Էրդողանի խոսնակ. «Մենք Հայաստանի հանդեպ որևէ նախապաշարմունք չունենք»
Թուրքիայի նախագահի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը «Թուրքիա-Ռուսաստան հարաբերություններ. Ձևավորել ապագան» խորագրով գիտաժողովի ընթացքում անդրադարձել է արցախյան հիմնախնդրին:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, նա նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կազմում խնդրի կարգավորման գործում ՌԴ-ն մեծ դեր ունի: Քալընը  կրկնել է Թուրքիայի կողմից շահարկվող տեսակետը, որ 1992թ հիմնված Մինսկի Խումբը մինչև այժմ չի կարողացել իրենից ակնկալվող արդյունքը տալ, ինչի պատճառով էլ  հիմնախնդիրը շարունակում է սառեցված մնալ:
Խոսելով արցախյան խնդրի լուծման հարցում Թուրքիայի դիրքորոշման մասին՝ Քալըն նշել է, որ Թուրքիան հիմնախնդրին վերաբերող մի շարք նախաձեռնություններով է հանդես եկել: Ըստ Քալընի՝ այդ հարցում սերտորեն համագործակցել են ռուս գործընկերների հետ, սակայն ինչ-որ ուժերի խառնվելու արդյունքում գործընթացը ձախողվել է:
«Անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանի հողերն արդեն Ադրբեջանին վերադարձվեն, դադարի Հայաստանի օկուպացիան»,- ասել է Քալընը՝ նշելով, որ երբ դա տեղի ունենա, դրանից ամենաշատը Հայաստանը օգուտ կքաղի: Նա նաև ընդգծել է, որ Թուրքիան Հայաստանի հանդեպ որևէ նախապաշարմունք չունի:

During the conference “Turkey-Russia relations: Building the Future” Turkish President's Spokesperson Ibrahim Kalin talked about the Artsakh issue.
According to Ermenihaber, he noted that Russia plays a big role in the settlement of the conflict within the OSCE Minsk Group. He reiterated Turkey's view that the Minsk Group formed in 1992 has not been able to deliver the expected outcome so far, and the issue remains frozen.
Speaking about Turkey's position on the Nagorno-Karabakh conflict settlement, Kalin said that Turkey has come up with a number of initiatives on the issue. According to him, Turkey has closely cooperated with its Russian counterparts, but due to the interfering forces, the process has failed.