ԳԱԿ-ում կբացվի Միկա Վաթինյանի ցուցադրությունը
Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում դեկտեմբերի 1-ին կբացվի  Միկա Վաթինյան. «Գաղտնի հավասարումներ» ցուցադրությունը։ Այս մասին հայտնում են Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնից։
«Միկա Վաթինյանի «Գաղտնի հավասարումներ» (2017-18 թթ.) շարքը կազմող տասնմեկ նկարները կախված են կողք-կողքի` Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի Ինտերակտիվ ուսումնական կենտրոնում: Դրանք բոլորն էլ 200x150սմ չափսերի են և հիմնականում բաղկացած են սև ու սպիտակ բծերից և քերծվածքներից, որոնք ԻՆՉ ՈՐ ԲԱՆ թաքցրել են կամ ջնջել: Թվում է թե այն ինչ քողարկված է մեր աչքերից` անկանոն ցանցերով շարված ու մաթեմատիկական նշաններով բաժանված թվեր են։ Այսպիսով, գեղանկարները հառնում են որպես հանելուկ և դրանցում առկա հուշումները` կրկնվող մաթեմատիկական հավասարումները, արվեստագետի բազմապատկված լուսանկարը և այլ բանալիները ուղղորդում են դեպի բացահայտվելիք իմաստը։ Սակայն, որքան երկար ու մոտիկից ենք զննում այս լաքաներն ու խզբզանքները, այնքան աղոտ է դառնում թե հատկապես ինչումն է դրանց իմաստը։ Շարքն աստիճանաբար նմանվում է սուպրեմատիզմից մինչև կոնցեպտուալ արվեստ ստեղծված ժառանգության երգիծանքի` ներկայացված որպես զավեշտալի մի «իկոնոստաս»։ Արդյո՞ք իմացության և ճշմարտության անհնարինության մելամաղձոտ գիտակցումն է սա` արվեստի սեփական «վախճանի» համար մի սուգ:
Իր գործունեության ընթացքում Վաթինյանը (ծնվ. 1972, Երևան) բազմիցս անդրադարձել է այս հարցին: 1994 թ.-ին ավարտելով Երևանի թատրոնի և կինոյի ինստիտուտը, նա այսօր հայտնի է որպես «Դինջես» պոպ-խմբի անդամ, դերասան ու ռեժիոր ով նաև «ներխուժել է» ժամանակակից արվեստի դաշտ: Մատնանշելով արվեստային գործնեության շուրջ ծավալված անորոշության ընդհանուր վիճակը, «Գաղտնի հավասարումները»` Վաթինյանի ֆիլմերի և լուսանկարչական աշխատանքների պես, հարցնում են. ինչու՞մն է այն արվեստի խոստումը, որը գայթակղում է մեծ ակնկալիքներով, որպեսզի մեզ շփոթված և մոլորված թողնի իր հետ առնչվելուց հետո։
Արվեստը` ինչպես հուշում են Վաթինյանի գործերը, պատմության դաս չէ կամ ընթացիկ խնդիրների մասին «թարմացում»: Դպրոցական տետրակի էջերի պես, այս նկարները կրկնում և վերսկսում են նույն վարժությունը` ջնջելով, վերանայելով և ձախողելով այն: Արդյունքում, արվեստը դառնում է մի բան որը «տեղի է ունենում» ոչ այնքան արարման, այլ դեկոնստրուկցիայի, ավերման ու անդադար իմացական վերամշակումների միջոցով: Չնայած դրան, հին մոդելների և գաղափարների մնացորդները պահպանվում և ենթարկվում են վերանայման: Այս գործընթացը մեզ չի խոստանում ինչ որ կանխորոշված կաթարսիս։ Փոխարենը այն առաջարկում է խաթարված բանաձևերից անդին ու ապագայում գտնվող գեղագիտական և փիլիսոփայական նոր պայմանների հեռանկարներ»,- հայտնում են ԳԱԿ-ից:
Նախագծի համադրողն է Վիգեն Գալստյանը: Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի աջակցությամբ: Նախագիծն իրականացվել է Արվեստ Հայաստան հիմնադրամի «Արվեստի նախագծերի ֆինանսական օգնություն» ծրագրի շրջանակներում:

Yerevan’s Cafesjian Center for the Arts to launch unique exhibition on 1 Dec.
Yerevan’s Cafesjian Center for the Arts announces the opening of a unique exhibition titled ‘Mika Vatinyan: Secret Equations’ on 1 December 2018.
The eleven paintings that make up Mika Vatinyan’s Secret Equations series (2017-18), hang side by side in the Interactive Study Center of the Cafesjian Center. They all measure 200x145cm and mostly consist of monochrome blots and scratches that have either hidden or erased SOMETHING out, the arts center said on Facebook.
Arranged in loose grids and interspaced with mathematical symbols, what seems veiled from our view are numbers. The paintings appear like a puzzle and there are various ‘clues’ – the repeated mathematical formulas, the multiplied photographs of the artist pasted on one of the works and so on – which point to a meaning to be unlocked.
And yet, looking closer and longer at these stains and marks only makes it less clear what the paintings exactly mean. The series begins to appear as a satire of everything in between suprematism and conceptual art, presented like an absurdist echo of iconostases. Is this then a melancholic realization of the impossibility of finding insight and truth – a kind of mourning for art’s own ‘end’?
Vatinyan (b. 1972, Yerevan) has touched upon this question throughout his career. Having graduated from Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography in 1994, he is known as one half of the pop-duo ‘The Deenjes’, an actor and director who has also been making considerable strides in contemporary art. Secret Equations, just like Vatinyan’s films and photographic works, acknowledges the state of uncertainty surrounding artistic practice today by asking: what is the promise of art which lures with so much expectation only to leave us puzzled and mystified after the encounter?
Art, Vatinyan seems to say, is not a history lesson or an ‘update’ on current affairs. Like pages from a school work book, his paintings repeat and redo the same exercise by erasing, rethinking and failing. As a result, art becomes something that ‘takes place’ not so much through creation but deconstruction, ruination and constant intellectual modifications. Despite this, traces of older models and ideas are kept and reconsidered. This process does not promise a presupposed catharsis, but offers us the prospect of new aesthetic and philosophical conditions outside of abortive formulas.
The project coordinator is Vigen Galstyan. The exhibition has been organized with the support of the Cafesjian Center for the Arts and realized under the Financial Support for Art Project program of Armenia Art Foundation.