Ադրբեջանի ու Բելառուսի բաց քարտային խաղը ՀԱՊԿ-ում ընդդեմ Հայաստանի
Նոյեմբերի 14-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել էր այդ երկրում Բելառուսի դեսպանին՝ քննարկելու համար իր առաջիկա այցելությունը Մինսկ։ Սա պատասխան «ժեստն» էր նոյեմբերի 12-ին Բելառուսի նախագահի կողմից Ադրբեջանի դեսպանի հետ հանդիպմանը, որի ընթացքում Լուկաշենկոն Ադրբեջանի դեսպանին պատմել էր նոյեմբերի 8-ին Աստանայում ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի արդյունքների մասին՝ ընդհանուր առմամբ դժգոհելով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցում Հայաստանի ունեցած դիրքորոշումից։
Ինչպես հանդիպմանը նախագահ Ալիևն ասել է Բելառուսի դեսպանին՝ «դուք որպես հմուտ դիվանագետ լավ գիտեք, որ նման պրակտիկան հազվադեպ է հանդիպում երկրների հարաբերություններում», նկատի ունենալով այն, որ նախագահները այլ երկրների դեսպանների հետ չեն հանդիպում երկկողմ հարցերը հրապարակային քննարկելու համար։ Բելառուսը և Ադրբեջանը բացառություն արել են դիվանագիտական արարողակարգից ոչ միմյանց նկատմամբ տածած անսահման սիրուց։ Նպատակը հստակ է՝ ուղերձներ փոխանցել Հայաստանին և ոչ միայն նրան։
Այն, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցը դաշնակից երկիրը քննարկում է մյուս դաշնակից երկրի ոխերիմ թշնամու և այդ կառույցին ոչ անդամ պետության հետ և հետո էլ դրա մասին բարձրաձայնում է, առնվազն տարօրինակ է և վկայում է կառույցում խնդիրների առկայության մասին։ Հայաստանի ԱԳՆ-ն այս ամենը որակել էր ոչ կոռեկտ, ինչը դուր չի եկել Ալիևին, ով էլ փորձում էր արդարացնել Լուկաշենկոյին՝ ոչ կոռեկտ անվանելով Հայաստանի ԱԳՆ վարքագիծը, թե նախարարությունը չի կարող մեկնաբանել այլ, այն էլ դաշնակից երկրի նախագահի խոսքերը։
Այնուհետև Ալիևը Բելառուսի դեսպանին պատմել է, թե ինչքան «նախանձ ու չար» են հայերը։ Կարևորել է փաստը, որ բելառուսական զենքն ունի բարձր որակ և ընդգծել, որ Ադրբեջանի զենքի հիմնական մատակարարը Ռուսաստանն է, գնումներ անում են նաև Թուրքիայից, Իսրայելից, Պակիստանից, եվրոպական երկրներից։ Իսկ Հայաստանը դժգոհում է միայն Բելառուսից, քանի որ, ըստ Ալիևի, երկու երկրներն էլ միաժամանակ են անկախացել, Բելառուսը դարձել է զարգացած երկիր, իսկ Հայաստանը՝ աղքատ։ Սա է պատճառը, թե ինչու են հայերը «թերարժեքության բարդույթով» տառապում Բելառուսի հետ հարաբերություններում։
Ալիևը ներկայացրել է նաև իր տեսակետը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի ընտրության և Յուրի Խաչատուրովի մասին՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը զգուշավորությամբ է ընդունել փաստը, երբ Հայաստանի ներկայացուցիչը նշանակվեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար։ Առաջին հերթին այն պատճառով, որ Հայաստանը Ադրբեջանի նկատմամբ թշնամական վերաբերմունք ունի և երկրորդը կապված էր թեկնածուի անձի հետ։ Ալիևը եզրակացրել է, որ ՀԱՊԿ-ի խնդիրը հենց Հայաստանն է։
Այն, որ «Եվրոպայում վերջին դիկտատորի» և «Հարավային Կովկասում վերջին դիկտատորի» միջև կա ջերմ հարաբերություններ բնական է և վաղուց հայտնի։ Բնականոն է նաև այն, որ Ադրբեջանը և Բելառուսը ձգտում են ունենալ նորմալ հարաբերություններ։ Անբնական է այն, որ դրանք տեղի են ունենում հայ-բելառուսական հարաբերությունների հաշվին։ Այս իրավիճակը ձեռնտու է, և կարող է հրահրվել Ադրբեջանի կողմից, որը Հայաստանի համար մեկ մրցակիցն է։ Բայց որ նախաձեռնությունը գալիս է Հայաստանի դաշնակից համարվող երկրից, դա է մտահոգիչ։
Միջազգային հարաբերություններում Հայաստանը լոյալ դաշնակցի համբավ ունի, և թերևս մի հիշարժան հրապարակային դեպք չի եղել, երբ հայկական կողմը թերանա Բելառուսի նկատմամբ ունեցած դաշնակցային պարտավորություններում՝ լինեն դրանք քվեարկություններ տարբեր միջազգային հարթակներում, հայտարարություններ, քաղաքական ու դիվանագիտական աջակցություն։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի ընտրություններում, երբ դեռ նոր էր ներմուծվում ռոտացիոն սկզբունքը և քննարկովում էր այբբենական կարգով առաջինը Հայաստանի ներկայացուցչի հարցը, Բելառուսը՝ Ղազախստանի հետ միասին, քիչ պրոբլեմներ չստեղծեցին հայկական կողմի համար։
Հիմա շարունակում են նույն խաղը՝ արդեն բաց խաղաքարտերով։ Իսկ ո՞վ է այս խաղում Հայաստանի խաղընկերը, ու՞մից պետք է սպասել թեկուզ փոքր աջակցություն։
Հայացքներս ինքնաբերաբար ուղղվում է հյուսիս, որտեղի հավանական խաղընկերը միշտ չէ, որ պարզ է, թե ինչ է խաղում և ինչ կանոններով։

Игра Беларуси и Азербайджана в ОДКБ против Армении с открытыми картами
14 ноября президент Азербайджана Ильхам Алиев принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Беларусь в этой стране Геннадия Ахрамовича с целью обсудить его ближайший визит в Минск. Это был ответный «жест» на встречу президента Беларуси Александра Лукашенко с послом Азербайджана в этой стране, которая состоялась 12 ноября, в ходе которой Лукашенко послу Азербайджана рассказал о результатах Саммита ОДКБ, состоявшегося 8 ноября в Астане, в целом выразив недовольство позицией Армении в вопросе выбора Генсека ОДКБ.
Президент И. Алиев послу Беларуси: «Вы как опытный дипломат хорошо знаете, что такая практика редко встречается в отношениях между странами», имея в виду то, что президенты не встречаются с послами других стран для публичного обсуждения двусторонних вопросов.
Главы Азербайджана и Беларуси отклонились от дипломатического протокола не из-за безграничной любви друг друга. Цель ясна – направить месседжи Армении и не только ей.
То, что вопрос избрания Генсека ОДКБ союзническая страна обсуждает с заклятым врагом другой союзнической страны и с представителем государства, которое не является членом данной организации, и затем заявляет об этом, это как минимум странно и свидетельствует о наличии проблем в данной структуре. МИД Армении назвал эту ситуацию некорректной, что не понравилось И. Алиеву, который пытается оправдать А. Лукашенко, назвав некорректным поведение МИД Армении, в частности, что министерство не может комментировать подобное, тем более, слова президента союзнического государства.
Затем Ильхам Алиев рассказал белорусскому послу, насколько «завистливыми и злыми» являются армяне. Был подчеркнут факт того, что белорусское оружие имеет высокое качество и отмечено, что основным поставщиком оружия в Азербайджан является Россия, закупки осуществляются также из Турции, Израиля, Пакистана, Европейских стран. А Армения жалуется на Беларусь, поскольку, по словам Алиева, обе страны почти одновременно провозгласили независимость, Беларусь стала развитой страной, а Армения – бедной. В этом заключается причина, по которой армяне страдают «комплексом неполноценности» в отношениях с Беларусью.
Алиев представил также свою позицию относительно избрания генсека ОДКБ и Юрия Хачатурова, подчеркнув, что Азербайджан с настороженностью воспринял назначение представителя Армении на должность генсека ОДКБ: «Во-первых, потому, что это государство проводит враждебную политику по отношению к Азербайджану. Во-вторых, в связи с личностью самого кандидата». Алиев заключил: «если и есть проблема в ОДКБ, то это Армения».
То, что «последний диктатор Европы» и «последний диктатор Южного Кавказа» поддерживают теплые отношения, – естественно и давно известно. Естественно и то, что Азербайджан и Беларусь стремятся к нормальным отношениям. Неестественно, что это происходит за счет армяно-белорусских отношений. Эта ситуация выгодна и может быть спровоцирована Азербайджаном, который является конкурентом  №1 Армении. Но то, что инициатива исходит от страны, которая считается союзником Армении, вызывает обеспокоенность.
В международных отношениях Армения имеет репутацию лояльного союзника, и, пожалуй, не было ни одного примечательного публичного события, когда армянская сторона проявила бы нерадивость в исполнении своих союзнических обязательств в отношении Беларуси – будь то голосования на разных международных площадках, заявления или политическая и дипломатическая поддержка. В вопросе выборов Генерального секретаря ОДКБ, когда только вводился принцип ротации и обсуждался вопрос назначения представителя Армении в алфавитном порядке, Беларусь вместе с Казахстаном создали не мало проблем для армянской стороны.
Теперь они продолжают ту же игру – уже с открытыми картами. А кто является партнером Армении в этой игре? От кого нужно ожидать хоть небольшого содействия? Взгляды непроизвольно направляются на север, где не всегда ясно, во что и по каким правилам играет вероятный партнер.