Պեսկով. ԱՄՆ-ը Կրեմլին չի տեղեկացրել Թրամփ-Պուտին հանդիպման չեղարկման մասին
Կրեմլը շարունակում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները, որը նախատեսված է անցկացնել Արգենտինայում այս շաբաթվա վերջին կայանալիք G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում։ Այս մասին հայտնում է tass-ը։
«Նախապատրաստական աշխատանքները շարունակվում են, հանդիպումը համաձայնեցված է։ Որևէ այլ տեղեկություն ամերիկյան գործընկերներից մենք չունենք»,-այս մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Նշենք, որ Թրամփը Washington Post-ին ասել էր, որ կարող է չեղարկել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի  հետ հանդիպումը՝ Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի ծովային բախումից հետո։ Թրամփն ընդգծել էր, որ սպասում է «ամբողջական զեկույցին» այն մասին, որ ՌԴ նավերը կրակ էին բացել ու բռնագրավել ուկրաինական ռազմական 3 նավեր կիրակի օրը։
«Հնարավոր է, ես չհանդիպեմ։ Ես չեմ սիրում այդ ագրեսիան։ Ես չեմ ցանկանում այդ ագրեսիան»,-ասել էր Թրամփը։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 25-ին ՌԴ-ն հայտնել էր, որ ուկրաինական ռազմական նավերը Ազովի ծովում հատել են իր սահմանը, որի արդյունքում 3 նավեր առգրավվել են, 24 նավաստիներ ձերբակալվել են ու 3-ը վիրավորվել։ Ղրիմի դատարանն ավելի ուշ որոշում էր կայացրել 12 ուկրաինացիներին 60 օրով կալանավորելու մասին։ Մյուսների նկատմամբ դատարանի որոշումը սպասվում է այսօր։  Ուկրաինան Ռուսաստանի քայլը համարում է «ագրեսիա», Ռուսաստանն էլ իր հերթին Ուկրաինային մեղադրում է «սադրանքի» մեջ ու նշում, որ նրա նավերն անօրինական մուտք են գործել իր ծովային ջրեր։

The Kremlin continues preparations for the meeting between the Russian President Vladimir Putin and the US President Donald Trump to be held on the sidelines of the G20 summit in Buenos Aires later this week, Tass reported.
"We continue preparations, the meeting has been agreed. We do not have any other information from our American partners," the Russian President’s spokesman Dmitry Peskov told reporters.
Trump told the Washington Post earlier he may cancel a meeting with Russian President Vladimir Putin following a maritime clash between Russia and Ukraine.
Trump said he was waiting for a "full report" after Russian ships fired on and seized three Ukrainian boats on Sunday.
"Maybe I won't have the meeting [with Mr Putin]. Maybe I won't even have the meeting. I don't like that aggression. I don't want that aggression at all," he said.
Russian coastguard ships opened fire on Sunday as the two Ukrainian gunboats and a tug sailed through the Kerch Strait off the coast of Crimea, which was annexed by Russia in 2014. Twenty-four Ukrainians were detained and at least three were wounded in the incident.
A Crimean court later ordered that 12 of the Ukrainians be detained for 60 days. The court is expected to issue rulings for the remaining servicemen on Wednesday.
Ukraine described it as an "act of aggression" but Russia said the ships had illegally entered its waters.