Հայաստանը էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում առաջատար է. համաժողով՝ Երևանում
Երևանում այսօր մեկնարկեց «Հայաստան. կայուն էներգետիկայի զարգացման փարոս» խորագիրով համաժողովը, որի նպատակն է ծավալել կայուն էներգետիկայի ոլորտում գոյություն ունեցող մարտահրավերների և դրանց լուծման հաջողությունների բազմակողմանի քննարկում՝ ԵՄ նոր հարևանության երկրների մասնակցությամբ: Երկօրյա համաժողովը կազմակերպվել է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի և Էներգախնայողության աջակցման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ:
Համաժողովին մասնակցում են Վրաստանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի և Մոլդովայի պետական և հասարակական կառույցների 120 փորձագետներ, ՀՀ տարածքում գործող դիվանագիտական կառույցների ներկայացուցիչներ:
Էներգախնայողության աջակցության հիմանդրամի տնօրեն Աստղինե Պասոյանը նշեց, որ միջոցառումը նվիրված է կայուն էներգետիկայի խթանման ոլորտում Հայաստանի փորձին:
«Որքան էլ ասում ենք, որ մեր երկրում շատ խնդիրներ կան, բայց Հայաստանը էներգետիկայի, էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում միանշանակ առաջատար  է: Այսօր մի շարք երկրների ներկայացուցիչներ այստեղ են Հայաստանի փորձին ծանոթանալու, իրենց փորձը կիսելու համար, ինչպես նաև ստեղծելու տարածաշրջանային համագործակցության, երկխոսության և փորձի փոխանակման հարթակ»,- ասաց նա:
Աստղինե Պասոյանի խոսքով՝ համաժողովի մասնակիցները ներկայացնելու են նաև իրենց հետագա քայլերը:
«Այստեղ է կերտվում այն օրենսդրությունը, այն ազգային ռազմավարությունը, որը հետո կարող է բերել ներդրումների: Եթե չի արվում այս աշխատանքը, չի ստեղծվում ներդրումային պարարտ դաշտ, հետևաբար, չենք կարող ակնկալել ներդրումներ: Դրա համար Հայաստանը կոչում ենք կայուն էներգետկայի զարգացման փարոս, քանի որ մեր երկրում ընդունվել են ազգային ծրագրեր, դեռ 2004 թ-ին ընդունվել է «Էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի մասին» օրենքը, որն էլ թույլ է տվել մեր երկրում զարգացնել վերականգնվող էներգետիկան»,- նշեց հիմնադրամի տնօրենը:
Կոնրադ Ադենաուեր Հիմնադրամի Հարավային Կովկասի քաղաքական երկխոսության տարածաշրջանային ծրագրի տնօրեն Թոմաս Շրապելն էլ ասաց, որ Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով նրա աշխարհագրական դիրքը, էներգետիկ մատակարարումը և անվտանգությունը կարևոր նշանակություն ունեն:
Նրա խոսքով՝ վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում Հայաստանում հստակ քայլեր են կատարվել: Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի արտադրության 31 տոկոսը ապահովվում է վերականգնվող աղբյուրներից:
«Դա արդեն մեծ արդյունք է, և մենք ուրախ կլինենք, որ նման առաջընթաց արձանագրվի նաև այլ ոլորտներում»,- ասաց Թոմաս Շրապելը:

Yerevan is hosting an international conference on 3-4 December on challenges facing the sustainable energy field and their successful handling.
Titled “Armenia: A Lighthouse for Sustainable Energy Scale-up”, the two-day conference has been organized by Foundation to Save Energy in collaboration with Konrad Adenauer Stiftung (KAS; Konrad Adenauer Foundation).
The event has brought together some 120 experts from state and social institutions of Armenia, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine, as well as representatives of diplomatic missions.
Director of the Foundation to Save Energy Astghine Pasoyan said the event is dedicated to Armenia’s experience on the route to sustainable energy transition.
“Regardless of all the issues facing our country, Armenia is a definitely a pioneer in the field of energy, energy saving and renewable energy. Representatives of a number of counties are here today to get acquainted with Armenia's experience, share their own experience and create a platform for regional cooperation, dialogue and exchange of experience,” she said.
According to Pasoyan, the conference participants will also unveil their future steps. She stressed the importance of adopting national strategies and respective laws that would enable to attract investments in the future.
“That’s why we call Armenia a lighthouse for sustainable energy scale-up, since national programs have been adopted in our country; the law “On Energy Saving and Renewable Energy” was adopted back in 2004, which allows us to develop renewable energy in our country,” the director said.
Head of the Konrad Adenauer Stiftung Regional Office Thomas Schrapel stressed that the energy supplies and security are of key importance given the country’s geographic location.
He said Armenia has taken clear steps in the renewable energy sector. 31% of Armenia's electricity generation is provided from renewable sources as of now.
“This is already a great achievement, and we would be happy to see similar progress in other areas as well,” Schrapel said.