ԵԽ-ն հստակեցնում է Ստամբուլի կոնվենցիայում «գենդեր» բառի սխալ ընկալումն ու կանանց պաշտպանության անհրաժեշտությունը
Եվրոպայի խորհուրդը հստակեցնում է, թե ինչ է այն իրենից ներկայացնում Ստամբուլի կոնվենցիան։
Տարածված հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Ստամբուլի կոնվենցիան ուղղված է ընդամենը կանանց ու աղջիկներին բռնությունից պաշտպանելուն ու ոչ այլ ինչ։
«Կանանց նկատմամբ բռնության կանխարգելումը, ավարտը ոչ մի կապ չունի ավանդույթների ու սեռական տարբերությունների վերացման հետ»,- նշում է Եվրոպայի խորհուրդը։
Այս հստակեցումը Եվրոպայի խորհուրդն արել է նոյեմբերի 25-ին նշվող Կանանց նկատմամբ բռնության կանխարգելման միջազգային օրվան ընդառաջ։
«Չնայած ԵԽ «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին կոնվենցիայում», որը հայտնի է նաև Ստամբուլի կոնվենցիա անունով, հստակ նշված է նրա նպատակները, որոշ կրոնական ու ծայրահեղ պահպանողական խմբերը տարածում են կեղծ պատմություններ, հատկապես կոնվենցիայում առկա «գենդեր» բառի հետ կապված»,-ասված է հաղորդագության մեջ։
ԵԽ-ն այս խեղաթյուրումներին վերջ դնելու համար տարածել է հարց ու պատասխան։
Վերջ դնելով շեղումներին
Խեղաթյուրող ընկալումներին վերջ դնելու համար կարևորվում է, որ Ստամբուլի կոնվենցիան վավերացրած կառավարությունները ձեռնարկեն համապարփակ միջոցներ՝ կանխելու կանանց նկատմամբ ու ընտանեկան բռնության բոլոր ձևերի դեմ պայքարելու համար։
Սա նշանակում է կանխարգելել բռնության առաջացումը, զոհերին օգնության տրամադրումն ու ապահովումը, որ մեղավորները կանգնեն արդարադատության առաջ։ Այն պահանջում է կանանց և ընտանեկան բռնության տարբեր տեսակի գործողությունների քրեականացում, օրինակ ընտանեկան բռնություն, սեռական ոտնձգություն, հոգեբանական բռնություն։
Նշվում է, որ կոնվենցիան ընդհանրապես չի վերաբերում կանանց ու տղամարդկանց միջև սեռական տարբերությունների վերացմանը։ Կոնվենցիան երբեք չի ենթադրում, որ կանայք ու տղամարդիկ կան, կամ պետք է լինեն «նույնը»։
Այնուամենայնիվ, կոնվենցիան պահանջում է գործողություններ՝ հակազդելու այն գաղափարին, որ կանայք զիջում են տղամարդկանց, քանի որ կարծրատիպերը, սովորություններն ու ավանդույթները դեռևս առաջնային դեր են տալիս տղամարդուն, մասնավորապես, հանրային, քաղաքական կյանքում, կրթական համակարգում, աշխատանքում։
Գենդերային ու սեռական հարցեր
Նշվում է, որ կոնվենցիայում «գենդեր» տերմինի հետ կապված շատ սխալ մեկնաբանություններ են եղել՝ նպատակ ունենալով վարկաբեկել կանանց նկատմամբ բռնությանը վերջ տալու նրա նպատակին։
«Գենդեր» տերմինը չի փոխարինում «սեռի» բիոլոգիական սահմանմանը, և ոչ էլ կին ու տղամարդ տերմինին, այլ շեշտում է, որ անհավասարությունը, կարծրատիպերը և հետևաբար բռնությունը չեն բխում կենսաբանական տարբերություններից, այլ ավելի շատ սոցիալական կառուցվածքից․ ընկալումից ու վերաբերմունքից, թե ինչպես կանայք ու տղամարդիկ կան ու պետք է լինեն հասարակության մեջ։
Ավանդույթներ և ընտանիք
Կոնվենցիան չի ձգտում կարգավորել ընտանեկան կյանքն ու ընտանեկան կառուցվածքը։ Այն չի պարունակում «ընտանիքի» սահմանումը և ոչ էլ խրախուսում է ընտանիքի որևէ կառուցվածք։
Այն կառավարություններից պահանջում է ապահովել զոհերի անվանգությունը, որոնց սպառնում են ընտանիքի անդամները՝ ամուսինները կամ ինտիմ զուգընկերները, որը, ցավոք, ամենատարածված բռնության ձևն է։
Կոնվենցիայի՝ գենդերային կարծրատիպերի վերացման նպատակը համապատասխան չէ բոլոր ավանդույթների ու սովորությունների վերացմանը, ինչի մասին կան կեղծ պնդումներ։
Սովորությունների կամ հավատալիքների փոխանցումը սերնդից սերունդ իսկապես շատ կարևոր է մեր ինքնության ձևավորման գործում։ Սակայն որոշ սովորություններ ու ավանդույթներ վնասակար են կանանց ու աղջիկների համար ուկարող են նրանց կանգնեցնել բռնության վտանգի առաջ։
Հետևաբար, կոնվենցիայի նպատակն է դեկոնստրուկցիայի ենթարկել կարծրատիպերը, որոնք ազդում են կանանց ու տղամարդկանց վրա ու կոչված են արդարացնել վնասակար ավանդույթները։ Կոնվենցիայի նպատակն է ապահովել կանանց ու աղջիկների անվտանգությունն իրենց ընտանիքներում ու ամենուր։
Նշենք, որ Հայաստանը ստորագրեց Ստամբուլի կոնվենցիան այս տարվա հունվարի 18-ին, սակայն, ըստ ԵԽ կայքի, այն դեռևս չի վավերացվել։

CoE clears away misconceptions around concept of “gender” in Istanbul Convention
To mark the UN International Day for the Elimination of Violence against Women on 25 November, the Council of Europe (CoE) clears away serious misconceptions about its landmark Convention on Preventing and Combatting Violence against Women and Domestic Violence (known as “Istanbul Convention”).
Despite its clearly stated aims, several religious and ultra conservative groups have been spreading false narratives about the Istanbul Convention, especially around the concept of “gender” included in its text, the CoE said in a press release
These misrepresentations are exposed and rectified in a new question-and-answer format text released today, which also highlights the focus of the convention to end violence against women and to protect women’s human rights.
Ending distractions
In order to end distracting misconceptions, it is important to point out that the Istanbul Convention asks governments that have ratified it to take a comprehensive set of measures to tackle all forms of violence against women and domestic violence.
It is meant to prevent violence from occurring, to help victims, and to ensure that perpetrators are brought to justice. It requires criminalising and legally sanctioning different forms of violence against women, for example domestic violence, stalking, sexual harassment and psychological violence.
But the convention is certainly not about ending sexual differences between women and men. Nowhere does the convention ever imply that women and men are or should be “the same”.
However, the convention does require action to counter the idea that women are inferior to men. Why? Because prejudices, stereotypes, customs, and traditions still favour men in many settings, for example in the private and public sphere, political life, at work, in education systems, in reporting crimes to the police, or when in court. This makes it all the more difficult for women to disclose experiences of violence and have their rights respected.
On gender and sex
Much has been said incorrectly about the term “gender” in the convention in order to discredit its goal to end violence against women.
Relations between women and men and their roles and attributes in society are essential to understanding why violence against women exists. This term neither replaces the biological definition of “sex” nor the terms “women” and “men”, but rather emphasises how much inequalities, stereotypes and – consequently – violence do not originate from biological differences, but rather from a social construct: that is to say, by attitudes and perceptions of how women and men are and should be in society.
It is not the first time the term “gender” appears in international legal instruments. However, difficulties around the translation of the term “gender” and its distinction from the term “sex” in languages which do not have an exact equivalent, have sometimes been used to fuel controversies about the convention and its implications. Such difficulties should not become a pretext to rejecting the convention, or an obstacle to its implementation.
On tradition and family
Furthermore, the convention does not seek to regulate family life and/or family structures: it neither contains a definition of “family” nor does it promote a particular type of family setting.
It does require governments to ensure the safety of victims who find themselves at risk at home or are threatened by family members, spouses or intimate partners, which unfortunately is the most common form of violence.
The convention’s goal to eliminating gender stereotypes does not equal overturning all tradition and customs, as detractors falsely claim. Transmitting customs or beliefs from generation to generation is indeed very important in shaping our identity.
But some customs and traditional practices are harmful to women and girls – and can put them at risk of violence. The aim therefore is to deconstruct stereotypes affecting women and men that are invoked to justify such harmful traditions.
It is about ensuring women and girls are safe within their own families and everywhere.
Armenia signed the Istanbul Convention on January 18, 2011, however, according to the CoE website, it has not yet been ratified.