Փաշինյան. Հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք Աբաջյանի արարքին արժանի ապրել
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանը Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնում մասնակցել են Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի ծննդյան օրվա կապակցությամբ կազմակերպված արարողությանը: Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Ռոբերտ Աբաջյանի ծնողները, տատիկն ու պապիկը: Հայտնում են կառավարությունից։
Ռոբերտ Աբաջյանի ծառայակից ընկերները, ինչպես նաև կենտրոնում բուժում ստացած երիտասարդները կենտրոնի բակում խորոված են պատրաստել, այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանի, Աննա Հակոբյանի և Արցախի հերոսի ծնողների ու հարազատների մասնակցությամբ ընթրիքի սեղանի շուրջ նշել իրենց ընկերոջ ծննդյան օրը:
«Այսօր Արցախի հերոս, բոլորիս սիրելի Ռոբերտ Աբաջյանի ծննդյան օրն է: Առաջարկում եմ, որ այս բաժակով խմենք Ռոբերտի կենացը, նրա հերոսության կենացը և մեր բոլոր ընկած ու ապրող հերոսների կենացը: Խմենք նրա համար, որ մենք մեր կյանքով և գործունեությամբ արժանի լինենք նրանց հերոսությանը, նրանց զոհողություններին, որ նրանք արել են հանուն հայրենիքի, հանուն հայ ժողովրդի, հանուն բոլորիս: Հույս ունեմ, որ մենք ի վիճակի կլինենք և կկարողանանք այդ արարքին արժանի ապրել՝ անկախ նրանից, թե ինչով ենք զբաղվում»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը և շնորհակալություն հայտնել Ռոբերտ Աբաջյանի ծնողներին՝ նման զավակ դաստիարակելու համար:
Զրույցի ընթացքում երիտասարդները վարչապետի պաշտոնակատարին պատմել են բուժումից հետո ունեցած հաջողությունների և գործունեության մասին:
Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել վերականգնողական կենտրոնում, ծանոթացել նոր մասնաշենքի շինարարական աշխատանքների ընթացքին: Այնտեղ տեղակայվելու են խաղային թերապիայի, ժամանցի սենյակները, ուսումնական լսարանները: Նախատեսվում է, որ նոր մասնաշենքի շինաշխատանքներն ավարտին կհասցվեն 2019 թվականի ամռանը:

Pashinyan: 'I hope we can live up to Robert Abajyan’s heroism'
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia and his spouse Anna Hakobyan on Friday attended a ceremony dedicated to Artsakh Hero Robert Abajyan’s birthday at the Fatherland Defender's Rehabilitation Center. The event was also attended by Abajyan’s parents and grandparents.
Robert Abajyan’s co-servicemen and the young inmates made barbeque in the center’s courtyard, and then celebrated their friend’s birthday with Nikol Pashinyan, Anna Hakobyan, and the parents and relatives of the Artsakh hero, the PM’s office reports.
“Today is the birthday of the Hero of Artsakh, our dear Robert Abajyan. I propose that we raise a glass for Robert, for his heroism and all of our fallen and living heroes. Let us drink to make sure that our lives and activities are worthy of their heroism, the sacrifice they made for the sake of the Motherland, for the sake of the Armenian people, for all of us. I hope we can live up to Robert Abadjian’s heroism regardless of what we are doing,” Pashinyan said, thanking Abajyan’s parents for having raised such a brave son.
The hero’s friends told the acting PM about their achievements and activities after treatment. Pashinyan toured the rehabilitation center and was briefed on the progress in the construction of a new building. There will be rooms and lounges for game therapy, recreation, educational audiences. The construction of the new building will be completed by the summer of 2019.