Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության, Բեռլինի «Արսենալ» կինոթատրոնի և գերմանական Հայնրիխ Բյոլ հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Նոյեմբերի 20-30-ը կազմակերպվել է հայազգի աշխարհահռչակ արվեստագետ Սերգեյ Փարաջանովի ֆիլմաշարի ցուցադրումը Բեռլինի «Արսենալ» կինոթատրոնում:
ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից հայտնում են, որ Փարաջանովին նվիրված 10-օրյա միջոցառման շրջանակներում (Hommage) բեռլինյան հանդիսատեսին ներկայացվեց Փարաջանովի` սահմաններ չճանաչող կինոարվեստն ու նրա ստեղծագործությունների խորությունը:
Նոյեմբերի 30-ին տեղի է ունեցել փառատոնի փակման արարողությունը, որին հրավիրված են եղել նաև Փարաջանովի տուն-թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանը և Վրաստանից` Թեո Խատիաշվիլին, ով իր թեկնածուական թեզը պաշտպանել էր Փարաջանովի ստեղծագործությունների մասին:
Ներկաներին ողջունել են «Արսենալ» կինոթատրոնի տնօրեն Միլենա Գրեգորը և Գերմանիայում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Սմբատյանը:
Միջոցառման ավարտին Զավեն Սարգսյանը պատասխանել է ներկաների բազմաթիվ հարցերին, որից հետո ցուցադրվել է Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմը:
ԱԳՆ-ից հայտնում են ևան, որ դեկտեմբերի 1-ին ԳԴՀ Բրանդենբուրգ երկրամասի գիտության, կրթության և մշակույթի նախարարության, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության և Պոտսդամի ֆիլմերի թանգարանի նախաձեռնությամբ Պոտսդամում բացվել է Փարաջանովի ստեղծագործությունների ցուցահանդեսը, որը կտևի մինչև 2019թ. հունվարի 16-ը: Ցուցահանդեսին զուգահեռ թանգարանի ֆիլմերի սրահում կցուցադրվեն նաև Փարաջանովի ֆիլմերը:

On November 20-30, at the initiative of the Embassy of the Republic of Armenia in the Federal Republic of Germany, the Berlin Arsenal Cinema and the German Heinrich Böll Foundation, the screening of the world-famous Armenian filmmaker Sergei Parajanov’s films took place at Berlin's Arsenal Cinema.
Within the framework of the 10-day Hommage to Parajanov event, the Berlin audience enjoyed Paradjanov's deep-going works, the foreign ministry informed.
The closing ceremony of the festival took place on November 30, which was also attended by the director of Parajanov House-Museum Zaven Sargsyan and Georgian Theo Khatyashvili who defended his PhD thesis on Parajanov's works.
The guests were welcomed by the director of the Arsenal Cinema Milena Gregor and the Armenian ambassador to Germany Ashot Smbatyan.
At the end of the event, Zaven Sargsyan answered numerous questions of the audience, which was followed by the screening of Parajanov's "The Color of Pomegranates".
The Ministry of Foreign Affairs informs that on December 1, at the initiative of Germany’s Brandenburgian Ministry of Science, Education and Culture, the Embassy of the Republic of Armenia to the Federal Republic of Germany and the Potsdam Museum of Films, an exhibition of Paradjanov's works opened in Potsdam which is on until January 16, 2019. Parajanov's films will also be screened at the museum's showroom along with the exhibition.