Անմարդկային վերաբերմունքի և խոշտանգման դեպքերը ՀՀ-ում շարունակական բնույթ են կրում. Իշխանյան
«Ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային կառույցների կողմից իրականացված հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ Հայաստանում անմարդկային վերաբերմունքի և խոշտանգման դեպքերը շարունակական բնույթ են կրում»,- այսօր Խոշտանգումների կանխարգելման ոլորտում Մարդու իրավունքների պաշտպանի 10-ամյա գործունեությանը նվիրված համաժողովին հայտարարեց «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի» նախագահ, իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը։
Նրա խոսքով, գրեթե միշտ մտահոգիչ է եղել ոստիկանությունում տիրող իրավիճակը։ «Ոստիկանությունում տեղի ունեցող վատ վերաբերմունքի և խոշտանգումների մասին որպես կանոն հասարակությունը տեղեկանում էր, երբ դեպքն ունենում էր ողբերգական ավարտ, և բռնության ենթարկվածները լինում էին քաղաքական ակտիվիստներ, ովքեր դրա մասին բարձրաձայնում էին»,- նշեց բանախոսը:
Իրավիճակն, ըստ Իշխանյանի, փոխվել է 2001 թվականից հետո, երբ ՀՀ-ն անդամակցել է Եվրոպայի խորհրդին, թեև առանձնապես լուրջ փոփոխություններ չկան:
Համաժողովին մասնակցող Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանն իր հերթին ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ հայաստանյան ՔԿՀ-ներում երբեմն դատապարտյալներին տրվում է ժամկետանց դեղորայք։ Նրա խոսքով, անգամ հասարակ ասպիրինն է խնդրահարույց, այն դեպքում, երբ այդ դեղամիջոցը պետք է լինի ամենուր ու ոչ ժամկետանց:
Ինչ վերաբերում է ՔԿՀ-ներում կանանց իրավունքների խախտումներին, Լարիսա Ալավերդյանն ասաց, որ տարիների ընթացքում վիճակը վատացել է։

Правозащитник Аветик Ишханян: Случаи бесчеловечного обращения в Армении носят последовательный характер
«Проведенные как местными, так и международными структурами исследования показывают, что в Армении случаи бесчеловечного отношения и пыток носят последовательный характер», – заявил правозащитник, председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян на конференции, посвященной 10-летию деятельности Защитника прав человека в сфере предотвращения пыток.
По его словам, почти всегда особое беспокойство вызывала ситуация в Полиции. «О случаях плохого обращения и пыток в полиции общественность, как правило, узнавала, когда инцидент имел трагический конец, когда подвергшиеся насилию были политическими активистами, и они говорили об этом», – отметил правозащитник.
Ситуация, по словам А. Ишханяна, изменилась после 2001 года, когда РА стала государством-членом Совета Европы, хотя особо серьезных изменений нет.
В свою очередь первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян обратила внимание на то обстоятельство, что в УИУ иногда осужденным предоставляются просроченные медикаменты.
По её словам, проблемой является даже получение обычного аспирина, в том случае, когда данное лекарство должно быть доступным и непросроченным . Что касается нарушения прав женщин в УИУ, Лариса Алавердян отметила, что на протяжении лет ситуация только ухудшилась.