Թաթոյան. Արդարությունը չի ավարտվում բանտի դարպասների հետևում
«Իրականում համաներումը չպետք է նպատակ հետապնդի մեխանիկորեն բեռնաթափել քրեակատարողական հիմնարկները»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Նրա կարծիքով՝ համաներման մասին այսպիսի պատկերացումը որոշ դեպքերում այն պատճառով է, որ տարիների ընթացքում ճիշտ սկզբունքներով չեն առաջնորդվել ազատությունից զրկման հարցերում։
«Ազատությունից զրկված մարդու նկատմամբ պետք է գործի վստահության կանխավարկած։ Նրա հետ պետք է տարվի անհատական աշխատանք, պետք է մարդուն նախապատրաստել աստիճանական ազատ արձակման, իսկ մենք ի՞նչ ենք արել, տարիների ընթացքում պահել ենք անձին մեկուսացած ու սոցիալ-հոգեբանական ոչ մի աշխատանք չենք կատարել անձի հետ ու վերջում ասել ենք՝ գիտես ինչ կա, դու պատրաստ չես ազատ արձակման», - ասաց պաշտպանը։
Թաթոյանի խոսքով՝ չի կարող պետությունն իր պոզիտիվ պարտականությունը չկատարելու պատճառով մարդուն ասել՝ դուք պատրաստ չեք ազատ արձակման։
«Պետք է սկզբունքային փոփոխություններ կատարել։ Բեռնաթափելը կամ գերբնակեցման հարցը լուծելը, իհարկե, շատ կարևոր է, բայց տպավորություն չպետք է ստեղծվի, որ սա միակ խնդիրն է. մեր քրեակատարողական հիմնարկները շատ ունեն խնդիրներ։ Չի կարելի մարդու մասին դատել բացառապես կատարված հանցանքի բնույթով, ինչպես նշում է միջազգային իրավաբանությունը, արդարությունը չի ավարտվում բանտի դարպասների հետևում, պետք է մարդկանց մշտապես տանք այդ հնարավությունը։ Մենք խնդիրներն անընդհատ բարձրաձայնելու ենք»,-հավելեց նա։

Омбудсмен Армении: Объявление амнистии не должно преследовать цели механической разгрузки УИУ
«На самом деле объявлении амнистии не должно преследовать цели механической разгрузки Уголовно-исполнительных учреждений (УИУ)», – заявил сегодня на пресс-конференции Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
По его словам, подобное представление об амнистии в некоторых случаях происходит по той причине, что в течение лет не руководствовались верными принципами в вопросах лишения свободы.
«В отношении лишенного свободы человека должна действовать презумпция доверия. С ним должна проводиться индивидуальная работа, необходимо подготовить человека к постепенному освобождению, а что делали мы? В течение лет держали человека в изоляции и не проводили с ним социально-психологических работ и в конце заявляли, знаешь, ты не готов к выходу на свободу», – отметил Омбудсмен.
По словам А. Татояна, государство не может по причине невыполнения своих позитивных обязательств заявлять подобным людям, мол, «вы не готовы к выходу на свободу».
«Необходимо провести принципиальные изменения. Конечно, вопрос о разгрузке УИУ или сверхперегруженности очень важен, но не должно создаваться впечатления, что это единственная задача: у наших УИУ очень много проблем. Нельзя судить о человеке следуя исключительно из характера преступления, как отмечает международное право, правосудие не заканчивается за воротами тюрьмы, необходимо всегда давать подобную возможность людям. Мы постоянно будем заявлять о проблемах», – добавил Защитник прав человека.