78 տարեկան հասակում այսօր կյանքից հեռացել է հայտնի լուսանկարիչ Մարտին Շահբազյանը։ Լուրը հաստատեց ՀՀ գործող նախագահի լուսանկարիչ Դավիթ Հակոբյանը։
Մարտին Շահբազյանը ծնվել է 1940թ. հունիսի 25-ին, Երևանում: 1958թ. ավարտել է Երևանի Նար-Դոսի անվան միջնակարգ դպրոցը: 6-րդ դասարանից հաճախել է Ղուկաս Ղուկասյանի անվան պիոներների պալատի լուսանկարչական խմբակ: Դպրոցն ավարտելուց հետո, որպես արտահաստիքային թղթակից, համագործակցել է Հայաստանի մի շարք լրատվամիջոցների հետ:
1966թ-ից հաստիքային ֆոտոլրագրողի կարգավիճակով աշխատել է «Ռյա Թազա», «Հայրենիքի ձայն» և «Կոմունիստ» թերթերում: 1974-76թթ աշխատել է «Նովոստի» մամուլի գործակալության Հայաստանի մասնաճյուղում` որպես սեփական թղթակից: 1976-2001թթ աշխատել է «Արմենպրես» գործակալությունում:
2001-2010թթ եղել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի գրասենյակի ֆոտոթղթակիցը:
Բազմիցս մասնակցել է միջազգային և հանրապետական ցուցահանդեսների, երեք անգամ ճանաչվել է ՏԱՍՍ-ի լավագույն լուսանկարիչ: 1988թ. Սպիտակի երկրաշարժի զոհերին նվիրված լուսանկարը «Ռոյթերս» գործակալության կողմից արժանացել է «Տարվա լավագույն լուսանկար» մրցանակին: Անհատական ցուցահանդեսներ է ունեցել աշխարհի մի շարք երկրներում:

Famous Armenian photographer Martin Shahbazyan has passed away at the age of 78, the photographer of Armenian President Armen Sarkissian, David Hakobyan confirmed to Panorama.am.
The cause of the retired photographer’s death was not immediately clear.
Born on 25 June 1940 in Yerevan, Shahbazyan’s career highlights include many years of work at a number of Armenian media outlets (including Armenian service of Novosti agency and Armenpress) and presidential office (2001-2010).
TASS Russian state news agency named Shahbazyan its best photo correspondent three times. His photo dedicated to the victims of the 1988 devastating Spitak earthquake was named Photo of the Year by Reuters American news agency.
He took part in many international and local photo exhibitions, holding solo exhibitions in several countries.