ՀՀ տնտեսությունը պետք է լինի մեր ռազմավարական կարիքները սպասարկող. Նիկոլ Փաշինյան
«Հեղափոխությունից հետո, երբ մեզ հարցնում էին տնտեսական անելիքների մասին, մենք առաջին հերթին շեշտում էինք երկրում սահմանադրականության կարևորությունը։ Մենք ասում էինք, որ տնտեսության համար օրենքի առաջ բոլորի հավասարություն է, օրինականությունը և արդարության միջավայրի ձևավորումը»,- Հայաստանի տնտեսության զարգացման արդի հիմնախնդիրները և ռազմավարական ուղղությունները խորագրով այսօր տեղի ունեցած խորհրդաժողովի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հաջորդ խնդիրը, որին բախվել ենք, պետական կառավարման համակարգի ծայրաստիճան անարդյունավետությունն է։ Մենք անխուսափելիորեն հաջորդ տարի անդրադառնալու ենք այդ թեմային»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորեց նաև հնարավորությունների ընձեռումը։ Ըստ նրա՝ այսօր ստեղծվել է հնարավորություն՝ խնդիրների լուծման դերակատարությունը և պատասխանատվությունը ոչ միայն կառավարությանը լինի, այլ հանրային տարբեր շերտերինը։
«Բոլորն ուզում են, որ կառավարությունը մտնի միկրոմենեջմենթի մեջ, վարչապետն անձամբ լուծի այսինչ թաղի, այսինչ շենքի, այսինչ շքամուտքի «ռուբիլնիկի» հարցը։ Այսպես մենք աղետի առջև կկանգնենք»,- ասաց նա։
Վարչապետի պաշտոնակատարը շեշտեց, որ հեղափոխությունից հետո մարդկանց ընկալումներում և վարքում փոփոխություններ են նկատվել։
«Հարկ վճարողի, աշխատողի, գործարարի վարքագծի փոփոխությունն ամենառանցքային խնդիրն է, որ այսօր պետք է լուծենք։ Գործարարության նկատմամբ երկար ժամանակ ձևավորվել է վատ վերաբերմունք, քանի որ նրանք անընդհատ ներքաշվել են քաղաքական պրոցեսների մեջ։ Մենք հիմա այնպես ենք արել, որ առաջիկա ընտրություններում գործարար թեկնածուների թիվն աննախադեպ ցածր է, բայց ես չեմ ուզում, որ դա ընկալվի գործարարի համարումը նսեմացնելու պրոցես, հակառակը։ Գործարար պետք է նշանակի շատ ավելին, քան նշանակում է պատգամավոր» ,- ասաց կառավարության ղեկավարը։
Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք հայտնեց, որ ՀՀ տնտեսությունը պետք է լինի մեր ռազմավարական կարիքները սպասարկող, և այդպիսի տնտեսություն կառուցելու ներուժ իսկապես կա։
«Վերջին քսան տարում ոչ մի անվտանգային հարց իրենք չեն լուծել, իրենք լուծել են կոռուպցիան արդարացնելու հարց։ Մենք մեր տնտեսության չզարգանալը չպետք է պատճառաբանենք անվտանգային միջավայրով»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում անդրադարձավ նաև ներգաղթի խնդրին՝ նշելով, որ ներգաղթ ասելով՝ մարդկանց զուտ ֆիզիկական տեղափոխություն նկատի չունեն, նկատի ունեն նաև կապիտալի և նոր մշակույթի ներգաղթը։
«Հայաստանը պետք է ներգաղթի օբյեկտ դառնա, մենք այդ պրոցեսի արդյունքում պետք է ունենանք հազարամյա, բայց նաև նորածին մի հանրություն»,- ասաց նա։
Խոսելով բուհերի մասին՝ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանում ի հայտ է եկել պետական և գերատեսչական բուհերի անհասկանալի ինստիտուտ։
«Կան գերատեսչություններ, որոնք ֆինանսավորում են բուհեր։ Մենք ունենք մի իրավիճակ, երբ ուսանողը մի բուհ ավարտելով՝ գնում է պետական որևէ գերատեսչություն՝ աշխատանքի ընդունվելու, ասում են՝ քո դիպլոմը մեզ որևէ բան չի ասում, պետք է գաս, մեր գերատեսչության բուհն էլ ավարտես։ Ինձ համար միանշանակ է, որ այսպիսի բաժանում չպետք է լինի։ Ժամանակակից աշխարհում շատ մեծ հայտնագործություններ արվել են ուսանողական ռեֆերատների իդեաների հիման վրա, իսկ մեր երիտասարդության քանի՞ տոկոսն է ռեֆերատ գրում։ Երիտասարդականի մերձակայքում քայլում ես, ավելի շատ ռեֆերատ վաճառող կրպակ կա, քան ծխախոտ վաճառող։ Քայքայումը սկսվում է այդտեղից»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Կրթական ոլորտի զարգացման նախադրյալներից մեկը նա համարեց բուհերի միջազգայնացումը, արտասահմանցի ուսանողներին դեպի հայաստանյան բուհեր ձգելու քաղաքականությունը։ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը խոստովանեց, որ երբ ԱԺ պատգամավոր է եղել, իրեն թվացել է, թե բավականին լավ է տիրապետում Հայաստանում առկա խնդիրներին, սակայն վարչապետ դառնալուց հետո ամեն օր ավելի է համոզվել, որ իր ընկալումները ռոմանտիկ են եղել։
Փաշինյանը միաժամանակ շեշտեց՝ մեր ամենամեծ արժեքները մարդկային և ինտելեկտուալ կապիտալներն են։ «Մեր նպատակը մեր քաղաքացիների ազատությունը, երջանկությունը և բարեկեցությունն ապահովելն է»,- ամփոփեց վարչապետի պաշտոնակատարը։

Никол Пашинян: Экономика Армении должна отвечать нашим стратегическим потребностям
«После революции, когда нас спрашивали о планах в сфере экономики, мы, в первую очередь, подчеркивали важность конституционализма в стране. Мы говорили, что для развития экономики важны равенство всех перед законом, законность и формирование атмосферы справедливости», – заявил сегодня на конференции на тему «Актуальные вопросы развития экономики Армении и стратегические направления» исполняющий обязанности премьер-министра РА Никол Пашинян.
«Следующая проблема, с которой мы столкнулись, – крайне неэффективная система государственного управления. Мы неизбежно затронем эту тему в следующем году», – сказал он.
Никол Пашинян также подчеркнул важность предоставления возможностей. По его словам, сегодня созданы возможности, роль решения проблем и ответственности должны быть не только для правительства, но и для разных слоев общества.
«Все хотят, чтобы правительство занялось микроуправлением, премьер-министр лично решал проблемы в том или ином районе, здании, рубильника в подъезде. Так мы столкнемся с катастрофой», – сказал он.
Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул, что после революции наблюдаются изменения в восприятиях и поведении людей.
«Изменение поведения налогоплательщика, работника, бизнесмена является самой ключевой проблемой, которую мы должны решить сегодня. Долгое время формировалось негативное отношение к бизнесу, потому что представители бизнес-сообщества постоянно вовлекались в политические процессы. Мы сделали  сейчас так, число кандидатов-бизнесменов на предстоящих выборах беспрецедентно низкое. Но я не хочу, чтобы это воспринималось как процесс по понижению роли бизнесмена, наоборот. Бизнесмен должен означать гораздо больше, чем значит депутат», – сказал глава правительства.
Никол Пашинян выразил убежденность в том, что экономика Армении должна отвечать нашим стратегическим потребностям, и действительно существует потенциал для построения такой экономики.
«За последние два десятилетия они не решили никаких проблем безопасности, они решали проблему оправдания коррупции. Мы не должны оправдывать неразвитие нашей экономики средой безопасности», – сказал он.
В своем выступлении Никол Пашинян также затронул вопрос об иммиграции, отметив, что иммиграция не означает чисто физическое переселение людей, это также иммиграция капитала и новой культуры.
Говоря о вузах, Пашинян отметил, что в Армении появился непонятный институт государственных и ведомственных вузов.
«Есть ведомства, которые финансируют вузы. У нас сложилась ситуация, когда студент заканчивает университет и идет устраиваться в госведомство, где ему говорят: твой диплом ни о чем не говорит, ты должен окончить и вуз нашего ведомства. Для меня очевидно, такого деления быть не должно.
«В современном мире многие большие открытия были сделаны на основе студенческих рефератов, а сколько процентов нашей молодежи пишут рефераты? Прогуливаешься возле университетов –  там больше киосков, продающих рефераты, нежели киосков, где можно купить сигареты. Отсюда и начинается разложение», – сказал Никол Пашинян.
Одной из предпосылок развития сферы образования он назвал интернационализацию вузов, политику привлечения иностранных студентов в армянские университеты.
Исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения признал, что, когда он был депутатом Национального Собрания, ему казалось, что он весьма хорошо владеет существующими в Армении проблемами, но после избрания на пост премьера он с каждым днем все больше убеждается, что его восприятие было романтичным.
В то же время Пашинян подчеркнул, что наши самые большие ценности – это человеческий и интеллектуальный капитал. «Наша цель - обеспечить свободу, счастье и благополучие наших граждан», – резюмировал и.о. премьер-министра.