Արայիկ Հարությունյան. Շատ շուտով օտարերկրյա ներդրումներով կմեկնարկի Սարսանգի աջափնյա ջրանցքի կառուցումը
Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական-Արցախի Հանրապետության Նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարում է եվրոպական երկրներ կատարած վերջին այցի ընացքում վարած բանակցությունների լավ արդյունքների մասին։
Նրա խոսքով, այցի ժամանակ և դրան հաջորդած ինտենսիվ քննարկումներից հետո հաջողությամբ ավարտել ենք ավելի քան 100 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ներդրումային նախագծի իրականացման շուրջ բանակցությունները:
«Արդյունքում շատ շուտով օտարերկրյա ներդրումներով կմեկնարկի Սարսանգի աջափնյա ջրանցքի կառուցումը, որի շինաշխատանքները կտևեն մի քանի տարի և որը թույլ կտա ջրամբարի ջուրը կասկադի միջոցով ինքնահոս կերպով տեղափոխել դեպի Մարտակերտ շրջկենտրոնի հարակից դաշտեր՝ հիմնելով 3 նոր ջրամբար և ոռոգովի դարձնելով ավելի քան 10,000 հեկտար հողատարածք: Ծրագիր, որին շատ երկար ենք սպասել, և որն, իմ պատկերացմամբ, դառնալու է Արցախի տնտեսական ամենախոշոր նախագծերից մեկը և ենթաշրջանի գյուղատնտեսության զարգացման երաշխավորը»,-գրել է Արայիկ Հարությունյանը։
Նախկին պետնախարարի գնահատմամբ, ոռոգման համակարգն Արցախի հանրապետությունում մեծ ներդրումների կարիք ունի:
«Այսօրվա դրությամբ ունենք մինչև 10,000 հեկտար ոչ կանոնավոր ոռոգվող այգի ու դաշտ, որը կազմում է մշակվող հողատարածքների մոտ 10 տոկոսը: Այսինքն նոր ծրագրով նախատեսվում է ավելի քան կրկնապատկել առկա ծավալը:
Ներդրողների հետ պայմանավորվել ենք նաև ջրատարն ապահովող կասկադի վրա նոր ՀԷԿ-երի կառուցման մասին, ինչը կավելացնի էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալը՝ խթանելով դրա արտահանումը: Ի դեպ, այս տարվա ինը ամիսների տվյալներով՝ մեր հանրապետությունում արտադրվել է ավելի քան 290 մլն ԿՎտ էլեկտրաէներգիա, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ աճել է 20.5 տոկոսով: Նշված ծավալից ներքին սպառման համար օգտագործվել է 267 մլն ԿՎտ-ն: Իսկ առաջիկա տարիներին հանրապետությունում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը նախատեսում ենք հասցնել մինչև 1 մլրդ ԿՎտ-ի:
Ներդրող ընկերության բաժնետերերը, որոնք հայկական ծագում չունեն, իրենց կարևոր մասնակցությունը կունենան նաև այգեգործության զարգացման գործում: Այս օրերին Արցախում են գտնվում այդ ընկերության պատասխանատուները, որոնց հետ արդեն քննարկում ենք ծրագրի մեկնարկի ժամկետներն ու տեխնիկական որոշ հարցեր: Հավատացեք, որ հեռու չէ այն օրը, երբ Մարտակերտի դաշտավայրային հատվածը կդառնա ծաղկուն գոտի, որտեղ կստեղծվեն տասնյակ վերամշակող ընկերություններ և հազարավոր նոր աշխատատեղեր:
Նշեմ նաև, որ աշխատանքներն այսքանով չեն ավարտվում, քանի որ Սփյուռքի մեր բարերարների հետ այս օրերին ավարտում ենք բարեգործական մի շարք ծրագրերի քննարկումը, որոնց մասին կտեղեկացնեմ ավելի ուշ: Սպասե՜ք լավ լուրերի»,-մանրամասնել է Հարությունյանը։

Arayik Harutyunyan: Construction of Sarsang River canal to be launched shortly
Advisor and Special Representative to the President of the Republic of Artsakh, Arayik Harutyunyan, announces the good results of the negotiations reached during his recent visit to the European countries.
According to him, during the visit and the intensive discussions following the visit, we have successfully completed negotiations on the implementation of over $100 million investment project.
"As a result, the construction of the Sarsang canal will soon be launched with foreign investments, the construction works will take several years and will allow the water reservoir to be pumped through the cascade to the surrounding areas of Martakert, building 3 new reservoirs and irrigating more than 10,000 hectares of land. This is a program we have been waiting for for a long time which, in my opinion, will become one of the largest economic projects in Artsakh as well as the guarantor of the agricultural developmentin the region," Arayik Harutyunyan wrote.
According to the former minister, the irrigation system needs big investments in Artsakh.
"We have also agreed with investors to build new HPPs on the cascade providing a watercourse, which will increase the production of electricity by promoting its export. By the way, according to the data of the 9 months of this year, our country produced more than 290 million kWh of electricity. The production increased by 20.5% compared to the same period of last year. And in the coming years we are planning to increase the volume of electricity produced in the republic to 1 billion kilowatt.
Shareholders of the investing company who do not have Armenian origin will also have an important role in the development of horticulture. The representatives of the companies are in Artsakh now are discussing issues regarding the launch of the project and some technical issues.
Let me also note that this is not all, as we are completing discussions over a series of charitable programs with our benefactors from the Diaspora in the upcoming days, about which I will announce later. Wait for good news, "said Harutyunyan.