ԱԺ 3 խմբակցությունները կողմ կքվեարկեն բյուջեի նախագծին
2019 թվականի պետական բյուջեն ոչ թե իներցիոն, այլ փոխանցիկ բյուջե է։ Այսօր ԱԺ նիստի ժամանակ նման տեակետ հայտնեց «ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը։
«Մենք, բնականաբար, կողմ ենք քվեարկելու՝ ելնելով այն հանգամանքից, որ վերջին շնչում պետք չէ խնդիրներ ստեղծել։ Հուսով ենք՝ նոր կառավարությունը բյուջեի հիմնական շեշտադրումները կիրականացնի, իսկ նոր խորհրդարանը կվերահսկի։
Մենք այս բյուջեին կողմ ենք քվեարկելու նաև նրա համար, որ բազային կենսաթոշակը 10․000 դրամով ավելանալու է։ Եթե մենք ասում ենք, որ երկրում աղքատներ չպետք լինեն, գոնե պետք է ունենաք աղքատի բանաձևում։ Մինչև հիմա որևէ մեկը համարձակություն չունեցավ ասել, որ կենսապահովման նվազագույն չափի  եկամուտ չունեցողներն աղքատ են, այսինքն՝  մեր բնակչության  70-ից -80 տոկոսն աղքատ է»,- նշեց պատգամավորը։
«Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանն էլ իր հերթին  հավելեց, որ իրենք կաջակցեն կառավարությանը։
«Չենք կարող չաջակցել այս կառավարությանը, որ ապագայում գործունեություն ծավալի։ «Ծառուկյան» դաշինքը միանշանակ կողմ է քվեարկելու բյուջեի նախագծին»,- ասաց նա։
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն էլ նշեց, որ համակարծիք չէ «իներցիոն» բյուջե որակմանը, քանի որ սա պետք է լիներ հեղափոխական բյուջե։
«Այս բյուջեի մեջ չեմ տեսնում այն խոստումների արտացոլումը, որի միջոցով  եկել եք իշխանության, ոչ միայն արտացոլումը չեմ տեսնում, այլև նշույլները չեմ տեսնում ապագայում դրանց իրականացման համար։ Այդ դեպքում ի՞նչն եք փոխել, ի՞նչով են տարբերվում ձեր իսկ ներկայացրած բյուջեն ու վարած քաղաքականությունը նախորդ իշխանությունից։ Դուք ընդամենը շարունակությունն եք, և սա ոչ թե մեկ քայլ առաջ, այլ հետ է»,- նշեց ՀՀԿ-ական գործիչը՝ հավելելով, որ իրենք կողմ են քվեարկելու բյուջեի նախագծին՝ Կառավարության աշխատանքը չխանգարելու համար։

О намерении поддержать проект госбюджета заявили 3 фракции парламента Армении
Госбюджет Армении на 2019 год является не инерционным, а переходным, такое мнение в ходе сегодняшнего заседания Национального Собрания выразил руководитель фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян.
«Мы, естественно, поддержим проект закона РА “О Государственном бюджете РА на 2019 г.”, исходя из того обстоятельства, что на последнем вдохе не нужно создавать проблем. Надеемся, новое правительство претворит в жизнь основные акценты бюджета, а новый парламент проконтролирует это», – сказал он.
«Мы поддержим проект также потому, что базовая пенсия увеличится на 10 тыс драмов. Если мы говорим, что в стране не должно быть бедных, у нас хотя бы должно быть определение понятия бедный», – указал депутат.
Депутат от фракции «Царукян», вице-спикер НС РА Микаел Мелкумян в свою очередь добавил, что они поддержат правительство. «Мы не можем не поддержать это правительство. Блок "Царукян" однозначно проголосует за проект бюджета», – сказал он.
Глава фракции Республиканской партии Армении (РПА) Ваграм Багдасарян отметил, что он не согласен с характеристикой «инерционный» бюджет, так как главный финансовый документ страны должен был быть революционным.
«Я не вижу в этом бюджете отражения обещаний, посредством которых вы пришли к власти. Не только не вижу отражения, но и не вижу даже признаков для их осуществления в будущем.
В таком случае, что же вы изменили, чем отличаются представленный вами бюджет и проводимая вами политика от бюджета и политики прежних властей? Вы всего лишь продолжение, и это не шаг вперед, а назад», – сказал он, добавив, что они будут голосовать за проект бюджета, чтобы не мешать работе правительства.