Բեռլինյան համերգից առաջ Երևանում ՀԱՖՆ-ի գլխավոր փորձի մուտքն ազատ է բոլորի համար
Նոյեմբերի 28-ին տեղի կունենա Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգը հանրահայտ Կոնցերտհաուս Բեռլինում (Konzerthaus Berlin) համաշխարհային մեծ ճանաչում ունեցող, իր սերնդի ամենապահանջված հայազգի ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանի մասնակցությամբ: Համերգը կղեկավարի ՀԱՖՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, Արվեստի վաստակավոր գործիչ Էդուարդ Թոփչյանը:
Նվագախմբից տեղեկացնում ենք, որ համերգը նվիրված է հայ անվանի կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 115- ամյակին: Ծրագրում կհնչի Ա. Խաչատրյանի ջութակի կոնցերտը՝ Սերգեյ Խաչատրյանի կատարմամբ, Սյուիտ «Սպարտակ» բալետից և Շոստակովիչի թիվ 5 սիմֆոնիան: Կոնցերտհաուս Բեռլինում տեղի ունենալիք համերգի կազմակերպիչն ու հրավիրող կողմն է «Հանս Ադլեր» (Hans Adler) գերմանական երաժշտական գործակալությունը: Համերգին աջակցում է Գերմանիայում Հայաստանի դեսպանությունը՝ ի դեմս Գերմանիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ա. Սմբատյանի:
Բեռլինում կայանալիք համերգից առաջ նոյեմբերի 26-ին, ժամը 18:00-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա համերգի գլխավոր փորձը՝ մուտքն ազատ է բոլորի համար:

Вход на репетицию в Ереване перед концертом Национального филармонического оркестра Армении в Берлине – свободный
В знаменитом берлинском «Концертхаусе» (Konzerthaus Berlin) 28 ноября состоится концерт Национального филармонического оркестра Армении с участием знаменитого скрипача Сергея Хачатряна.
Оркестром будет управлять его художественный руководитель и главный дирижер, заслуженный деятель искусств Эдуард Топчян.
Как сообщает пресс-служба оркестра, концерт посвящен 115-летию со дня рождения известного армянского композитора Арама Хачатуряна.
В программе Концерт для скрипки с оркестром Арама Хачатуряна в исполнении Сергея Хачатряна, Сюита из Балета «Спартак» и Симфония № 5 Дмитрия Шостаковича.
Организатор предстоящего концерта и принимающая сторона – музыкальное агентство Германии «Ганс Адлер» (Hans Adler).
Национальный филармонический оркестр в последний раз выступал в Германии в зале филармонии города Йена 25 ноября 2017 года – с совместным концертом с Филармоническим оркестром Йены – под управлением Э.Топчяна.
Перед концертом в Берлине 26 ноября, в 18:00 в концертном зале имени Арама Хачатуряна состоится генеральная репетиция концерта – вход свободный для всех.