Թաթոյան. Արդարությունը չի ավարտվում բանտի դարպասների հետևում
«Իրականում համաներումը չպետք է նպատակ հետապնդի մեխանիկորեն բեռնաթափել քրեակատարողական հիմնարկները»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Նրա կարծիքով՝ համաներման մասին այսպիսի պատկերացումը որոշ դեպքերում այն պատճառով է, որ տարիների ընթացքում ճիշտ սկզբունքներով չեն առաջնորդվել ազատությունից զրկման հարցերում։
«Ազատությունից զրկված մարդու նկատմամբ պետք է գործի վստահության կանխավարկած։ Նրա հետ պետք է տարվի անհատական աշխատանք, պետք է մարդուն նախապատրաստել աստիճանական ազատ արձակման, իսկ մենք ի՞նչ ենք արել, տարիների ընթացքում պահել ենք անձին մեկուսացած ու սոցիալ-հոգեբանական ոչ մի աշխատանք չենք կատարել անձի հետ ու վերջում ասել ենք՝ գիտես ինչ կա, դու պատրաստ չես ազատ արձակման», - ասաց պաշտպանը։
Թաթոյանի խոսքով՝ չի կարող պետությունն իր պոզիտիվ պարտականությունը չկատարելու պատճառով մարդուն ասել՝ դուք պատրաստ չեք ազատ արձակման։
«Պետք է սկզբունքային փոփոխություններ կատարել։ Բեռնաթափելը կամ գերբնակեցման հարցը լուծելը, իհարկե, շատ կարևոր է, բայց տպավորություն չպետք է ստեղծվի, որ սա միակ խնդիրն է. մեր քրեակատարողական հիմնարկները շատ ունեն խնդիրներ։ Չի կարելի մարդու մասին դատել բացառապես կատարված հանցանքի բնույթով, ինչպես նշում է միջազգային իրավաբանությունը, արդարությունը չի ավարտվում բանտի դարպասների հետևում, պետք է մարդկանց մշտապես տանք այդ հնարավությունը։ Մենք խնդիրներն անընդհատ բարձրաձայնելու ենք»,-հավելեց նա։

‘Justice doesn’t end at the prison gates’ – Armenian ombudsman on amnesty
In fact, amnesty should not pursue a goal of mechanically relieving jail overcrowding, Armenian Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan told a news conference on Friday.
According to him, such an attitude to amnesty is mostly based on years of misleading principle on depriving a person from liberty.
Tatoyan stressed that a presumption of confidence should be followed when dealing with a prisoner.
“Individual works should be carried out with them. A convict should be gradually prepared for freedom. But what have we done? We have kept them isolated for years, failing to carry out social-psychological works with them, and then we have stated they are not ready for freedom,” he said.
The ombudsman stressed the state should not tell an inmate he is not ready for freedom after failing to carry out its obligations.
He stressed the need to make landmark changes in the sector. “The issue of relieving prison overcrowding is, of course, very important, but there should not be an impression that this is the only issue: our penitentiaries are facing numerous issues,” Tatoyan said.
“You shouldn’t judge a person exclusively by the nature of crime he has committed. As the international law says, ‘Justice doesn’t end at the prison gates.’ We should always give people that chance,” he said, vowing to constantly voice the issues in the sector.