Էրդողանի խոսնակ. «Մենք Հայաստանի հանդեպ որևէ նախապաշարմունք չունենք»
Թուրքիայի նախագահի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը «Թուրքիա-Ռուսաստան հարաբերություններ. Ձևավորել ապագան» խորագրով գիտաժողովի ընթացքում անդրադարձել է արցախյան հիմնախնդրին:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, նա նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կազմում խնդրի կարգավորման գործում ՌԴ-ն մեծ դեր ունի: Քալընը  կրկնել է Թուրքիայի կողմից շահարկվող տեսակետը, որ 1992թ հիմնված Մինսկի Խումբը մինչև այժմ չի կարողացել իրենից ակնկալվող արդյունքը տալ, ինչի պատճառով էլ  հիմնախնդիրը շարունակում է սառեցված մնալ:
Խոսելով արցախյան խնդրի լուծման հարցում Թուրքիայի դիրքորոշման մասին՝ Քալըն նշել է, որ Թուրքիան հիմնախնդրին վերաբերող մի շարք նախաձեռնություններով է հանդես եկել: Ըստ Քալընի՝ այդ հարցում սերտորեն համագործակցել են ռուս գործընկերների հետ, սակայն ինչ-որ ուժերի խառնվելու արդյունքում գործընթացը ձախողվել է:
«Անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանի հողերն արդեն Ադրբեջանին վերադարձվեն, դադարի Հայաստանի օկուպացիան»,- ասել է Քալընը՝ նշելով, որ երբ դա տեղի ունենա, դրանից ամենաշատը Հայաստանը օգուտ կքաղի: Նա նաև ընդգծել է, որ Թուրքիան Հայաստանի հանդեպ որևէ նախապաշարմունք չունի:

Пресс-секретарь президента Турции: У нас нет никаких предрассудков в отношении Армении
Пресс-секретарь президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана Ибрагим Калын на конференции по теме: «Отношения между Россией и Турцией: сформировать будущее» обратился также к карабахскому конфликту.
Как сообщает «Ermenihaber.am», он отметил, что Россия играет огромную роль в составе Минской группы ОБСЕ. Пресс-секретарь президента Турции отметил также, что основанная в 1992 году Минская группа пока не сумела дать ожидаемых от нее результатов, вследствие чего проблема остается замороженной.
Обратившись к позиции Турции в вопросе урегулирования карабахского конфликта, Ибрагим Калын отметил, что Турция выступила с рядом инициатив, касающихся данного конфликта. По его словам, они тесно сотрудничали с российскими партнерами в данном вопросе, однако в результате вмешательства каких-то сил процесс провалился.
«Необходимо, чтобы земли Азербайджана были возвращены Азербайджану», – отметил И. Калын, подчеркнув, что, когда это произойдет, от этого большего всего в выигрыше будет Армения. Он также подчеркнул, что у Турции нет никаких предрассудков в отношении Армении.