Անմարդկային վերաբերմունքի և խոշտանգման դեպքերը ՀՀ-ում շարունակական բնույթ են կրում. Իշխանյան
«Ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային կառույցների կողմից իրականացված հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ Հայաստանում անմարդկային վերաբերմունքի և խոշտանգման դեպքերը շարունակական բնույթ են կրում»,- այսօր Խոշտանգումների կանխարգելման ոլորտում Մարդու իրավունքների պաշտպանի 10-ամյա գործունեությանը նվիրված համաժողովին հայտարարեց «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի» նախագահ, իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը։
Նրա խոսքով, գրեթե միշտ մտահոգիչ է եղել ոստիկանությունում տիրող իրավիճակը։ «Ոստիկանությունում տեղի ունեցող վատ վերաբերմունքի և խոշտանգումների մասին որպես կանոն հասարակությունը տեղեկանում էր, երբ դեպքն ունենում էր ողբերգական ավարտ, և բռնության ենթարկվածները լինում էին քաղաքական ակտիվիստներ, ովքեր դրա մասին բարձրաձայնում էին»,- նշեց բանախոսը:
Իրավիճակն, ըստ Իշխանյանի, փոխվել է 2001 թվականից հետո, երբ ՀՀ-ն անդամակցել է Եվրոպայի խորհրդին, թեև առանձնապես լուրջ փոփոխություններ չկան:
Համաժողովին մասնակցող Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանն իր հերթին ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ հայաստանյան ՔԿՀ-ներում երբեմն դատապարտյալներին տրվում է ժամկետանց դեղորայք։ Նրա խոսքով, անգամ հասարակ ասպիրինն է խնդրահարույց, այն դեպքում, երբ այդ դեղամիջոցը պետք է լինի ամենուր ու ոչ ժամկետանց:
Ինչ վերաբերում է ՔԿՀ-ներում կանանց իրավունքների խախտումներին, Լարիսա Ալավերդյանն ասաց, որ տարիների ընթացքում վիճակը վատացել է։

The studies conducted by both local and international organizations reveal continuous ill-treatment and torture cases in Armenia, human rights activist Avetik Ishkhanyan said at the conference on the Human Rights Defender’s 10 years of activity in torture prevention launched in Yerevan on Wednesday.
Ishkhanyan, who heads the Helsinki Committee of Armenia NGO, stressed the situation in police has always raised concerns.
“The cases of inhuman or degrading treatment and torture in police were generally revealed to the public after those cases had a tragic outcome or the victims of violence were political activists who voiced about them,” he said.
The situation, according to the lawyer, was somehow changed after Armenia joined the Council of Europe in 2001, but no serious changes have taken place so far.
Armenia’s first Ombudsman Larisa Alaverdyan, in attendance of the conference, drew attention to the fact that sometimes expired medications are given to convicts at Armenia’s penitentiaries.
Meantime, she stressed the situation of the women rights violations in jails has gone worse in the recent years.