Արտակ Զաքարյան. Թե ինչպես պետք է վարվել ԼԳԲՏ ներկայացուցիչների հետ, պետք է հարցնել ժողովրդին
ՀՀԿ խորհրդի անդամ, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանն արձագանքել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի՝ երեկվա ասուլիսում ԼԳԲՏ ներկայացուցիչների վերաբերյալ հայտարարությանն ու առաջարկություն ներկայացրել։
«Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսում խոսելով ԼԳԲՏ թեմայից, ասում է, որ. “…չե՛ն պատասխանում մի հարցի, որ եթե ՀՀ որևէ քաղաքացի հայտարարի, որ ինքը սեռական փոքրամասնության ներկայացուցիչ է, ի՞նչ պետք է անենք իրեն (այդ քաղաքացուն), ասե՛ք: Սպանե՞ն, քառատե՞ն”:
Հարցն իհարկե սպանելը կամ քառատելը չէ, հարցը ավելի խորն է: Դիմելով ԼԳԲՏ –ների քարոզի դեմ հանդես եկող քաղաքական ու հասարակական ուժերին, վարչապետի պաշտոնակատարը ամենայն հավանականությամբ ենթադրում է, որ դժվա՛ր թե լուծումներ գտնվեն, հետևաբար իշխանությունը ստիպված է լինելու աստիճանաբար հաշվի նստել ու «մարդամեջ» բերել այդ երևույթը:
Պարո՛ն Փաշինյան, տվյալ դեպքում ուզում եմ ավելի անմիջական դիմել, որպես նախկին գործընկերոջ. Հարգելի՛ Նիկոլ, ասեմ ինչ անեք. Ձեր առաջիկա բոլոր նախընտրական հանդիպումների ժամանակ ուղիղ հարցրեք ձեզ աջակցելու եկած ժողովրդին:
Այո՛, հենց նրա՛նց. ժողովուրդն է Ձեզ վստահության քվե տալու, հետևաբար հենց մեր քաղաքացիներին էլ հարցրեք, թե ի՞նչ անեք այն մարդկանց հետ, ովքեր հայտարարում են, որ իրենք ԼԳԲՏ ներկայացուցիչներ են: Վստահ եղեք, մարդիկ ձեզ տալու են շատ կոնկրետ պատասխան: Եվ ինչ ասեն այնպես էլ արեք, հավատացեք, այդ հարցում ժողովուրդն ամենաիմաստունն է:
P.S.
Եթե ասեք այդպես չի լինի, ապա ինչպե՞ս է ստացվում, որ բարդ դետալներով և հազար ու մի նրբություններով Արցախյան հիմնախնդիրը, որն ամենակենսական հարցն է Հայաստանի քաղաքական էլիտայի համար, ըստ Ձեզ՝ հանրահավաքներում քննարկել կլինի (ինչպես ասել եք օգոստոսի 17-ի հանրահավաքում) իսկ այդ պարզ հարցը չի լինի»,-գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում։

Артак Закарян: Нужно спросить у народа, как поступить с представителями ЛГБТ-сообщества
Представитель Совета Республиканской партии Армении (РПА), бывший заместитель министра обороны РА Артак Закарян обратился к озвученному в ходе пресс-конференции во вторник, 20 ноября, заявлению и.о.  премьера Никола Пашиняна по теме ЛГБТ.
«Никол Пашинян, говоря на пресс-конференции о ЛГБТ, заявил, что "…не отвечают на один вопрос: если какой-то гражданин Армении объявит, что он – представитель сексменьшинств, что нужно сделать с ним (с этим гражданином)? Скажите! Убить? Четвертовать?".
Вопрос, конечно, не в том, чтобы убивать или четвертовать, вопрос намного глубже. Обращаясь к выступающим против пропаганды ЛГБТ политическим и общественным силам, и.о. премьер-министра, по всей видимости, предполагает, что вряд ли найдутся решения, соответственно, власти вынуждены будут постепенно считаться с этим явлением, "вывести в люди".
Г-н Пашинян, в данном случае хочу обратиться к Вам более непосредственно, как к бывшему коллеге. Уважаемый Никол, скажу, что делать: во время всех ваших предстоящих предвыборных встреч напрямую спросите пришедший поддержать вас народ.
Да, именно их: вотум доверия вынесет Вам народ, следовательно, именно наших граждан и спросите, что делать с людьми, которые заявляют, что они представители ЛГБТ-сообщества. Будьте уверены, люди дадут вам очень конкретный ответ. И как скажут, так и сделайте, поверьте, что в этом вопросе народ – самый мудрый.
Если скажете, что так не получится, то, как тогда получается, что карабахский конфликт – со своими сложными деталями и тысячами нюансов, являющийся самым жизненно важным вопросом для политической элиты Армении, по Вашему мнению, можно обсуждать на митингах (как Вы заявили об этом на митинге 17 августа), а этот простой вопрос – нельзя», – написал Артак Закарян на своей странице в социальной сети Facebook.