Կառավարության դիմաց պահանջում են ԿԳ նախարարի ու փոխնախարարի պաշտոնակատարների հրաժարականը
Այսօր կառավարության դիմաց մի խումբ երիտասարդներ պահանջում էին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանի և փոխնախարարի պաշտոնակատար Հովհաննես Հովհաննիսյանի հրաժարականը։ Մասնակիցները նշում են, որ գիտության նկատմամբ հստակ մոտեցում չկա։
Մասնակիցներից մեկը, ով ներկայացնում էր Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի նուրբ օրգանական քիմիայի ինստիտուտը, լրատվամիջոցների հետ զրույցում նշեց, որ իրենք իրենց պահանջները հստակ ձևակերպել են նամակի տեսքով։ Իրենց ինստիտուտին պատկանող հինգ մասնաշենքերից երկուսը ուզում են վերցնել՝ առանց իրենց կարծիքը հարցնելու։
«Մինչ այս էլ բարձրաձայնել ենք մեր խնդիրների մասին, հիմա նոր կառավարությունը շարունակում է հնի նման»,- ասաց նա։
Ակցիայի մասնակիցները պահանջում են օտարման նախագծի չեղարկում։
ՀՀ գույքի կառավարման պետական վարչության կողմից կառավարության հաստատմանը ներկայացվելու համար պատրաստվել է նախագիծ, որի 1-3 կետերով, կառավարության որոշմամբ, նախատեսվում է ք.Երևանի Ազատության 26 հասցեում գտնվող ՀՀ ԳԱԱ Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոն ՊՈԱԿ-ից հետ վերցնել 2 լաբորատոր մասնաշենք և արհեստանոցի տարածքի մի մասը և վարձակալության տրամադրել 2 կազմակերպությունների:
Մասնակիցների շարքում կային նաև կրթության այլ հաստատությունների ներկայացուցիչներ, որոնք ևս այլ խնդիրների մասին էին բարձրաձայնում։

У здания правительства Армении требуют отставки и.о. министра образования и науки А.Арутюняна
Перед зданием правительства Армении группа молодых людей требует отставки и.о. министра образования и науки Араика Арутюняна и и.о. замглавы Минобрнауки Ованнеса Ованнисяна. Участники акции отмечают, что в сфере науки отсутствуют четкие подходы.
Один из участников акции, представляющий Институт тонкой органической химии Научно-технологического центра органической и фармацевтической химии (НАН Армении), в беседе с журналистами отметил, что они четко сформулировали свои требования в письме. 2 из 5 принадлежащих их институту корпусов хотят забрать, даже не выслушав их мнения.
«Мы поднимали существующие проблемы и ранее, новое правительство работает в стиле прежнего», – сказал он.
Участники акции требуют аннулировать проект отчуждения.
Комитет по управлению государственным имуществом подготовил для представления правительству проект, пунктами 1-3 которого предусматривается забрать у ГНКО «Научно-технологический центр органической и фармацевтической химии» НАН Армении (пр. Азатутян, дом 26) 2 лабораторных здания и часть территории мастерской и на правах аренды предоставить 2 организациям.
Среди участников акции были представители других образовательных учреждений, которые в свою очередь пришли со своими проблемами.