Սուրեն Շահվերդյանը թող գնա իր համար թատրոն բացի ու ղեկավարի. ՀՀ վաստակավոր արտիստ
Ռեժիսոր Վիգեն Չալդրանյանը 2016 թվականի դեկտեմբերին ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանի հրամանով  նշանակվել էր Համազգային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, մեկ տարի անց մրցութային կարգով զբաղեցրել է նաև թատրոնի տնօրենի պաշտոնը։ Այս տարվա նոյեմբերի 28-ին նա դիմում է ներկայացրել՝ հրաժարվելով թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնից, իսկ հենց հաջորդ օրը նրա հրամանով այդ պաշտոնում նշանակվել է Սուրեն Շահվերդյանը։
Թատրոնի ստեղծագործական կազմը հենց Վիգեն Չալդրանյանի՝ թատրոն մուտք գործելու օրվանից չի ընդունել նրան, պահանջել է հրաժարականը։  Այսօր նույն ստեղծագործական կազմը չի ընդունում նրա կողմից նշանակված գեղարվեստական ղեկավարին։ Թատրոնի դերասաններն այսօրվանից գործադուլ են սկսել։
Panorama.am-ը հետաքրքրվեց թատրոնի դերասան, բեմադրիչ, ՀՀ վաստակավոր արտիստ  Դավիթ Հակոբյանից, թե ինչո՞ւ են պահանջում տնօրենի, նաև նորանշանակ գեղարվետսական ղեկավարի հրաժարականը։
«Առաջին օրվանից մենք չենք ընդունել նրա մուտքը։ Նախորդ նախարարին էլ պահանջ էր դրվել, որ վերանայվի այդ որոշումը։ Առանց մեր կարծիքը հարցնելու է...։ Սա գործարան չէ, թատրոն է, որտեղ ամենակարևորը մարդկային հարաբերություններն են»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է նորանշանակ գեղարվեստական ղեկավարին,  դերասանը նշեց. «Դա արդեն խնդալու է, ծիծաղելի է, հումոր է, անլուրջ բան է առանց խմբին տեղյակ պահելու։
Օրենքի խախտում է, որ երկու պաշտոնում նույն մարդն է։ Զարմանում եմ, որ նախարարությունն էլ նոր  է պարզում, որ այդպիսի օրենք կա։ Հիմա, երբ այդ օրենքը դրվեց Վիգեն Չալդրանյանի  առջև, մեծահոգաբար հրաժարվեց գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնից։ Քանի որ ՊՈԱԿ-ի տնօրենն իրավունք ունի նշանակել գեղարվեստական ղեկավար, նա թատերախմբի գլխին հերթական սադրիչ քայլն արեց, նշանակեց Սուրեն Շահվերդյանին։ Ծիծաղելի խնդիր է, լուրջ քննարկման խնդիր չէ»,- ասաց Դավիթ Հակոբյանը։
Հարցին, թե Ս. Շահվերդյանն ասել է, որ  չի պատրաստվում միանձնյա կառավարել թատրոնի գեղարվեստական մասը, ի՞նչ է նշանակում խմբակային գեղարվեստական ղեկավարում, վաստակավոր արտիստն ասաց. «Նախ մեր խմբին բացարձակ  հետաքրքիր չէ, թե ինչպես է Սուրեն Շահվերդյանը պատկերացնում իր ղեկավարությունը, թող Սուրեն Շահվերդյանը գնա իր համար թատրոն բացի ու ղեկավարի ոչ միանձնյան, խմբային, դա մեզ բացարձակապես հետաքրքիր չէ»։
Նա ասաց, որ մշակույթի նախարարությունն օր առաջ պետք է որոշում կայացնի ու այս հարցին տրվի լուծում. «Այլևս ակնհայտ է, որ իրար հետ հնարավոր չէ աշխատել։ Մի կողմում դրված է ստեղծագործական մի ամբողջ կազմ՝ 20 հոգի, մյուս կողմում՝ մեկ անձ։ Չեմ կարծում, որ նախարարությունը պետք է մեկի շահը պաշտպանի, ով այդ օրգանիզմի անդամ չէ,  օտար մարմին է այդ օրգանիզմում, հրաժարվի թատրոնի օրգանիզմից»։
Հարցին, թե հասարակությունը զարմացավ Սուրեն Շահվերդյանի՝  թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնում նշանակումից, արդյո՞ք իրենք էլ զարմացած էին, տեղյակ չէին, թատրոնի դերասաններից Արման Նավասարդյանն ասաց. «Զարմացած չեմ ոչ մի բանից, պատրաստ էի նման բաների։ Դարանակալված դիրքորոշում էր՝ հանկարծակիի բերել մեզ, դա չստացվեց։ Սպասում էինք, որ այդպիսի մի բան կլինի, դրա համար չենք համարում այդ ամեն ինչը լեգիտիմ»։
Նա նշեց, որ կշարունակեն իրենց ակցիաները, մինչև հասնեն իրենց պահանջների կատարմանը։
«Մենք պահանջում ենք հրաժարական ու մեր առաջարկած թեկնածուների նշանակում։ Ստեղծագործական կոլեկտիվի, դերասանների կողմից միահամուռ որոշում է, որևէ մեկն ինքնաառաջադրում չի ներկայացրել. միասնական որոշում է Նարինե Գրիգորյանը նշանակվի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, իսկ ես էլ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար»։
Հարցին, թե առհասարակ, ինչո՞ւ եք դժգոհ Վիգեն Չալդրանյանից, Ա. Նավասարդյանն ասաց. «Նա չի կարողանում թատրոնը ճիշտ ղեկավարել։  Իր նշանակման օրվանից դժգոհ ենք։ Բողոքները եղել են նաև առանձին, որ սխալ է ղեկավարում։ Անդրդվելի է և կաթիլ առ կաթիլ համբերության բաժակը լցվեց»։

Пусть Сурен Шахвердян откроет для себя театр и руководит им – заслуженный артист Армении
Режиссер Виген Чалдранян в декабре 2016 года указом министра культуры РА Армена Амиряна был назначен художественным руководителем театра «Амазгаин», а спустя год по конкурсу он занял и пост директора театра. А 28 ноября с.г. он представил заявление, отказавшись от поста художественного руководителя театра, и уже на следующий день его указом на эту должность был назначен Сурен Шахвердян.
Творческий состав театра не принял Вигена Чалдраняна с того момента, как только он вошел в театр, требуя его отставки. Сегодня тот же творческий состав не принимает назначенного им художественного руководителя. Актеры театра с сегодняшнего дня начали забастовку.
Корреспондент Panorama.am поинтересовался у актера театра, постановщика, режиссера, заслуженного артиста РА Давида Акопяна, почему они требуют отставки директора и новоназначенного художественного руководителя.
«С первого дня мы не приняли его. Бывшему министру также было представлено требование – пересмотреть это решение. Не спрашивая нашего мнения ... Это не завод, это театр, где важнее всего – человеческие отношения», – сказал он.
Что касается новоназначенного художественного руководителя, актер отметил: «Это уже смешно, юмор, несерьезно – без уведомления группы.
Налицо нарушение закона, что один и тот же человек занимает обе должности. Удивляюсь, что и министерство только выясняет, что существует такой закон. Теперь, когда закон был поставлен перед Вигеном Чалдраняном, он великодушно отказался от должности художественного руководителя. Поскольку директор ГНКО имеет право назначить художественного руководителя, он предпринял очередной провокационный шаг за спиной труппы  – назначил Сурена Шахвердяна. Это забавный вопрос, это не вопрос для серьезного обсуждения», – сказал Давид Акопян.
Коснувшись заявления Шахвердяна о том, что он не собирается единолично руководить художественной частью театра и в ответ на вопрос, что означает коллективное художественное руководство Давид Акопян сказал: «Прежде всего, нашей группе абсолютно не интересно, как Сурен Шахвердян представляет свое руководство, пусть Сурен Шахвердян откроет для себя театр и руководит им не единолично, коллективно.  Это нам абсолютно не интересно».
Он сказал, что Министерство культуры должно как можно скорее принять решение и дать решение данному вопросу: «Уже очевидно, что невозможно работать друг с другом. На одной стороне – целая творческая группа, 20 человек, на другой стороне – один человек.
Я не думаю, что министерство должно защищать интересы кого-то, кто не является частью этого организма, представляет собой инородное тело в этом организме, и откажется от театрального организма».
На вопрос, их так же, как общество, удивило назначение Шахвердяна, один из актеров театра – Арман Навасардян – сказал: «Я не удивлен ничем, я был готов к подобным вещам. Это было решение исподтишка, чтобы застать нас врасплох, это не сработало. Мы ожидали чего-то подобного, поэтому мы не считаем это легитимным».
Он отметил, что они будут продолжать свои акции, пока они не достигнут исполнения своих требований:
«Мы требуем отставки и назначения предложенных нами кандидатов. Это единодушное решение творческой группы, актеров, самовыдвиженцев нет, принято единое решение – назначить Нарине Григорян  художественным руководителем театра, а меня – врио директора».
На вопрос, почему они недовольны Вигеном Чалдраняном, А. Навасардян сказал: «Он не может правильно управлять театром. Мы недовольны с момента его назначения. Жалобы игнорировались, он непоколебим. И капля за каплей чаша терпения  переполнилась».