Ադրբեջանցի գրողը  ադրբեջանցիներին ներկայացնում է որպես հումանիստներ, ովքեր փորձում են պահպանել բարոյական արժեքները
10:07 21/11/2018
Ադրբեջանցի գրողը ադրբեջանցիներին ներկայացնում է որպես հումանիստներ, ովքեր փորձում են պահպանել բարոյական արժեքները
Այսօր լույս կտեսնի ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիի «Քարե երազներ» գրքի անգլերեն թարգմանությունը։ Այլիսլին 5 տարի առաջ Ադրբեջանում ամենասիրված ու հարգված մարդկանցից էր, սակայն երբ 2013թ.-ին հրապարակվեց գիրքը, որում նա հայերին համակրանքով էր ներկայացրել, Այլիսլին հայտնվեց վարկաբեկման թիրախում։ Այս մասին գրում է Eurasianet-ը։
Այժմ արդեն 80-ամյա Այլիսլիի կյանքն ավելի հանգիստ է, նրա նկատմամբ բողոքի ակցիաները խամրել են ու նրա անունը հազվադեպ է հայտնվում մամուլում։ Սակայն այսօր՝ նոյեմբերի 21-ին լույս տեսնող «Քարե երազները»՝ ևս երկու գրքի՝ «Եմեն», «Ֆանտաստիկ խցանում»,  հետ միասին եռապատումի անգլերեն թարգմանությունը կրկին ուշադրություն է հրավիրում հեղինակի վրա։
«Եթե գիրքը գտնի իր ընթերցողին, լսարանին, ինչ-որ ձևով ռեզոնանս առաջացնի որոշ երկրներում, ապա սա իմ ուժն է, անմահությունը»,- eurasianet-ին ասել է Այլիսլին ու հավելել, որ իր համար այդքան խնդիրներ առաջացրած իշխանությունները գիտեն, որ իրեն ֆիզիկապես ոչնչացնելը շատ հեշտ է, բայց բարոյապես՝ նրանք անզոր են։
Այլիսլին Ադրբեջանի ու Սովետական միության ամենահայտնի գրողներից էր, նրա աշխատությունները ուսուցանվում էին դպրոցներում, 2005-ից 2010թթ.-ներին նա խորհրդարանի անդամ էր։ Սակայն հակասությունները սկսվեցին 2013թ.-ին, երբ «Քարե երազներ»-ը ռուսերեն թարգմանությամբ հրապարակվեց ռուսական գրական ամսագրում։
Վեպը ներկայացնում է համեմատություններ Այլիսլիի հայրենական՝ Նախիջևանի Այլիս գյուղի հետ, որտեղ հայ բնակիչները սպանվեցին ու արտաքսվեցին Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, և Բաքվի, Սովետական Միության փլուզումից հետո, երբ հայերը ենթարկվեցին ջարդերի։
«Եթե դաժանորեն սպանված ամեն մի հայի համար մի մոմ վառվեր, ապա այդ մոմերի պայծառությունն ավելին կլիներ, քան լուսնի լույսինը»,-ասում է «Քարե երազներ»-ում Այլիսլիի հերոսներից մեկը։
Այլիսլին պնդում է, որ «Քարե երազները» ադրբեջանցիներին դրականորեն է ներկայացնում, որպես հումանիստներ, ովքեր փորձում են պահպանել բարոյական արժեքները, մինչդեռ մյուսները տրվել էին ազգայնական ատելությանն ու անիմաստ օպորտունիզմին։
««Քարե երազների» հիմնական թեման գլխավոր հերոսի ողբերգությունն է, ով չի կարողանում գտնել հասարակության մեջ իր տեղը, որը քաղաքական անբարոյականությունը վերածել է ազգային գաղափարախոսության, ով միայնակ կանգնում է ժամանակի դեմ»,-գրում է Այլիսլին գրքում։
Այլիսլին նաև պնդում է, որ խնդիրը «Քարե երազներն» ու հայերի նկատմամբ համակրանքը չէ, այլ եռապատումի մյուս վեպը՝ «Ֆանտաստիկ խցանումը», որտեղ ներկայացվում է դիկտատորի, ում նմանեցրել են Հեյդար Ալիևին՝ Իլհամ Ալիևի հորը, ով համարվում է ժամանակակից Ադրբեջանի հայրը։
Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանում ավելի հեշտ է մանիպուլյացիայի ենթարկել հակահայկական համակրանքը, որի արդյունքում էլ բողոքի ակցիաներ սկսվեցին հեղինակի դեմ, այրեցին նրա գրքերը։ Քաղաքական գործիչներից մեկն էլ խոստացավ 10 հազար դոլար նրան, ով կբերի Այլիսլիի ականջը, նրան զրկեցին «Ժողովրդական գրող» կոչումից ու հատուկ թոշակից։
«Այդ ամենը նման էր փսիխոզի, դա սարսափելի էներգիա էր, դիվային ուժ»,-ասում է Այլիսլին ու հավելում, որ եթե մի քիչ երիտասարդ լիներ, ապա դա կլիներ ստեղծագործական ոգեշնչում։
Ինչպես գրում է կայքը, գիրքը ուրախությամբ է ընդունվել Հայաստանում, եղել են մի քանի չարտոնված հայերեն, անգլերեն հրապարակումներ, սակայն դեռևս ոչ մի հայ գրող չի արձագանքել Այլիսլիի կոչին՝ ուսումնասիրել ադրբեջանցիների նկատմամբ հայերի կատարած հանցագործությունները։
2013թ.-ին Այլիսլին RFE/RL-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ այս վեպը մի տեսակ ուղերձ է Ղարաբաղում ապրող հայերին. «Մի մտածեք, որ մենք մոռացել ենք բոլոր վատ բաները, որ արել ենք ձեզ։ Մենք ընդունում ենք դա։ Դուք ևս վատ բաներ եք արել մեր նկատմամբ։ Հայ գրողների գործն է գրել այդ վատ բաների մասին»։
Սակայն Այլիսլին ասում է, որ ոգեշնչված է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալով։
«Նա ոչնչացրեց հին գաղափարախոսությունը։ Սկիզբը, մինչ չկա արդյունք, հետաքրքիր է ու նա ևս հետաքրքիր անձնավորություն է։ Այնպես որ, չնայած արդյունքին, թե ինչպես այս ամենը կավարտվի, սա խրախուսող փաստ է»,-ասում է Այլիսլին։
Այլիսլին նշում է, որ ինքն այժմ ամբողջովին մեկուսացված է հասարակությունից, կարծեք աքսորված լինի ու այս գրքի թարգմանությունը նշանակում է կոտրել մեկուսացումը։
«Իմ ճակատագիրը, ինչպես պարզվեց, այժմ կախված է միջազգային հանրությունից։ Ես սա չէի ցանկանում, բայց եղավ այն, ինչ եղավ»,-ասել է Այլիսլին։
Հ.Գ panorama.am-ից.
Չգիտեմ ով է, որ հայն է ուրախությամբ ընդունել այս գիրքը: Որովհետև այն հայերի ջարդերի մի մասի հայտնի փաստեր է ընդամենը վավերականացնում, բայց փոխարենը պահանջում է հայերն ընդունեն «իրենց մեղքերը»:
Եթե, ինչպես գրքում է գրված, ադրբեջանցիները իրոք իմանային իրենց վայրագությունները հայերի նկատմամբ ու ընդունեին դրանք, ապա ոչ դրանք կկրնեին՝ ինչպես Ապրիլյանի ժամանակ, ոչ էլ Արցախի մասով պահանջներ կներկայացնեին:
Տոլմա մի կախեք մեր ականջներից:

Azerbaijani novel tells about pogroms of Armenians in Baku
Five years ago, Akram Aylisli was perhaps the most notorious man in Azerbaijan, Eurasianet writes. Upon the release of his novel, Stone Dreams, he was the subject of a state-sponsored smear campaign claiming that his sympathies toward Armenians made him a traitor to his nation. In response, the support from abroad was just as strong, and an international group of prominent academics nominated him for the Nobel Peace Prize.
Today, 80-year-old Aylisli’s life is much quieter: The protests against him have long faded, and his name now rarely appears in the press. He only occasionally leaves his apartment in central Baku, and when this reporter called on him at home he was watching the Russian-language History Channel on mute.
But he and Stone Dreams are again about to enter the spotlight: The first authorized English-language translation of the book comes out November 21, along with two other novels in the trilogy, Yemen and A Fantastical Traffic Jam. In an interview with Eurasianet, Aylisli expressed high hopes for the new edition. While it has been available in Russian, “in English – that’s something different,” he said.
“If the book finds an audience, finds its readers, in some way carries a resonance in some countries, then that is my power, immortality,” he said. The authorities who have caused him so much trouble, he added, “know well that to physically destroy me is very easy, but morally they are powerless.”
Aylisli was once one of Azerbaijan’s most famous writers, and he enjoyed the favors of the state – both the Soviet Union and independent Azerbaijan. His works were taught in school and he was a member of parliament from 2005-2010.
But the controversy began in 2013 when a translation of Stone Dreams was published in the Russian literary journal Druzhba Narodov. The novel alternates between narratives of Aylisli’s ancestral village of Aylis, in Nakhchivan, where Armenian residents were killed and driven out during World War I; and Baku as the Soviet Union collapsed, where Armenians were subjected to pogroms.
“If a single candle were lit for every Armenian killed violently, the radiance of those candles would be brighter than the light of the moon,” one of Aylisli’s characters in Stone Dreams says.
Aylisli maintains that Stone Dreams portrays Azerbaijanis positively, as humanists who tried to hold on to moral values while others around them were succumbing to nationalist hatred and crass opportunism. “I didn’t write with hate, but with love,” he told Eurasianet.
“The principal theme of Stone Dreams is the tragedy of the main character, who can’t find a place for himself in a society that has turned political amorality into a national idea, and who therefore stands alone against the times,” Aylisli writes in a new afterword to the English-language edition. (This reporter also contributed a foreword to the new edition.)
Aylisli also argues – and many agree – that the problem was not Stone Dreams and its sympathetic treatment of Armenians, but the next novel in the trilogy, A Fantastical Traffic Jam. The portrayal of a dictator in that book may have resembled too closely Heydar Aliyev, the father of current president Ilham Aliyev who is celebrated as the father of modern Azerbaijan.
Nevertheless, anti-Armenian sympathies are easier to manipulate in Azerbaijan than are pro-Aliyev ones, and a campaign against Aylisli took place across Azerbaijan, with crowds of people burning his books and picketing against him. One politician offered a reward of more than $10,000 to anyone who cut off Aylisli’s ear and brought it to him; others demanded Aylisli undergo a blood test to determine if he was truly Azerbaijani. Aliyev, citing Aylisli’s “deliberate distortion of the history of Azerbaijan by his entirely slanderous pronouncements,” issued a decree formally stripping Aylisli of his title as “People’s Writer” and revoking the special pension he had received as a distinguished artist.
“It was a psychosis,” Aylisli told Eurasianet, recalling those days. “It’s such a terrible energy, a demonic force.” But he said it would have served as creative inspiration if not for his age. “I have to say, the hypocrisy of society that I ran up against also changed a lot of things. The shame is that I’m 80 years old. If I had been only 60, I would have written my best works after this. It was such a lesson to observe all this. But it’s late, it’s late.”
The reception to the book in Armenia did not help matters. It was enthusiastically received there, with a number of unauthorized Armenian- and English-language versions being published. But as yet, no Armenian writer has taken up Aylisli’s call to reciprocate his own gesture: to examine Armenians’ own crimes against Azerbaijanis.
"This novel is a kind of message to Armenians living in Karabakh; in other words, to the Armenian citizens of Azerbaijan," Aylisli said in a 2013 interview with RFE/RL. "The message is this: Don't think that we've forgotten all the bad things we've done to you. We accept that. You have also done bad things to us. It's the job of Armenian writers to write about those bad things.”
But Aylisli said he is now encouraged by the coming to power of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan. “He destroyed the old ideology,” he said. “The beginning, while there’s not yet a result, is interesting, and he’s an interesting person. So regardless of the result, however all this will end, it’s an encouraging factor.”
Aylisli still writes. He published a story, “Where the Irises Don’t Grow,” in Druzhba Narodov in 2015. “There was no reaction to it whatsoever,” he said. And he goes out occasionally, and says he is greeted warmly by people who recognize him. But for the most part, he said, “I live completely isolated from society. Completely. It’s as if I’m in exile.”
The new translation, he said, is one means of breaking that isolation. “My fate, as it has turned out, now depends on the international community,” he said in the interview. “I didn’t want this. But this is how it’s turned out.”
PS from Panorama.am
I am not quite sure whether any Armenian is happy about this book because it only validates some of the facts of the massacres of Armenians, but instead demands Armenians to accept their "sins".
If, as the book says, the Azeris were really conscious of their atrocities against Armenians and accepted them, they would neither repeat them like during April war in 2016 nor would they make claims over Artsakh.