«168 Ժամ». «Փաշինյանի նշած խոսքերը ոչինչ չեն նշանակում». Մոդեստ Կոլերով
«168 Ժամ» թերթը գրում է. «ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի թեկնածության հարցը, ըստ որոշ գնահատականների, ճգնաժամ է առաջ բերել ՀԱՊԿ-ում, որի գագաթնակետն օրերս ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Մինսկի «փոխհրաձգությունն» էր:
«168 Ժամի» հարցին, թե՝ ինչպիսի՞ ելք եք տեսնում ստեղծված իրավիճակից, ՌԴ առաջին կարգի պետական խորհրդական, «Ռեգնում» լրատվական գործակալության գլխավոր խմբագիր Մոդեստ Կոլերովը պատասխանել է.
«ՀԱՊԿ-ում ճգնաժամ չկա: ՀԱՊԿ-ը շատ փափուկ կազմակերպություն է, որը մեծ սահմանափակումներ չի դնում իր մասնակիցների նկատմամբ: Հայաստանը որոշել է թելադրել իր պայմանները ՀԱՊԿ-ին, դա չի հաջողվի, և ես դրանում ոչ մի ճգնաժամ չեմ տեսնում: Բայց տեսնում եմ ճգնաժամ Հայաստանի կառավարման համակարգում, այո՛, բայց դա ՀԱՊԿ ճգնաժամ չէ»:
Դիտարկմանը, թե հայկական կողմը նշում է, որ շարունակելու է պնդել իր դիրքորոշումը, նա այսպես է արձագանքել. «Փաշինյանի նշած խոսքերը ոչինչ չեն նշանակում, քանի որ որոշումները կայացվում են կոնսենսուսով, և այն, որ Փաշինյանը սպառնաց պահանջել հաշվետվություն Լուկաշենկոյից և Նազարբաևից՝ իրեն չի օգնելու»:
Խոսելով ԱԺ առաջիկա ընտրությունների, մասնավորապես՝ «Սասնա ծռեր» հակառուսական ուժի մասնակցության մասին, նա ասել է. «Այն բանից հետո, երբ իշխանությունը համաներեց «Սասնա ծռերի» ներկայացուցիչներին, հանեց նրանցից երկու տարի առաջ կազմակերպված ահաբեկչության պատասխանատվությունը, նրանք դառնում են ռադիկալ քաղաքական կուսակցություն: Նշեմ, որ այդ արմատականությունը նրանց մոտ ավելին է, քան Նիկոլ Փաշինյանի մոտ է: Փաշինյանը հետզհետե սկսելու է ռադիկալիզմի հարցում «պարտվել» «Սասնա ծռերին», և ժամանակի ընթացքում նա ավելի ու ավելի շատ է սկսելու զիջել այս ուժին, քանի որ այն դիրքորոշումը, որը նա ցուցաբերեց նրանց նկատմամբ, ցույց է տալիս, որ փաստացի և գաղափարական առումով նաև Փաշինյանն այս ուժին հաղթել չի կարող: «Սասնա ծռերը» սկսելու է ավելացնել իր հեղինակությունը Փաշինյանի հաշվին»:

«168 жам»: Слова Пашиняна ничего не значат – Модест Колеров
Газета «168 жам»  пишет, что вопрос кандидатуры генерального секретаря ОДКБ, по некоторым оценкам, спровоцировал кризис в Организации, апогеем которого стал недавний «поединок» между и.о. премьер-министра Армении Николом Пашиняном и президентом Беларуси Александром Лукашенко.
На вопрос корреспондента издания, какой выход Вы видите из создавшейся ситуации, действительный государственный советник РФ I класса, главный редактор ИА REGNUM, Модест Колеров ответил:
«В ОДКБ кризиса нет. ОДКБ очень мягкая организация, которая не ставит жестких ограничений в отношении своих участников. Армения решила диктовать свои условия ОДКБ, это не удастся, и я не вижу в этом никакого кризиса. Но вижу кризис в системе управления Армении, да, но это не кризис ОДКБ».
На замечание о том, что армянская сторона заявляет, что продолжит настаивать на своей позиции, Модест Колеров ответил: «Сказанные Пашиняном слова ничего не значат, поскольку решения принимаются консенсусом и то, что он угрожал потребовать отчета у Лукашенко и Назарбаева, ему не поможет».
Говоря о предстоящих парламентских выборах, в частности, участии в них антироссийской силы «Сасна црер», Модест Колеров заявил:
«После того как власти амнистировали представителей «Сасна црер», сняли с них ответственность за организованный два года назад террористический акт, они становятся радикальной  политической партией. Отмечу, что этот радикализм у них больше, чем у Никола Пашиняна. В вопросе радикализма Пашинян постепенно начнет «проигрывать» «Сасна црер» и со временем он все больше и больше будет уступать этой силе, поскольку позиция, которую он проявил к ним, демонстрирует, что Пашинян фактически и  в идеологическом плане не может победить эту силу. «Сасна црер» начнут повышать свой авторитет за счет Пашиняна».