78 տարեկան հասակում այսօր կյանքից հեռացել է հայտնի լուսանկարիչ Մարտին Շահբազյանը։ Լուրը հաստատեց ՀՀ գործող նախագահի լուսանկարիչ Դավիթ Հակոբյանը։
Մարտին Շահբազյանը ծնվել է 1940թ. հունիսի 25-ին, Երևանում: 1958թ. ավարտել է Երևանի Նար-Դոսի անվան միջնակարգ դպրոցը: 6-րդ դասարանից հաճախել է Ղուկաս Ղուկասյանի անվան պիոներների պալատի լուսանկարչական խմբակ: Դպրոցն ավարտելուց հետո, որպես արտահաստիքային թղթակից, համագործակցել է Հայաստանի մի շարք լրատվամիջոցների հետ:
1966թ-ից հաստիքային ֆոտոլրագրողի կարգավիճակով աշխատել է «Ռյա Թազա», «Հայրենիքի ձայն» և «Կոմունիստ» թերթերում: 1974-76թթ աշխատել է «Նովոստի» մամուլի գործակալության Հայաստանի մասնաճյուղում` որպես սեփական թղթակից: 1976-2001թթ աշխատել է «Արմենպրես» գործակալությունում:
2001-2010թթ եղել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի գրասենյակի ֆոտոթղթակիցը:
Բազմիցս մասնակցել է միջազգային և հանրապետական ցուցահանդեսների, երեք անգամ ճանաչվել է ՏԱՍՍ-ի լավագույն լուսանկարիչ: 1988թ. Սպիտակի երկրաշարժի զոհերին նվիրված լուսանկարը «Ռոյթերս» գործակալության կողմից արժանացել է «Տարվա լավագույն լուսանկար» մրցանակին: Անհատական ցուցահանդեսներ է ունեցել աշխարհի մի շարք երկրներում:

Сегодня в возрасте 78 лет ушел из жизни известный фотограф Мартин Шахбазян. Об этом сообщил фотограф президента Армении Давид Акопян.
М.А. Шахбазян родился 25 июня 1940 года в Ереване. В 1958 году окончил среднюю школу имени Нар-Доса в Ереване. После окончания школы сотрудничал в качестве внештатного корреспондента с рядом СМИ Армении. С 1966 года работал фотокорреспондентом газет «Рья таза», «Голос Родины», «Коммунист». В 1974-76 годах работал в армянском филиале агентства «Новости».
В 1976-2001 годах работал в агентстве «Арменпресс». В 2001-2010 годах работал фотокорреспондентом в аппарате президента Армении.
Неоднократно участвовал в международных, союзных и республиканских выставках. Трижды был признан лучшим фотокором ТАСС.
В 1988 году фотография, посвященная жертвам Спитакского землетрясения, была удостоена премии агентства Reuters в номинации «Лучшая фотография года». Выставки работ Мартина Шахбазяна проводились в ряде стран.