Լինել դաշնակից, չի նշանակում լինել վասալ. Մակրոն-Թրամփ «փոխհրաձգությունը» թեժանում է
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ երկար տարիների դաշնակիցները, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ն ու Ֆրանսիան, պետք է միմյանց նկատմամբ հարգանքով վերաբերվեն և որ Ֆրանսիան Վաշինգտոնի դաշնակիցն է, այլ ոչ թե վասալը։ Հայտարարության մասին գրում է aljazeera-ն։
Ի պատասխան Թրամփի թվիթերի
Ֆրանսիայի նախագահի այս հայտարարությունները պատասխան էին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի թվիթներին, որոնցում Թրամփը հանդիմանել էր Մակրոնին ու Ֆրանսիային՝ երկու աշխարհամարտերում Գերմանիային գրեթե պարտվելու մեջ, գինու արդյունաբերության ու Մակրոնի ցածր վարկանիշի համար։
Ինչից սկսվեց
Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ Մակրոնը հարցազրույցի ժամանակ ասել էր, որ Եվրոպան պետք է ունենա իր բանակը՝ ընդդեմ ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի ու Չինաստանի։
«Մակրոնն առաջարկում է ստեղծել իրենց բանակը՝ ընդդեմ ԱՄՆ-ի, Չինաստանի ու ՌԴ-ի։ Բայց այդ Գերմանիան էր Առաջին ու Երկրորդ աշխարհամարտերում, այդ ինչ եղավ Ֆրանսիային։ Նրանք արդեն գերմաներեն էին սովորում Փարիզում, մինչև ամերիկյան զորքը հասավ։ Վճարեք ՆԱՏՕ-ի ձեր բաժինը»,-գրել էր Թրամփը թվիթերում։
Մակրոն-Թրամփ փոխհրաձգությունը շարունակվեց, երբ Առաջին աշխարհամարտի ավարտի 100-ամյակի միջոցառման իր ելույթում Մակրոնը, հակադարձելով Թրամփին, ով իրեն նացիոնալիստ է համարում, հայտարարեց, թե «հայրենասիրությունը նացիոնալիզմի ճիշտ հակադրությունն է։ Նացիոնալիզմը դավաճանություն է հայրենասիրության նկատմամբ»։
Թրամփը ֆրանսիացիներին՝ նացիոնալիստ
Թրամփն էլ թվիթում մատնանշելով Մակրոնի ցածր վարկանիշը, 26 տոկոս, ու գործազրկությունը, 10 տոկոս, գրեց, թե, «իմիջայլոց, չկա ավելի նացիոնալիստ երկիր, քան Ֆրանսիան է։ Շատ հպարտ ժողովուրդ ու իրավամբ այդպես է»։
Մակրոնը նախօրեին հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է, թե չի կարծում, որ ֆրանսիացիները սպասում են, որ ինքը պետք է պատասխանի թվիթներին։
«Թրամփը խաղում է ներքին լսարանի համար»,-ասել է Մակրոնը՝ մատնանշելով, պատմական աջակցությունը, որ եղել է երկու երկրների միջև։
«Մեր պատմության յուրաքանչյուր պահի մենք եղել ենք դաշնակիցներ, այնպես որ, դաշնակիցների միջև պետք է լինի հարգանք»,-ասել է Մակրոնը՝  մատնանշելով ԱՄՆ-ի անկախության պատերազմում Ֆրանսիայի աջակցությունը։
Ոչ վասալ
Պատասխանելով Եվրոպական բանակի վերաբերյալ հարցին՝ Ֆրանսիայի նախագահն ասել է. «ԱՄՆ-ը մեր պատմական դաշնակիցն է ու կշարունակի այն լինել։ Նա այն դաշնակիցն է, որի հետ մենք վերցնում ենք բոլոր ռիսկերը, որի հետ իրականացնում ենք ամենաբարդ գործողությունները։ Սակայն լինել դաշնակից, չի նշանակում լինել վասալ երկիր»,-ասել է Մակրոնը։
Որպես պատմական փաստ նշենք, որ Ֆրանսիացիները ամերիկացիներին հաճախ են հիշեցնում Ֆրանսիայի աջակցությունը ԱՄՆ-ի անկախության պատերազմին ու նշում՝ չլիներ Ֆրանսիայի աջակցությունը, չէր լինի ԱՄՆ-ը։ Ֆրանսիացիները չեն մոռանում նաև իրենց նվերը, ԱՄՆ-ի խորհրդանիշ դարձած  Ազատության արձանը, Statue of Liberty։ Արձանի հեղինակն է ֆրանսիացի Ֆրեդերիկ Օգյուստ Բարտոլդին։ Ազատության արձանը 1886թ.-ի հոկտեմբերի 28-ին ԱՄՆ-ն նվեր ստացավ Ֆրանսիայի ժողովրդից։  Ազատության արձանի նմանակն էլ տեղադրված է Ֆրանսիայի Կոլմար քաղաքում, քանի որ հենց այստեղ է ծնվել Ֆրեդերիկ Օգյուստ Բարտոլդին։

«Быть союзником не значит быть вассалом»: Эммануэль Макрон и Дональд Трамп продолжают обмен колкостями
11:29 15/11/2018
США и Франция являются историческими союзниками, но быть союзником не значит быть вассалом, заявил французский президент Эммануэль Макрон. Об этом сообщает РИА Новости.
Ответ на серию твитов Трампа
Заявление Макрона последовало за высказываниями президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа с критикой в его адрес, размещенными в Twitter.
С чего все началось
Все началось с того, что несколько дней назад президент Франции Макрон заявил, что Европе стоит создать свои собственные вооруженные силы, чтобы защитить себя от России, Китая, а также США.
В ответ Дональд Трамп написал в Twitter: «Это очень оскорбительно, но, возможно, Европе следовало бы сначала внести свою справедливую долю в финансирование НАТО, которое США значительно субсидируют!»
Словесные баталии Трампа и Макрона продолжились и 11 ноября в Париже, где отметили 100-летие подписания перемирия, ознаменовавшего конец Первой мировой войны.
У Триумфальной арки в Париже прошла мемориальная церемония, на которой президент Франции заявил, что «патриотизм – это полная противоположность национализма». «Национализм – предательство патриотизма», – сказал Макрон.
Трамп о французах – националисты
Реакцией на слова Макрона стала серия твитов, в одном из которых Трамп прямо назвал французов националистами.
Дональд Трамп призвал также вернуть Франции былое величие и упомянул о низких рейтингах президента Эммануэля Макрона.
«Проблема заключается в том, что Эммануэль страдает от очень низкого рейтинга одобрения во Франции –26%, – и уровня безработицы в почти 10%. Он просто пытался перейти к другой теме. Между прочим, нет страны более националистической, чем Франция, очень гордый народ, и совершенно обоснованно», – написал Трамп в Twitter.
Лидер Франции постарался избежать прямого ответа на серию твитов Дональда Трампа. «Он занимается американской политикой, я не вступаю в полемику по этому поводу, я не отвечаю за положение дел в США, и я не думаю, что французы ожидают от меня реакции по этому поводу», – отметил Макрон.
Быть союзником – это не значит быть вассалом
«США – это наш исторический союзник, и они продолжают им быть. Это союзник, с которым мы берем все риски, с которым мы ведем наиболее сложные операции. Но быть союзником – это не значит быть вассалом», – сказал Макрон в эфире телеканала TF1, комментируя идею о создании европейской армии.
Стоит отметить, что французы часто напоминают американцам содействие Франции в войне за независимость США и отмечают: без содействия Франции не было бы США. Не забывают французы и о своем подарке, ставшем одним из символов США – Статуе Свободы (Statue of Liberty). Идея создания монумента приписывается Эдуару Рене Лефевру де Лабулэ, видному французскому мыслителю, писателю и политическому деятелю, президенту французского антирабовладельческого общества. Создать статую было поручено Бартольди.