Սահմանամերձ գյուղերի գնդակոծություննների վերաբերյալ զեկույցը ՄԻՊ-ը կներկայացնի միջազգային կառույցներին
12:16 16/11/2018
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից արտահերթ զեկույց է հրապարակվել՝ ՀՀ սահմանամերձ գյուղերի ուղղությամբ գնդակոծությունների կապակցությամբ կատարված փաստահավաք աշխատանքների վերաբերյալ։
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնեց, որ խոսքը վերաբերում է սեպտեմբեր ամսվա ընթացքում տեղի ունեցած գնդակոծություններին՝ Տավուշի մարզի Կոթի, Բաղանիս, Վազաշեն, Ոսկեվան և Այգեհովիտ գյուղերի ուղղությամբ։
«Փաստահավաք աշխատանքներն ընդհանրապես նոր ուղղությունն են ՄԻՊ գործունեության մեջ, մենք սկսել ենք այս ուղղությունը 2016 թվականից, և այն բացառապես հիմնված է միջազգային սկզբունքների վրա։  Այս աշխատանքները սկսել ենք իրականացնել՝ հիմքում ունենալով մամուլի հրապարակումները, պաշտոնական հաղորդագրությունները, բայց որ ավելի կարևոր է՝ մեզ ուղղվող ահազանգերը։ Փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում առանձնազրույցներ են անցկացվել տեղի բնակիչների հետ, վարչակազմերի, ուսուցիչների հետ է աշխատանք տարվել։ Այս ողջ աշխատանքների ընթացքում մեզ հետ սերտ համագործակցել են գյուղական համայնքների ղեկավարները։ Ողջունելի է նաև այն, որ ավելի քան հիսուն ՀԿ-ներ քննադատական հայտարարություններով հանդես եկան, որոնք ուղղված են թիրախային՝ երեխաների պաշտպանությանը»,- ներկայացրեց Թաթոյանը։
Նա նշեց, որ գնդակոծությունները հիմնականում տեղ են ունենում այն ժամերին, երբ ակտիվ է քաղաքացիական բնակչությունը, տեղի են ունենում գյուղերի մանկապարտեզների, դպրոցների ուղղությամբ։
«Օրինակ Կոթի գյուղում մեր արձանագրած տվյալների համաձայն, գնդակոծությունները տեղի են ունեցել սեպտեմբերի 2, 4, 5, 15, 16, 29-ին, զեկույցում հստակ նշված են նաև ժամերը։ Ինչ վերաբերում է Բաղանիսին, ես անձամբ եղել եմ այնտեղ, վնասվել էր գյուղի դպրոցի տանիքը, վտանգը նրանում էր, որ խաղադաշտում գտնվող երեխաները նույնպես կարող էին ենթարկվել գնդակոծության։ Այդ պատճառով, փաստահավաք աշխատանքներից հետո աշխատանքներ ենք տանում որոշ միջազգային կառույցների հետ, որպեսզի կարողանան կանխարգելիչ բնույթի քայլեր ևս ձեռնարկվի»,- նշեց պաշտպանը։
Թաթոյանն ասաց, որ կազմված զեկույցը ներկայացնելու են միջազգային կառույցներին, համապատասխան քաղհասարակությանն ու պետական մարմիններին։
«Ուզում եմ շեշտել, որ այդ զեկույցը բացառապես հիմնված է մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա»,-հավելեց նա։
Լրագրողների հարցին, թե տեղյա՞կ են, Ադրբեջանի ՄԻՊ-ը նման փաստահավաք աշխատանքներ անու՞մ է, թե՞ ոչ, Թաթոյանը պատասխանեց. «Անկեղծ ասած տեղյակ չեմ, չեմ նկատել այդպիսի զեկույցներ, բայց միջազգային հարթակներում քննարկումների ժամանակ անում են հայտարարություններ, թե իրենց նկատմամբ էլ են անում գնդակոծություններ։ Իրականում այս զեկույցները նպատակ ունեն ոչ թե հավասարակշռություն պահելու, այլ ցույց տալու իրական վիճակը և մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկել»։

Ombudsman's report on Azerbaijani cross-border shootings to be sent to international organizations
The Human Rights Defender of the Republic of Armenia has issued an emergency report on the fact-finding activities regarding the Azerbaijani cross-border shelling in the direction of the borderline villages of Armenia.
Ombudsman Arman Tatoyan said at a meeting with reporters Friday that it goes about the shootings opened in the direction of Koty, Baghanis, Vazashen, Voskevan and Aygehovit villages of Tavush region in September.
"Fact-finding is a new direction in the HRD activity in general, and we have started it since 2016 and it is exclusively based on international principles. We have started to carry out these works, basing on press releases, official messages, and more importantly, alarming calls we have received. During the fact-finding activities, we have had meetings with local residents, with administrations and teachers. Throughout these activities, we have been closely cooperating with rural community leaders. It is also welcoming that over fifty NGOs have made critical statements regarding the protection of children in the targeted areas," Tatoyan said.
He pointed out that the shootings were mainly carried out at the time when the civilian population was active and mainly in the direction of the kindergartens and schools of the villages.
"For example, according to our data in the village of Koti, fires were opened on September 2, 4, 5, 15, 16, 29, the report also clearly stated the exact time of the shootings. As for Baghanis, I was there in person, the roof of the village school has been damaged, and there had been danger that the children playing on the playground could have also been affected. That's why, following the fact-finding, we are working with some international institutions so that preventive measures can be taken, " said the defender.
Tatoyan said that the report will be submitted to international organizations, relevant civil societies and state bodies.
"I want to emphasize that this report is exclusively based on the protection of the human rights," he added.