Խանտի-Մանսիյսկում ավարտվել է շախմատի կանանց աշխարհի առաջնությունը, որն անցկացվում էր նոկաուտ համակարգով: Մրցանակի համար պայքարում էր 64 շախմատիստուհի:
Եզրափակչում միմյանց դեմ մրցել են գործող չեմպիոնուհի Ցզյու Վենզցյունը և Եկատերինա Լահնոն: Դասական 4 պարտիաներն ավարտվել են 2:2 հաշվով և հաղթողին որոշելու համար նշանակվել է թայ-բրեյք, որում Ցզյու Վենզցյունն ուժեղ է գտնվել Լահնոյին և պահպանել չեմպիոնի տիտղոսը:
Նշենք, որ ՖԻԴԵ-ն արդեն որոշել է փոփոխել կանանց առաջնության անցկացման կարգը: Այսուհետև, կանցկացվի հավակնորդների մրցաշար, որի հաղթողն իրավունք կստանա վիճարկելու չեմպիոնի տիտղոսը:
Նոկաուտ համակարգով աշխարհի առաջնություններ այլևս չեն անցկացվի: Նոկաուտ համակարգով անցկացվող մրցաշարը կպահպանվի, սակայն, ինչպես և տղամարդկանց մոտ, կանվանվի Աշխարհի գավաթի խաղարկություն:

FIDE to change tournament format for women’s chess championship
The FIDE Women’s World Chess Championship took place in Khanty-Mansiysk on November 2-23. 64 players from 28 countries were determining the strongest in a knock-out format, according to FIDE.
Ju Wenjun from China, defended the title she had won in spring, beating the Russian Kateryna Lagno in the final match.
FIDE has announced changes regarding shifting the knock-out format to a standard one. “In the future we will have both the FIDE Grand Prix series and the World Cup played according the knock-out system. A number of players qualified by rating and the best ones of the GP series and the World Cup will play in the Candidates tournament. That means that all the players who have already got their rights to participate in the knock-out tournament will keep their rights. There will be no harm for anyone while there will be clear benefits for high-level players,” FIDE President said at a press conference.