных случаев касательно 14 правонарушений мэром Еревана приняты решения о сносе либо демонтаже незаконных построек, произвольно возведенных строений. По 2 решениям требования были выполнены полностью, по 1 – частично, еще 3 решения обжалованы в судебном порядке», – сообщили Panorama.am в Управлении по градостроению и земельному надзору мэрии Еревана.
По остальным выявленным и зафиксированным случаям осуществляется администрирование, предусмотренное соответствующими статьями Кодекса РА об административных правонарушениях.
Решение о сносе было обжаловано в судебном порядке и владельцем снесенного накануне в административном районе Нор Норк строения. Поинтересовались, почему мэрия не подождала решения суда.
Акоп Карапетян, пресс-секретарь мэра Еревана Айка Марутяна, отметил, что владелец вопреки штрафам, предупреждениям не приостановил строительство, строительные работы продолжил более интенсивно.
«Срочность в случае с этим строением имела 2 причины. Во-первых, застройщик строил здание ускоренными темпами, буквально за 2-3 недели на огромной территории было осуществлено строительство, в то время как в середине октября он получил предупреждение приостановить строительство, пока будут уточнены связанные с законностью вопросы. Между тем, после призыва последовала обратная реакция, застройщик грубо проигнорировал законность и требования мэрии», – сказал он.
Как определяется очередность зданий для сноса, какой принцип является основополагающим?
«После принятия решения о демонтаже аппараты административных районов устанавливает фактическую процедуру сноса, очередности как таковой нет. Мы не ставим перед собой такой задачи, нет следующего», – сказал пресс-секретарь мэра.
Он отмечает, что это не первое и не последнее незаконное строение, которое будет демонтировано решением мэрии, несколько дней назад случай был в Арабкире, и в эти дни здания сносятся или приводятся в соответствующий нормативный вид.
Согласно официальной информации, незаконных строений нет в Нубарашене, большинство из них находятся в административных районах Кентрон, Шенгавит, Аджапняк и Арабкир.