Արցախյան հարցով բանակցությունների համար նոր պոտենցիալ հնարավորություններ են ստեղծվել. Արման Մելիքյան
09:30 01/12/2018
ՌԴ Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինն լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ Արցախյան հակամարտության կարգավորումը  սպասում է իր հերթին։ Խնդրի կարգավորման գորրծընթացում առկա ժամականավոր դադարը նա պայմանավորել է Հայաստանում կայանալիք առաջիկա արտահերթ ընտրություններով։
«Ինձ թվում է հիմա դադար է վերցված, չգիտեմ դա որքանով է արդարացված, բայց կարծում եմ, որ բարձր մակարդակի քաղաքական գործիչները գնահատում են այն փաստը, որ Հայաստանում անցկացվելու են ընտրություններ»,- ասել է նա։
Ռուսասատանցի բարձրաստիճան պաշտոնյայի դիտարկումները նկատի առնելով՝ Panorama.am-ի թղթակիցը թեմայի շուրջ մի քանի հարց ուղղեց ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, Արցախի ԱԳ նախկին նախարար Արման Մելիքյանին։
Panorama.am- Պարոն Մելիքյան, կարելի՞ է արդյոք պնդել, որ ռուսական կողմն Արցախյան հակամարտության կարգավորման հարցը հերթագրում է ընտրություններից հետո։
Պատասխան- Կարծում եմ սա ոչ թե հերթագրման խնդիր է, այլ հարցի հանդեպ իրատեսական մոտեցում: Այս պահի դրությամբ Հայաստանի գործող անցումային կամ ժամանակավոր կառավարության որևէ որոշում կարգավորման հարցում չէր համարվի իրապես իրավաչափ ու հիմնավոր հենց այն պատճառով, որ այդ կառավարությունն ինքն այս ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու բավարար մանդատով օժտված չէ: Սա է պատճառը, որ, գոնե ձևական առումով, հատկապես ազդեցիկ արտաքին դերակատարների համար ցանկալի կլինի գործ ունենալ քաղաքացիների ակնհայտ աջակցության մանդատն ունեցող հայաստանյան իշխանության հետ:
Panorama.am- Հակամարտության կարգավորման ամբողջ ընթացքն աչքի առաջ ունենալով՝ տարածքների  հանձնման հարց բարձրացնելու վերահաս վտանգ տեսնո՞ւմ ենք։
Պատասխան- Այդ վտանգը կպահպանվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ պաշտոնական Երևանն ու Ստեփանակերտը նոր բանակցային օրակարգի ձևավորման նախաձեռնողը չեն դարձել:
Panorama.am- Ինչպե՞ս կբնութագրեք խնդրի կարգավորման ներկա փուլը։
Պատասխան- Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ իրավասու չէ բանակցային սեղանի մոտ ներկայացնել նաև Արցախի ու արցախահայության շահերը, և սա միանգամայն նոր պոտենցիալ հնարավորություններ է ստեղծում մեր բանակցողների համար՝ մեր շահերը հավուր պատշաճի պաշտպանելու համար: Ասվել է նաև, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն իրատեսական կլինի միայն այն դեպքում, եթե բանակցություններին լիարժեքորեն մասնակցի նաև պաշտոնական Ստեփանակերտը: Բայց այս երկու թեզերն ընդամենը նոր զարգացումներին մեկնարկ տալու հայտ են իրենցից ներկայացնում: Որպեսզի այդ թեզերը օդում կախված ու անարդյունք չմնան, պաշտոնական Երևանը պետք է մշակի և իրականացնի նշված նպատակների իրագործումն ապահովող քայլերի ծրագիր, իսկ պաշտոնական Ստեփանակերտն էլ նախապատրաստի բանակցային օրակարգի իրեն վերաբերող հարցերի շրջանակը: Այս ամենը հնարավոր է անել, բայց ես վստահ չեմ, որ մեր գործող իշխանությունն այս ուղղությամբ անհրաժեշտ նախապատրաստական քայլերն արդեն արել է:
Panorama.am- Տեղեկություններ կան, որ դեկտեմբերին՝ ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովին, հնարավոր է՝ հանդիպեն Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները։ Իրատեսական համարո՞ւմ ենք, որ մինչև տարեվերջ հակամարտության  կարգավորման գործընթացում էական զարգացումներ գրանցվեն։

Арман Меликян: Созданы новые потенциальные возможности для переговоров по карабахскому урегулированию
12:08 01/12/2018
Первый заместитель председателя Комитета Государственной Думы Федерального Собрания РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин 30 ноября в беседе с журналистами на полях первого заседания российско-армянского «Лазаревского клуба» в Ереване прокомментировал нынешний этап урегулирования карабахского конфликта.
Затулин отметил в частности: «Мне кажется, сейчас взята определенная пауза, не знаю, насколько это оправданно, но политики высоко уровня оценивают тот факт, что в Армении предстоят выборы и в силу этого, как я понимаю, урегулирование карабахского конфликта ожидает свою очередь. Проблема карабахского урегулирования не может быть отложена в долгий ящик».
Корреспондент Panorama.am вокруг данной темы побеседовал с чрезвычайным и полномочным послом, бывшим министром иностранных дел Республики Арцах (НКР) Арманом Меликяном.
– Г-н Меликян, можно ли утверждать, что российская сторона вопрос урегулирования карабахского конфликта откладывает на период после предстоящих 9 декабря внеочередных выборов в Национальное Собрание Армении?
– Считаю, что здесь не вопрос записывания в очередь, а реалистичный подход к проблеме. В настоящее время любое решение нынешнего переходного или временного правительства Армении в вопросе урегулирования не считалось бы действительно правомерным и обоснованным именно по той причине, что само это правительство не обладает достаточным мандатом для принятия шагов в этом направлении.
Вот почему, по крайней мере, формально, особенно для влиятельных внешних акторов желательнее иметь дело с армянскими властями, имеющими мандат очевидной поддержки граждан.
– Имея перед глазами весь процесс урегулирования конфликта, видите ли надвигающуюся угрозу поднятия вопроса сдачи территорий?
– Эта угроза будет сохраняться до тех пор, пока официальные Ереван и Степанакерт не стали инициаторами формирования новой переговорной повестки.
– Как вы охарактеризуете нынешний этап урегулирования карабахской проблемы?
– Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил, что он не имеет полномочий представлять и интересы Арцаха и его населения за столом переговоров, и это создает совершенно новые потенциальные возможности для наших переговорщиков – для надлежащей защиты наших интересов. Также было сказано, что мирное урегулирование конфликта будет реалистичным только в том случае, если в переговорах будет полноценно участвовать и официальный Степанакерт. Но эти два тезиса представляют собой всего лишь заявку на запуск новых развитий.
Для того, чтобы эти тезисы не оставались висеть в воздухе и не стали безрезультатными, официальный Ереван должен разработать и реализовать программу шагов по обеспечению реализации указанных целей, а официальный Степанакерт в свою очередь должен подготовить круг касающихся его вопросов повестки дня переговоров. Все это возможно сделать, но я не уверен, что наши действующие власти в этом направлении уже предприняли необходимые подготовительные шаги.
– Есть сведения, что в декабре министры иностранных дел Армении и Азербайджана могут провести встречу на полях Министерской конференции ОБСЕ. Считаете ли реалистичным регистрацию новых существенных развитий в процессе урегулирования конфликта до конца года?
– Предметных предпосылок для этого нет.