Սահմանամերձ գյուղերի գնդակոծություննների վերաբերյալ զեկույցը ՄԻՊ-ը կներկայացնի միջազգային կառույցներին
12:16 16/11/2018
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից արտահերթ զեկույց է հրապարակվել՝ ՀՀ սահմանամերձ գյուղերի ուղղությամբ գնդակոծությունների կապակցությամբ կատարված փաստահավաք աշխատանքների վերաբերյալ։
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնեց, որ խոսքը վերաբերում է սեպտեմբեր ամսվա ընթացքում տեղի ունեցած գնդակոծություններին՝ Տավուշի մարզի Կոթի, Բաղանիս, Վազաշեն, Ոսկեվան և Այգեհովիտ գյուղերի ուղղությամբ։
«Փաստահավաք աշխատանքներն ընդհանրապես նոր ուղղությունն են ՄԻՊ գործունեության մեջ, մենք սկսել ենք այս ուղղությունը 2016 թվականից, և այն բացառապես հիմնված է միջազգային սկզբունքների վրա։  Այս աշխատանքները սկսել ենք իրականացնել՝ հիմքում ունենալով մամուլի հրապարակումները, պաշտոնական հաղորդագրությունները, բայց որ ավելի կարևոր է՝ մեզ ուղղվող ահազանգերը։ Փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում առանձնազրույցներ են անցկացվել տեղի բնակիչների հետ, վարչակազմերի, ուսուցիչների հետ է աշխատանք տարվել։ Այս ողջ աշխատանքների ընթացքում մեզ հետ սերտ համագործակցել են գյուղական համայնքների ղեկավարները։ Ողջունելի է նաև այն, որ ավելի քան հիսուն ՀԿ-ներ քննադատական հայտարարություններով հանդես եկան, որոնք ուղղված են թիրախային՝ երեխաների պաշտպանությանը»,- ներկայացրեց Թաթոյանը։
Նա նշեց, որ գնդակոծությունները հիմնականում տեղ են ունենում այն ժամերին, երբ ակտիվ է քաղաքացիական բնակչությունը, տեղի են ունենում գյուղերի մանկապարտեզների, դպրոցների ուղղությամբ։
«Օրինակ Կոթի գյուղում մեր արձանագրած տվյալների համաձայն, գնդակոծությունները տեղի են ունեցել սեպտեմբերի 2, 4, 5, 15, 16, 29-ին, զեկույցում հստակ նշված են նաև ժամերը։ Ինչ վերաբերում է Բաղանիսին, ես անձամբ եղել եմ այնտեղ, վնասվել էր գյուղի դպրոցի տանիքը, վտանգը նրանում էր, որ խաղադաշտում գտնվող երեխաները նույնպես կարող էին ենթարկվել գնդակոծության։ Այդ պատճառով, փաստահավաք աշխատանքներից հետո աշխատանքներ ենք տանում որոշ միջազգային կառույցների հետ, որպեսզի կարողանան կանխարգելիչ բնույթի քայլեր ևս ձեռնարկվի»,- նշեց պաշտպանը։
Թաթոյանն ասաց, որ կազմված զեկույցը ներկայացնելու են միջազգային կառույցներին, համապատասխան քաղհասարակությանն ու պետական մարմիններին։
«Ուզում եմ շեշտել, որ այդ զեկույցը բացառապես հիմնված է մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա»,-հավելեց նա։
Լրագրողների հարցին, թե տեղյա՞կ են, Ադրբեջանի ՄԻՊ-ը նման փաստահավաք աշխատանքներ անու՞մ է, թե՞ ոչ, Թաթոյանը պատասխանեց. «Անկեղծ ասած տեղյակ չեմ, չեմ նկատել այդպիսի զեկույցներ, բայց միջազգային հարթակներում քննարկումների ժամանակ անում են հայտարարություններ, թե իրենց նկատմամբ էլ են անում գնդակոծություններ։ Իրականում այս զեկույցները նպատակ ունեն ոչ թե հավասարակշռություն պահելու, այլ ցույց տալու իրական վիճակը և մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկել»։

Доклад Омбудсмена Армении об обстрелах приграничных сёл будет представлен в международные структуры
Защитник прав человека Армении (Омбудсмен) Армении Арман Татоян подготовил внеочередной доклад касательно проведенных работ по сбору документов в связи с обстрелом приграничных сел РА.
Сегодня на встрече с журналистами Омбудсмен РА Арман Татоян сообщил, что речь идет о случаях обстрела в сентябре с.г. в направлении сёл Коти, Баганис, Вазашен, Воскеван и Айгеовит Тавушской области РА.
«Работы по сбору документов являются новым направлением в деятельности Омбудсмена РА, мы начали подобного рода деятельность с 2016 года, и она основана исключительно на международных принципах. Мы начали проводить данные работы, основываясь на публикации в СМИ, официальные заявления и сообщения, но, что самое главное – на получаемых офисом Омбудсмена сообщениях.
Во время сбора документов были проведены интервью с местными жителями, представителями областных администраций, преподавателями. Во время проведения данных работ с нами тесно сотрудничали также руководители сельских общин. Приветствуется также то, что свыше 50 общественных организаций выступили с критическими заявлениями по вопросу защиты прав детей», – отметил он.
Он отметил, что обстрелы производятся в основном в те часы, когда гражданское население активно, в частности, обстрелы ведутся в направлении детских садов, школ.
«К примеру, согласно зарегистрированным нами данным село Коти обстреливалось 2, 4, 5, 15, 16  и 29 сентября, в докладе четко указаны также часы. Что касается села Баганис, я лично был там и видел, что была повреждена крыша здания школы, опасность заключается в том, что находящиеся на игровой площадке дети также могли попасть под обстрел. По этой причине, после работ по сбору документов, мы проводим работу также с некоторыми международными структурами, чтобы суметь предпринять также меры по предотвращению подобных инцидентов», – подчеркнул А. Татоян.
А. Татоян отметил, что составленный доклад будет представлен в международные структуры, в соответствующие государственные органы и представителям гражданского общества.
«Хочу подчеркнуть, что данный доклад основан исключительно на вопросе защиты прав человека», – добавил Омбудсмен.