ՀՀ տնտեսությունը պետք է լինի մեր ռազմավարական կարիքները սպասարկող. Նիկոլ Փաշինյան
«Հեղափոխությունից հետո, երբ մեզ հարցնում էին տնտեսական անելիքների մասին, մենք առաջին հերթին շեշտում էինք երկրում սահմանադրականության կարևորությունը։ Մենք ասում էինք, որ տնտեսության համար օրենքի առաջ բոլորի հավասարություն է, օրինականությունը և արդարության միջավայրի ձևավորումը»,- Հայաստանի տնտեսության զարգացման արդի հիմնախնդիրները և ռազմավարական ուղղությունները խորագրով այսօր տեղի ունեցած խորհրդաժողովի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հաջորդ խնդիրը, որին բախվել ենք, պետական կառավարման համակարգի ծայրաստիճան անարդյունավետությունն է։ Մենք անխուսափելիորեն հաջորդ տարի անդրադառնալու ենք այդ թեմային»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորեց նաև հնարավորությունների ընձեռումը։ Ըստ նրա՝ այսօր ստեղծվել է հնարավորություն՝ խնդիրների լուծման դերակատարությունը և պատասխանատվությունը ոչ միայն կառավարությանը լինի, այլ հանրային տարբեր շերտերինը։
«Բոլորն ուզում են, որ կառավարությունը մտնի միկրոմենեջմենթի մեջ, վարչապետն անձամբ լուծի այսինչ թաղի, այսինչ շենքի, այսինչ շքամուտքի «ռուբիլնիկի» հարցը։ Այսպես մենք աղետի առջև կկանգնենք»,- ասաց նա։
Վարչապետի պաշտոնակատարը շեշտեց, որ հեղափոխությունից հետո մարդկանց ընկալումներում և վարքում փոփոխություններ են նկատվել։
«Հարկ վճարողի, աշխատողի, գործարարի վարքագծի փոփոխությունն ամենառանցքային խնդիրն է, որ այսօր պետք է լուծենք։ Գործարարության նկատմամբ երկար ժամանակ ձևավորվել է վատ վերաբերմունք, քանի որ նրանք անընդհատ ներքաշվել են քաղաքական պրոցեսների մեջ։ Մենք հիմա այնպես ենք արել, որ առաջիկա ընտրություններում գործարար թեկնածուների թիվն աննախադեպ ցածր է, բայց ես չեմ ուզում, որ դա ընկալվի գործարարի համարումը նսեմացնելու պրոցես, հակառակը։ Գործարար պետք է նշանակի շատ ավելին, քան նշանակում է պատգամավոր» ,- ասաց կառավարության ղեկավարը։
Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք հայտնեց, որ ՀՀ տնտեսությունը պետք է լինի մեր ռազմավարական կարիքները սպասարկող, և այդպիսի տնտեսություն կառուցելու ներուժ իսկապես կա։
«Վերջին քսան տարում ոչ մի անվտանգային հարց իրենք չեն լուծել, իրենք լուծել են կոռուպցիան արդարացնելու հարց։ Մենք մեր տնտեսության չզարգանալը չպետք է պատճառաբանենք անվտանգային միջավայրով»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում անդրադարձավ նաև ներգաղթի խնդրին՝ նշելով, որ ներգաղթ ասելով՝ մարդկանց զուտ ֆիզիկական տեղափոխություն նկատի չունեն, նկատի ունեն նաև կապիտալի և նոր մշակույթի ներգաղթը։
«Հայաստանը պետք է ներգաղթի օբյեկտ դառնա, մենք այդ պրոցեսի արդյունքում պետք է ունենանք հազարամյա, բայց նաև նորածին մի հանրություն»,- ասաց նա։
Խոսելով բուհերի մասին՝ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանում ի հայտ է եկել պետական և գերատեսչական բուհերի անհասկանալի ինստիտուտ։
«Կան գերատեսչություններ, որոնք ֆինանսավորում են բուհեր։ Մենք ունենք մի իրավիճակ, երբ ուսանողը մի բուհ ավարտելով՝ գնում է պետական որևէ գերատեսչություն՝ աշխատանքի ընդունվելու, ասում են՝ քո դիպլոմը մեզ որևէ բան չի ասում, պետք է գաս, մեր գերատեսչության բուհն էլ ավարտես։ Ինձ համար միանշանակ է, որ այսպիսի բաժանում չպետք է լինի։ Ժամանակակից աշխարհում շատ մեծ հայտնագործություններ արվել են ուսանողական ռեֆերատների իդեաների հիման վրա, իսկ մեր երիտասարդության քանի՞ տոկոսն է ռեֆերատ գրում։ Երիտասարդականի մերձակայքում քայլում ես, ավելի շատ ռեֆերատ վաճառող կրպակ կա, քան ծխախոտ վաճառող։ Քայքայումը սկսվում է այդտեղից»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Կրթական ոլորտի զարգացման նախադրյալներից մեկը նա համարեց բուհերի միջազգայնացումը, արտասահմանցի ուսանողներին դեպի հայաստանյան բուհեր ձգելու քաղաքականությունը։ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը խոստովանեց, որ երբ ԱԺ պատգամավոր է եղել, իրեն թվացել է, թե բավականին լավ է տիրապետում Հայաստանում առկա խնդիրներին, սակայն վարչապետ դառնալուց հետո ամեն օր ավելի է համոզվել, որ իր ընկալումները ռոմանտիկ են եղել։
Փաշինյանը միաժամանակ շեշտեց՝ մեր ամենամեծ արժեքները մարդկային և ինտելեկտուալ կապիտալներն են։ «Մեր նպատակը մեր քաղաքացիների ազատությունը, երջանկությունը և բարեկեցությունն ապահովելն է»,- ամփոփեց վարչապետի պաշտոնակատարը։

"After the revolution, when we were asked about our to-dos in the economic field, we first of all emphasized the importance of constitutionalism in the country. We said that in the economic field everyone is equal before the law, we attached importance to the formation of legality and an environment of justice, " RA Acting Prime Minister Nikol Pashinyan said at the conference on modern issues of Armenian economy and strategic directions.
"The next problem we are facing is the extremely inefficient state management system. We will inevitably touch upon this topic next year, "he said.
Nikol Pashinyan also highlighted the importance of providing opportunities. According to him, today we have an opportunity to assign the role of solving problems not only to the government, but also to different layers  the society.
"Everyone wants the government to enter into micro-management system, the Prime Minister personally needs to solve the issue of ‘a switch’ in a neighbourhood building. This will lead us to a disaster, " he said.
The acting Prime Minister stressed that after the revolution, changes in people's perceptions and behavior have been observed.
"Change of a taxpayer’s, an employee’s, a businessman's behavior is the most crucial issue that we have to solve today. For a long time, enterpreneurship has been treated badly because the businessmen are constantly involved in political processes. This time we have taken care for the number of businessmen-candidates in the upcoming elections to be unprecedentedly low, but I do not want this process to to be seen as a bad treatment towards the businessmen, on the contrary. A businessman should mean much more than a deputy, " said the head of government.
Nikol Pashinyan said that the Armenian economy should serve the country’s strategic needs, and there is really a potential for building such economy.
"Over the past two decades, they have not solved any security issues, they have solved the issue of justifying corruption. We should not justify the lack of advancement of our economy through the security environment, " he said.
In his speech, Nikol Pashinyan also touched upon the issue of repatriation, noting that it did not mean people's physical relocation but also relocation of capital and new culture.
Talking about education, Pashinyan said that one of the prerequisites for the development of the education sector was the internationalization of universities, the policy of attracting foreign students to Armenian universities. The Acting Prime Minister of the Republic of Armenia acknowledged that when he was a deputy of the National Assembly he seemed quite well aware of the problems in Armenia, but after becoming a PM he was convinced that his perceptions were romantic.
Pashinyan stressed that our greatest values are the human and intellectual capitals. "Our goal is to ensure the freedom, happiness and prosperity of our citizens," the Prime Minister said.