Ձեր գիտակցությունից ջնջեք «ազատամարտիկ» Սասուն Միքայելյանին. Արշավիր Ղարամյան
Արցախի նախագահի՝ հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Արշավիր Ղարամյանն անդրադարձել է «Իմ քայլը» դաշինքի համամասնական ցուցակի 7-րդ հորիզոնականը զբաղեցնող Սասուն Միքայելյանի՝ Թալինում արված հայտարարությանը։
«Այսօր, արդեն նախկին ազատամարտիկ՝ սասուն միքայելյանը իր պատկերացմաբ կարևոր «պատմական» հայտարարություն է արել, արցախյան ազատամարտում համայն հայության ձեռք բերած հաղթանակը ստորադասելով ներքաղաքական գործընթացներում ունեցած կուսակցական հաջողություններին,ասել է թէ հազարավոր հայորդիների թափած արյունը անարգանքի է ենթարկել:
Դիմում եմ իմ բոլոր մարտական և զինակից ընկերներն ՝ Ձեր գիտակցությունից ջնջեք «ազատամարտիկ» սասուն միքայելյանին»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է նա:
Հիշեցնենք, որ Սասուն Միքայելյանը Թալինում տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ հեղափոխության մասին խոսելով, հայտարարել էր. «Մենք հաղթել ենք Արցախյան պատերազմում, ես չեմ վարանում, չեմ վախենում ասել՝ այս հաղթանակը, որ մեր հանրապետությունում կրեցիք դուք՝ հայ ժողովուրդը, ավելի կարևոր էր, քան Արցախյան ազատամարտը...»։
Սասուն Միքայելյանի խոսքերը սոցիալական ցանցերում դժգոհության մեծ ալիք էին բարձրացրել, օգտատերերը, մասնավորապես, վրդովվել էին երկու երևույթներն իրար հետ համեմատելու պատճառով։

Аршавир Гарамян: Сотрите из вашего сознания «азатамартика» Сасуна Микаеляна
Представитель президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) по особым поручениям, Герой Арцаха генерал-лейтенант Аршавир Гарамян 26 ноября на своей странице в социальной сети Facebook коснулся вызвавших большой резонанс слов кандидата в депутаты НС Армении от блока «Мой шаг» Сасуна Микаеляна.
«Сегодня, уже бывший азатамартик (участник Арцахской освободительной войны. – Прим.ред.) – сасун микаелян – по своему представлению сделал важное "историческое" заявление, подчинив завоеванную всем армянским народом победу в Арцахской войне  партийным успехам во внутриполитических процессах, иными словами проявил неуважение к пролитой сыновьями армянского народа крови.
Обращаюсь ко всем боевым товарищам и товарищам по оружию  – сотрите из Вашего сознания  "азатамартика" сасуна микаеляна», – отметил он.
Занимающий 7-ю строчку в пропорциональном списке блока «Мой шаг» на предстоящих 9 декабря внеочередных выборах в Национальное Собрание Армении, председатель правления партии «Гражданский договор» Сасун Микаелян 26 ноября в ходе предвыборного митинга в городе Талин Арагацотнской области, говоря о событиях в апреле-мае с.г., заявил: «Мы одержали победу в карабахской войне, и я, не колеблясь, не боясь, говорю – эта победа, которую одержали в нашей республике вы – армянский народ, важнее, чем Арцахская освободительная война…»
Эти слова участника Арцахской освободительной войны вызвали большой резонанс и волну недовольства в армянском сегменте социальных сетей, юзеры, в частности, выражают возмущение по поводу сопоставления двух этих явлений.