ՀԿԵ-ն զգուշացնում է լաստանավի աշխատանքի դադարեցման մասին
Հարավկովկասյան երկաթուղի ընկերությունը զգուշացրել է, որ այս տարվա դեկտեմբերի 1-ից  դադարեցվում է Կավկազ-Փոթի-Կավկազ լաստանավի կանոնավոր աշխատանքը։ Դա ժամանակավոր է, նշում են ընկերությունից՝ միաժամանակ չհստակեցնելով, երբ այն կվերսկսի աշխատանքը։ Խոստանում են աշխատանքի վերականգնման մասին լրացուցիչ հայտնել։
Այս հայտարարությունն ուշագրավ է այն համատեքստում, որ 2019-ի հունվարից Հայաստան բեռնատարներով հացահատիկ չի գա։ Նախատեսվում էր, որ բեռները Ռուսաստանից Վրաստան կհասնեն ծովային ճանապարհով։
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի Ֆինանսների նախարար Իվանե Մաճավարիանիի որոշմամբ, ավտոտրանսպորտային միջոցներով ցորենի և ալյուրի ներմուծում-արտահանում հնարավոր կլինի իրականացնել մինչև այս տարվա վերջ։ Ավելի վաղ վերջնաժամկետ սահմանվել էր հոկտեմբերի 1-ը, դրանից առաջ՝ սեպտեմբերը։
Ստացվում է, հայկական կողմը հունվարից հացահատիկի բեռներ չի կարողանա ստանալ ոչ ցամաքային, ոչ էլ ծովային ճանապարհով։ Չնայած ՀԿԵ-ն հայտարարել է, մեծ բեռների դեպքում պատրաստ է համագործակցել։
Տրանսպորտի և կապի նախարարությունից հայտնեցին՝ թեմայի վերաբերյալ խոսել կարող է միայն փոխնախարարի պաշտոնակատար Արմեն Փամբուխչյանը, նա էլ կառավարությունում է։
Ի դեպ, երեկ Armdaily.am-ին տված հարցազրույցում Փամբուխչյանը նշել էր, որ հայկական կողմը քննարկում է լաստանավ ձեռք բերելու հնարավորությունը։
Հիշեցնենք, որ Կավկազ-Փոթի հաղորդակցությունում լաստանավային փոխադրումները 2017-ից փետրվարի 10-ից իրականացվում են կանոնավոր կերպով՝ համաձայն չվացուցակի: Հարավկովկասյան երկաթուղով (ՀԿԵ) նվազեցված սակագներով փոխադրված հայկական առաջին բեռները Երևան են բերվել  2017-ի մարտին։ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերությունը «Ռուսական երկաթուղիներ» բաց բաժնետիրական ընկերության դուստր ընկերությունն է և իրականացնում է Հայաստանի երկաթուղային համակարգի կոնցեսիոն կառավարումը։

ЗАО «ЮКЖД» предупреждает: приостанавливается регулярное движение парома на линии Кавказ-Поти-Кавказ
ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» предупредила, что с 1 декабря 2018 года временно приостанавливается регулярное движение парома на линии Кавказ-Поти-Кавказ.
При этом из компании не уточняют, когда возобновится работа. Обещают сообщить дополнительно о возобновлении регулярного курсирования парома на данном маршруте.
Данное заявление примечательно в том контексте, что с января 2019 года  импорт грузов  зерновых в Армению по наземному маршруту Грузии будет запрещен. Рассматривался вариант железнодорожных и паромных перевозок.
Получается, что армянская сторона с января не сможет получать грузы  зерновых ни морским, ни наземным путем. Хотя ЗАО «ЮКЖД» и отмечает, что при необходимости, а также при наличии крупной партии груза готово казать содействие в организации разовых кругорейсов – согласно заказу.
Из министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении сообщили, что по теме комментарий может представить только и.о. заместителя министра Армен Памбухчян, а он сейчас присутствует на заседании правительства.
Кстати, накануне в интервью Armdaily.am Памбухчян отметил, что Армения обсуждает возможность приобретения парома.