Արցախի ՄԻՊ-ը դատապարտում է Արսեն Բաղդասարյանին քարոզչական գործիք դարձնելուն միտված Ադրբեջանի գործողությունները
17:18 01/12/2018
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանում դատապարտված, ԱՀ քաղաքացիական անձ Արսեն Բաղդասարյանի իրավունքների ոտնահարման վերաբերյալ՝ դատապարտելով վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից նրան հանրային հետաքրքրասիրության առարկա ու քարոզչական գործիք դարձնելու դեպքերը:
«2018թ. նոյեմբերի 26-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները  տարածել են Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական անձ, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գերեվարված և իբր թե «դիվերսիա» կատարելու համար 15 տարվա ազատազրկման դատապարտված Արսեն Բաղդասարյանի նամակը՝ ուղղված ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին:
Ըստ լրատվամիջոցների՝ Ա. Բաղդասարյանը դիմել է Ն.Փաշինյանին. «եթե դուք իսկապես հոգ եք տանում Ձեր ժողովրդի մասին, խնդրում եմ, որ երկու կողմերի տառապող մարդկանց ազատ արձակման հարցում Ադրբեջանից Ձեր հակառակորդի հետ ընդհանուր հայտարարի գաք»: Նամակում նշվում է նաև, որ լինելով համանման իրավիճակում՝ ինքը հասկանում է, թե ինչ են զգում ադրբեջանցիները Հայաստանում, և մարդասիրություն ցուցաբերելու կոչ է անում:
Արսեն Բաղդասարյանի նամակին հաջորդել է վերջինիս հարցազրույցի տարածումը ադրբեջանական լրատվամիջոցներով, որտեղ նա հանդես է գալիս նույն կոչով, ինչպես նաև վիրավորական արտահայտություններ է հնչեցնում Արցախի բնակչության և ՀՀ իշխանությունների հասցեին:
Հարկ է նշել, որ կատարվածը բացառիկ չէ, քանի որ 2018թ. փետրվարի 27-ին ադրբեջանական Minval.az լրատվամիջոցը տարածել էր տեսանյութ, որում Արսեն Բաղդասարյանն ադրբեջաներենով բանաստեղծություն էր արտասանում, այնուհետև նկարագրում իր բանտային հարմարավետ պայմանները՝ նշելով, որ որևէ բռնության չի ենթարկվում այնտեղ:
Արսեն Բաղդասարյանի նկատմամբ պարբերաբար հասարակության ուշադրության կենտրոնացման քաղաքականությունը չի համապատասխանում միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին: Ժնևյան կոնվենցիաները նախատեսում են զինված ընդհարման մեջ գտնվող կողմի տարածքում հայտնված քաղաքացիական անձանց (Ժնևյան 4-րդ կոնվենցիա, հոդված 27) և զինվորականների (Ժնևյան 3-րդ կոնվենցիա, հոդված 13) պաշտպանություն՝ հանրային հետաքրքրասիրությունից:
Ըստ էության, այդ մարդասիրական նորմը կարևոր է տվյալ խոցելի խմբին ոչ միայն հանրության հնարավոր բացասական վերաբերմունքից զերծ պահելու, այլ նաև՝ հակամարտության պայմաններում քարոզչական գործիք չդարձնելու տեսանկյուններից:
ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը դատապարտում է կատարվածը և կոչ անում միջազգային հանրությանն ու իրավապաշտպան կառույցներին տեղի ունեցածին տալ համարժեք արձագանք, քանի որ Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար ու հետևողականորեն խախտվում են Արցախի Հանրապետության բնակիչ, քաղաքացիական անձ Արսեն Բաղդասարյանի իրավունքները:
Պաշտպանը միևնույն ժամանակ ընդգծում է, որ Արցախի Հանրապետությունը շարունակում է հետևողական լինել իր իրավազորության տակ գտնվող Ադրբեջանի Հանրապետության 3 քաղաքացիներին հանրային հետաքրքրասիրությունից զերծ պահելու հարցում՝ հավատարիմ մնալով միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքներին և նորմերին: Մարդու իրավունքների պաշտպանը պարբերական ուշադրության ներքո է պահում Արցախի Հանրապետությունում ազատազրկված Ադրբեջանի քաղաքացիների խնդիրները և ըստ անհրաժեշտության նրանց հետ հանդիպումներ է ունենում ազատազրկման վայրում»:

Ombudsman slams Azerbaijan for making Artsakh civilian subject to propaganda tool
Human Rights Defender (Ombudsman) of the Republic of Artsakh Artak Beglaryan issued a statement on the violation of the rights of Arsen Baghdasaryan, an Artsakh civilian in Azerbaijan, condemning the recent cases of making him a subject to public curiosity and a propaganda tool.
The statement, released by the Artsakh Ombudsman’s Office, runs as follows:
"On November 26, 2018, the Azerbaijani media disseminated the letter of Arsen Baghdasaryan addressed to Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan. Arsen Baghdasaryan is a citizen of the Republic of Artsakh, captured by Azerbaijani armed forces and sentenced to 15 years imprisonment for alleged “sabotage”.
According to the media, Baghdasaryan turned to Pashinyan, saying: "If you really care about your people, please make a joint statement with your opponent from Azerbaijan on the release of the suffering people of both sides." The letter also notes that being in a similar situation, he understands what the Azerbaijanis feel in Armenia and calls for humanity.
Arsen Baghdasaryan's letter was followed by the dissemination of his interview by the Azerbaijani media where he speaks about the same call, as well as using offensive expressions to the population of Artsakh and the Armenian authorities.
It should be noted that the incident is not exclusive, on February 27, 2018, the Azerbaijani news agency Minval.az released a video in which Arsen Baghdasaryan recited a poem in Azerbaijani and later described his comfortable prison conditions, noting that he was not subjected to any violence.
The policy of focusing public attention on Arsen Baghdasaryan does not comply with international humanitarian law norms. The Geneva Conventions provide for the protection of civilians (Geneva Convention 4, Article 27) and the military servicemen (Geneva Convention 3, Article 13) in the territory of the Party in the armed conflict from public curiosity. In fact, this humanitarian norm is important not only to keep this vulnerable group away from the possible negative attitudes of the public, but also to make it a propaganda tool in the conflict situation.
The Human Rights Defender of the Republic of Artsakh condemns what happened and calls on the international community and human rights organizations to give adequate response, as the rights of Arsen Baghdasaryan, a citizen of the Republic of Artsakh, have been violated periodically and consistently by Azerbaijan.
The Ombudsman also emphasizes that Artsakh continues to be consistent in keeping its citizens of the Republic of Azerbaijan away from public curiosity, remaining loyal to the principles and norms of international humanitarian law. The Ombudsman periodically pay attention on conditions of the three citizens of the Republic of Azerbaijan deprived of their liberty in the Republic of Artsakh and, if necessary, meets with them at the place of detention.”