Հոբելյանական համերգ՝ նվիրված Բարսեղ Թումանյանին
Դեկտեմբերի 3-ին  Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա համաշխարհային ճանաչում ունեցող օպերային երգիչ Բարսեղ Թումանյանի ծննդյան 60-ամյակին նվիրված համերգ: Հոբելյանական համերգին Բարսեղ Թումանյանը հանդես կգա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ:
Մշակույթի նախարարության տեղեկացմամբ, ծրագրում հնչելու է  Էնդրու Լլոյդ Վեբերի, Ջորջ Գերշվինի և այլ հայտի կոմպոզիտորների սիրված ստեղծագործություններից:
Համերգը կղեկավարեն ՀԱՖՆ-ի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը և ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ՝ Մելիք Մավիսակալյանը:
Բարսեղ Թումանյանը սովորել է Երևանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի երգեցողության բաժնում։ 1982-1983 թթ. երգել է Միլանի «Լա Սկալա» օպերային թատրոնում։ 1985 թվականին ուսումը շարունակել է Մոսկվայի կոնսերվատորիայում։ 1980 թվականից եղել է Երևանի Օպերայի և բալետի պետական ակադեմիական թատրոնի մեներգիչ։ 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժից հետո մասնակցել է Լոնդոնի Քովենտ Գարդենում կազմակերպված և «Ինտերվիժըն» ծրագրով ողջ Եվրոպայում հեռարձակված համերգին և կատարել Աթիլլայի արիան Վերդիի համանուն օպերայից[1]: 1990 թվականին ելույթ է ունեցել Լոնդոնի «Վիգմոր» դահլիճում, որը նրան մեծ հռչակ է բերել։ 1990-ականների սկզբերին ելույթներ է ունեցել եվրոպական քաղաքներում, Ավստրալիայում, որտեղ արժանացել է Հատուկ մրցանակի՝ «Ֆաուստ» օպերային ներկայացման մեջ Մեֆիստոֆելի դերի համար։ 2002-2005 թթ. մենահամերգներով հանդես է եկել ԱՄՆ-ի, Ավստրիայի, Կանադայի, Գերմանիայի, Չինաստանի, Ճապոնիայի բազմաթիվ քաղաքներում։ Մասնակցել է նաև Սանկտ Պետերբուրգում անցկացվող հայ մշակույթի օրերին։ Ընտրվել է Բնության և հասարակության մասին գիտությունների միջազգային ակադեմիայի փոխնախագահ։ 2000 թվականից հանդիսանում է Բարձր արվեստի համաժողովի հայկական մասնաճյուղի նախագահը։ 2010 թվականին Երևանում ելույթ է ունեցել օպերային երգիչ Պլասիդո Դոմինգոյի հետ։

A concert dedicated to the 60th birthday anniversary of world-famous Armenian opera singer Barseg Tumanyan will be held at Yerevan’s Aram Khachaturian Concert Hall on 3 December.
The singer will perform with the National Philharmonic Orchestra of Armenia during the jubilee concert, the Ministry of Culture told Panorama.am.
The concert program features popular pieces by Andrew Lloyd Webber, George Gershwin and other famous composers.
The conductors of the concert are Eduard Topchjan and Melik Mavisakalyan.
World-renowned Armenian bass Barseg Tumanyan was born in 1958 in Yerevan. Tumanyan graduated from the Yerevan State Conservatory of Music under the famous singer and Professor baritone A. Karapetyan. In 1982-83 he studied at La scala-Milan.After in 1985 the singer moved on to study at the Moscow State Conservatory of Music with famous Russian bass Yevgeny Nesterenko.
Barseg began singing at the State Opera of Yerevan in 1980. His participation in a gala concert for the victims of the devastating Spitak earthquake in January 1989, at the Royal Opera House Covent Garden in London is what made Barseg become highly sought after by opera theatres around the world.
Barseg Tumanyan brought his operatic work to appearances on the concert platform. His debut London recital at the Wigmore Hall in 1990 received the highest of press acclaim.
Tumanyan’s Paris debut was in the role of Mephistopheles in Gounod’s Faust in the Nicolas Joel production, and his German debut was in the title role of Mussorgsky’s Boris Godunov in Johannes Schaaf’s new production at the Munich State Opera. He has sung the role of Escamillo in Bizet’s Carmen in Hamburg, Vienna, the Bastille Opera in Paris and Covent Garden in London. He made his debut in Bonn in an opera gala in March 1992.