ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար պետական մրցանակին նվիրված երկու նամականիշ ու Հատուկ ծրար Է մարվել
Հայաստանի Նախագահի նստավայրում «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի կողմից մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց երկու նամականիշ և Հատուկ ծրար՝ նվիրված «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային:
Նամականիշերն ունեն 160 և 170 ՀՀ դրամ անվանական արժեք: Նամականիշերը տպագրված են Ֆրանսիայի «Cartor» տպագրատանը` յուրաքանչյուրը 30 000 տպաքանակով: Նամականիշերի և Հատուկ ծրարի դիզայնի հեղինակն է «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի դիզայներ Վահագն Մկրտչյանը:
«Հայփոստ» ընկերությունից մանրամասնում են, որ նամականիշերի վրա պատկերված են մրցանակակրին տրվող ոսկե մեդալը և հուշախորհրդանիշը:
Հատուկ ծրարի վրա պատկերված է 2018 թվականին ՏՏ ոլորտում պետական մրցանակին արժանացած 9-րդ դափնեկիրը՝ «Նեյշնլ Ինսթրումենթս» (National Instruments) ընկերության համահիմնադիր Ջեյմս Թրուշարդը: Հատուկ ծրարի վրա պատկերված են նաև նախորդ տարիների ութ մրցանակակիրները:
Հատուկ ծրարը յուրահատուկ ֆիլատելիստական արտադրանք է՝ թեմատիկ ծրար, որին փակցված է 2018 թվականին թողարկված «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված երկու նամականիշ և որը մարվելու է Հատուկ դրոշմակնիքով:
Փոստային նամականիշերի և Հատուկ ծրարի մարումն իրականացրեցին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, ՏՏ ոլորտում պետական մրցանակին արժանացած 9-րդ դափնեկիր Ջեյմս Թրուշարդը, ՀՀ Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության Խորհրդի նախագահ Խուան Պաբլո Գեչիջյանը, ՀՀ Ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:

Выпущены в обращение почтовые марки и специальный конверт, посвященные госпремии Армении за вклад в IT-сферу
17:12 03/12/2018
В резиденции президента Республики Армения ЗАО «Айпост» погасила и выпустила в обращение две почтовые марки и один Специальный конверт, посвященные теме «Государственная Премия Республики Армения за вклад мирового значения в сферу информационных технологий». Об этом сообщает пресс-служба ЗАО «Айпост».
Номиналы почтовых марок – 160 и 170 драмов. Почтовые марки отпечатаны в типографии «Cartor» вo Франции тиражом в 30 000 экземпляров каждый. Дизайн почтовых марок и Специального конверта разработан дизайнером ЗАО «Айпост» Ваагном Мкртчяном.
На почтовых марках изображены золотая медаль и памятный символ, которые вручаются лауреатам премий.
На специальном конверте изображен 9-ый лауреат Премии Республики Армения за вклад мирового значения в сферу информационных технологий Джеймс Трушард, который является сооснователем компании National Instruments. На специальном конверте также представлены восемь лауреатов предыдущих лет.
Специальный конверт представляет из себя специальный филателистический продукт – тематический конверт – на котором приклеены две почтовые марки, выпущенные в 2018 году и посвященные теме «Государственная Премия Республики Армения за вклад мирового значения в сферу информационных технологий» и которые гасятся специальным штемпелем.
В церемонии гашения приняли участие и.о. премьер-министра Республики Армения Никол Пашинян, 9-ый лауреат Премии Республики Армения за вклад мирового значения в сферу информационных технологий
Джеймс Трушард, исполняющий обязанности министра транспорта, связи и информационных технологий Республики Армения Акоп Аршакян, Председатель совета ЗАО «Айпост» Хуан Пабло Гечиджян, президент Союза филателистов Армении Овик Мусаелян.