«Հրապարակ». Արտաքին ֆրոնտում սպասողական են
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Իշխանություններին հեշտ ժամանակներ չեն սպասվում․ բացի նախընտրական թոհուբուհից, դեկտեմբերի 9-ի նախօրյակին՝ դեկտեմբերի 6-ին, ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարների համաժողովն է, որտեղ քննարկվելու-որոշվելու է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցը։
Հաջորդ օրն էլ՝ դեկտեմբերի 7-ին, Միլանում Մամեդյարով-Մնացականյան հանդիպումն է։ «Կողմերը դեռ չեն հաստատել Միլանում հանդիպման իրենց մասնակցության փաստը»,- ասաց ԱԳՆ մեր աղբյուրը՝ ի պատասխան հարցին, թե այդ հանդիպման, ինչպես նաև ՀԱՊԿ քարտուղարի ընտրության արդյունքները կազդե՞ն ընտրությունների վրա։ «Ոչ մի կերպ․ Միլանում տեղի է ունենալու ընթացիկ հանդիպում, իսկ ՀԱՊԿ-ի հետ կապված՝ մենք ինտենսիվ բանակցում ենք, ՀԱՊԿ կանոնադրությունն է մշակվում։ Կարծում եմ՝ անդամ բոլոր երկրներին էլ ձեռնտու է, որ ֆորսմաժորային դեպքերի համար շարունակականության ապահովում լինի, այն է՝ քարտուղարությունը ստանձնած երկիրն ավարտի իր ժամկետը»։
Ի դեպ, մեր տեղեկություններով, նոյեմբերի վերջին սպասվում է ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի ասուլիսը։ Հիշեցնենք, որ, ի տարբերություն մնացյալ նախարարների, նա իր 100 օրվա ամփոփմամբ հանդես չեկավ, հիմա որոշել է «երկուսը մեկում» անել։
Թեմայի շրջանակներում՝ ևս մի նյուանս․ արտաքին քաղաքականությամբ զբաղվողների մի խումբ որոշել է ՀԱՊԿ քարտուղարի հարցում ձախողումները «կոտրել» այդ ուղղությամբ աշխատող ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանի վրա և նրան դարձնել քավության նոխազ։ Խոսում են այն մասին, որ նա կարող է հրաժեշտ տալ իր պաշտոնին՝ իբրև թե ժամանակին չի զգուշացրել, լավ չի բանակցել, և, առհասարակ՝ քարտուղարի պաշտոնը կորցնելու մեղքը նրա ուսերին է»:

«Грапарак»: На внешнем фронте – выжидательная ситуация
Газета «Грапарак» пишет, что властям Армении предстоят нелегкие времена: кроме предвыборной суеты, накануне 9 декабря – 6 декабря в Санкт-Петербурге состоится встреча глав государств-участников ОДКБ, на которой будет принято окончательное решение по вопросу нового генерального секретаря организации.
На следующий день, 7 декабря, в Милане состоится встреча Мамедъяров – Мнацаканян.
«Стороны пока не подтвердили факт своего участия во встрече в Милане», - заявил наш источник в МИД, в ответ на вопрос, повлияют ли итоги этой встречи, а также результаты выборов генерального секретаря ОДКБ на выборы.
«Никоим образом. В Милане состоится текущая встреча, а в связи с ОДКБ мы ведем интенсивные переговоры, разрабатывается устав ОДКБ. Думаю, всем странам-участникам выгодно, чтобы в форс-мажорных ситуациях было обеспечено постоянство, то есть взявшая на себя председательство страна завершила свой срок».
Кстати, по нашим сведениям, в конце ноября ожидается пресс-конференция главы МИД Зограба Мнацаканяна. Напомним, что в отличие от остальных министров, он не выступил с подведением итогов первых 100 дней деятельности и сейчас решил сделать «два в одном».
В рамках темы, еще один нюанс… Группа занимающихся внешней политикой решила «свалить» провалы  в вопросе генерального секретаря ОДКБ на работающего в этом направлении Шаварша Кочаряна и сделать его козлом отпущения. Говорят о том, что он может распрощаться со своей должностью, типа не предупредил своевременно, плохо вел переговоры, и вообще вина за потерю поста генсека лежит на плечах», - отмечает издание.