Վճռաբեկ դատարանի նախագահ․ Անցումային արդարադատությունը ներդրվում է, երբ արդարադատական մարմիններն ի վիճակի չեն աշխատելու
10:30 04/12/2018
Panorama.am-ի հարցազրույցը ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահ Երվանդ Խունդկարյանի հետ։
-Պարոն Խունդկարյան սկսենք հանրային մեծ հնչեղություն ունեցող գործից ու հարցից։ Վճռաբեկ դատարանը քննելով ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից ազատ արձակման մասով դատախազության բողոքը, այն մասամբ  բավարարեց  ու ուղարկեց վերաքննիչ դատարան նոր քննության։ Ի՞նչ էր ենթադրում մասնակի բավարարումը։
-Մինչև բուն հարցին պատասխանելը, կցանկանամ անդրադարձ կատարել ընդհանրապես վճռաբեկ դատարանի նախագահի լիազորություններին ։ Եթե նախկինում վճռաբեկ դատարանի նախագահը, չհանդիսանալով որևէ պալատի դատավոր, չգտնվելով որևէ պալատի կազմում, ըստ էության, կարելի էր ասել, որ կարող էր մասնակցություն ունենալ թե՛ քրեական պալատի, թե՛ քաղաքացիական և վարչական պալատի նիստերին կամ էլ լրիվ հակառակ մեկնաբանություն տալ, որ ոչ մի տեղ էլ չէր կարող մասնակցել, ապա ներկայումս՝ ապրիլի 9-ից հետո կատարված փոփոխություններով դատական օրենսգիրքը սահմանում է, որ վճռաբեկ դատարանի նախագահը հանդիսանում է կոնկրետ պալատի դատավոր։ Ներկա դրությամբ, ես ինքս քաղաքացիական և վարչական պալատի դատավոր եմ և այս պալատի դատավոր լինելով հանդերձ՝ կարող եմ ասել, որ արդարացված է նաև իմ՝ տեղեկացված չլինելը բոլոր մանրամասնություններին, թե ինչու քրեական պալատի որոշումը ծնվեց հենց այդ տեսքով։ Մեր շփումների ժամանակ այն համոզմունքն է գալիս, որ ձեզ մոտ կարող է տպավորություն ձևավորվել, որ մենք շատ անհետաքրքիր զրուցակիցներ ենք լրագրողների համար, բայց հասկացեք, որ այդ ոճի մեր շփումը հենց դատական օրենսգրքի, սահմանադրության պահանջն է։ Դատաիրավական բազմաթիվ պրոցեսների արդյունքում մենք փորձեցինք այնպես անել, որ դատավորի համար ապահովվի ոչ միայն արտաքին անկախություն՝ անկախություն արտաքին աշխարհից, պաշտոնատար անձանցից, ճշնումներից։ Մենք նաև պարտավորվեցինք ապահովել դատավորների ներքին անկախությունը, որ նույն դատավորը պետք է անկախ լինի նաև դատարանի նախագահի միջամտություններից։ Այսինքն այնտեղ, որտեղ կա արդարադատական գործընթաց, այդտեղ ներքին ու արտաքին ճնշումները պետք է բացառվեն։ Այնպես որ, ես ներողություն եմ խնդրում, բայց չեմ կարող մեկնաբանել և որևէ կարծիք հայտնել, թե ինչու վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի որոշումը ծնվեց հենց այդ տեսքով։
- Վերջերս Հայաստանը վավերացրեց  Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 16-րդ արձանագրությունը, որը հնարավորություն է տալիս դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ խորհրդատվական կարծիքի համար։ Արդյո՞ք հնարավոր չէր հենց այս գործով, որը կարող է փորձաքար լինել դատական համակարգի համար, դիմել խորհրդատվական կարծիքի համար, քանի որ ինչպես հայտնում են գործով պաշտպանները, ելնելով գործի ելքից, պատրաստվում են դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
- Իրավացի եք, 2018թ․-ին ՀՀ-ում ուժի մեջ մտավ 16-րդ արձանագրությունը, որը հնարավորություն է տալիս բարձրագույն դատական ատյաններին համապատասխան հարցում կատարել կոնկրետ գործերի քննության հետ կապված ՄԻԵԴ։ Այսինքն եթե դատարանի, դատավորի կարծիքով վեր է հանվել մի խնդիր, որը, իր կարծիքով, հակասության մեջ է մտնում կոնվենցիոն նորմերի հետ, որպեսզի այդ սխալներն անընդհատ չկրկնվեն, շատ դրական քայլ էր, որ հնարավորություն ընձեռնվեց դատավորներին կոնկրետ հարցումներ ուղարկել ՄԻԵԴ։ Իհարկե, ՄԻԵԴ-ի կարծիքը դատավորի համար կաշկանդող չէ, ընդամենը խորհրդատվական բնույթի է, բայց որպեսզի դատավորը կամ դատարանը նման հարցում ուղարկի,  դատարանի մոտ պետք է համոզմունք առաջանա, որ այդ նորմերի կիրառման տեսանկյունից որոշակի մրցակցություն ու հակասություն կա ներպետական օրենսդրության ու միջազգային կոնվենցիոն նորմերի միջև։Եթե դատավորը դա չի տեսել, ապա նա պարտավոր էլ չի նման բնույթի հարցադրումներ ուղարկել։ Մեր դատավարական օրենսգրքերը նույնպիսի իրավիճակ նախատեսում են նաև Սահմանադրական դատարան դիմելու պարագայում։ Որպեսզի դատավորը դիմի Սահմանադրական դատարան, դատավորի մոտ պետք է հարց առաջանա՝ արդյո՞ք իր կողմից կիրառվող նորմը հակասում է սահմանադրությանը թե ոչ։ Վերաքննիչ ու առաջին ատյանի դատարանի իրար հակասող դատական ակտերից չենք կարող կատեգորիկ ենթադրել, որ նորմն իր մեջ պարունակում է հակասահմանադրականություն։Ես նույնիսկ ԱԺ-ում իմ ելույթի ժամանակ ասել եմ, որ բնական եմ համարում, երբ տարբեր ատյանի դատավորները տարբեր ձև են մտածում։Մենք ոչ թե պետք է սա ծանր տանենք, այլ ընդհակառակը, պետք է ողջունենք։ Եվ այս հակասական մեկնաբանություններն են, որ ստիպում են վճռաբեկ դատարանին, որպեսզի ստեղծի իր նախադեպային որոշումները։ Այնպես որ, մեր հասարակությունը չպետք է խուսափի ու խորշի, երբ տարբեր ատյանի դատարաններ տարբեր դիրքորոշումներ ունեն նույն հարցի վերաբերյալ։
-Պարոն Խունդկարյան Հայաստանում իշխանափոխությունից հետո հաճախ հնչում է կարծիք, որ անհրաժեշտ է ներդնել անցումային արդարադատություն։ Ինչ կասեք, որն է սրա օգուտները, դատական համակարգի վրա ինչ ազդեցություն կարող է այն ունենալ։ Ու հատկապես հնչեղ գործերով հնարավոր է, որ օգներ այն դատական համակարգին։
- Ճիշտ եք, շատ է խոսվում անցումային արդարադատության մասին, բայց կարող եմ ասել, որ անցումային արդարադատություն տերմինն է հանրությանը շփոթության մեջ դնում, քանի որ օգտագործվում է «արդարադատություն» արտահայտությունը։ Այդ գործընթացի նպատակը, հասցեատերը միայն դատարանները չեն, քանի որ երբ մենք խորանում ենք էության մեջ, գործընթացը վերաբերում է նախաքննությունից մինչև դատական ատյաններ։ Այսինքն եթե մենք չունենք վստահություն կամ ունենք կասկածներ նախաքննության նկատմամբ, նախաքննության վրա հսկողություն իրականացնող դատախազության նկատմամբ և այդպես շարունակ, այդ հիմքով է, որ առաջարկվում է ստեղծել վստահություն վայելող մարմիններ, որոնց կողմից իրականացվող գործընթացը հանրության կողմից ավելի ընկալելի ու ընդունելի կլինի։ Բայց որ ասեմ մեր դատական ատյանները կամ դատական համակարգն ի վիճակի չէ այդ խնդիրները լուծել, այդպես չէ, քանի որ այդպիսին չի այսօր մեր դատական գործերի վիճակագրությունը։ Ասել, որ մեր համակարգը չի աշխատում և խնդիր կա այլ մարմինների ձևավորման, ես այդ կարծիքը չունեմ։ Առավել ևս, ցանկացած մարմին ստեղծելիս մենք պետք է տեղավորվենք սահմանադրության պահանջների մեջ։ Այսինքն, եթե նույնիսկ օրենսդրական այնպիսի մոտեցում կլինի, որ օրենսդիրը տեսնում է հատուկ  մասնագիտացած դատարանի ստեղծում, այո, սահմանադրությունը մեզ այդ հնարավորությունը տալիս է։ Իսկ թե այդ մասնագիտացված դատարաններն ինչ գործեր կքննեն, ևս օրենսդիրի որոշելիքն է։ Անցումային արդարադատության ներդրումն էլ իրականացվում է այն դեպքերում, երբ արդարադատական մարմինները ի վիճակի չեն որևէ աշխատանք անելու։ Այդպիսի իրավիճակ մեր երկրում չկա։
- Պարոն Խունդկարյան անդրադառնանք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռներին, որի՝ ընդդեմ Հայաստանի կայացված վճիռների մի մասը օրենսդրական բացերի հետ է կապված, որը չի համապատասխանում Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային։ Այս դեպքում վճռաբեկ դատարանը, որպես բարձրագույն ատյան, արդյո՞ք պետք է հետևի հենց միայն մեր օրենսդրությանը, թե նաև Կոնվենցիային՝ հաշվի առնելով, որ գործի քննությունը կարող է հանգեցնել ընդդեմ Հայաստանի ևս մեկ վճռի։
- Կոնվենցիոն նորմերի կիրառման տեսանկյունից վճռաբեկ դատարանը որևէ կաշկանդվածություն չունի։Այո, վճռաբեկ դատարանը շատ դեպքերում օրենքի բացերը լուծում է հենց Կոնվենցիոն նորմերի անմիջական կիրառման շնորհիվ։ Եվ իր նախադեպային որոշմամբ, կարելի է չակերտավոր ասել, որ ուղղություն է տալիս դատարաններին, որ այս բացը հաղթահարելի է այս եղանակով։ Բայց լինում են նաև այլ իրավիճակներ։ Այսպիսի օրինակ, անձին բարոյական վնասի հատուցման առջև կանգնեցնելը։ Մեր օրենսդրության մեջ կիրառվում է ոչ նյութական վնաս հասկացությունը, բայց ժամանակին քաղաքացիական օրենսդրությունը չէր տեսնում ոչ նյութական վնասի հատուցման հնարավորություն։ Նույնը, մենք ունեինք սահմանադրական նորմ, որն ասում էր, անձին պատասխանատվության կարող ես ենթարկել միայն օրենքով նախատեսված դեպքերում և կարգով։ Մենք ոչ նյութական վնասի հատուցման դեպք օրենսդրությունում չէինք նախատեսել։ Ուստիև, եթե կոնվենցիոն նորմի կիրառմամբ, որ այո բարոյական վնասը կարող է հատուցվել հոգեկան տառապանքի մասով, բայց մենք չէինք կարող կիրառել, քանի որ մենք կխախտեինք սահմանադրությունը։
Այսինքն սա այն բացն էր, որ նախադեպով հաղթահարելի չէր, դրա  համար մենք ունեցանք օրենսդրական փոփոխություններ։ Բայց այն բացերը, որոնք հակասության մեջ չեն սահմանադրության հետ, վճռաբեկ  դատարանը կարողանում է դրա լուծումները տալ, բայց մեկ դեպքում․ վճռաբեկ դատարանը որպեսզի իր խոսքը կարողանա ասել, վճռաբեկ դատարան պետք է հասնի նորմալ ձևակերպված վճռաբեկ բողոքներ, որն իր էությամբ այնպիսին լինի, որ վճռաբեկ դատարանի դատավորների մոտ համոզմունք առաջացնի, որ բողոքը ենթակա է վարույթ ընդունման։ Մենք շատ անգամ կարող ենք գործում տեսնել խնդիրներ, բայց ի վիճակի չլինենք դա հաղթահարել կամ շտկել, քանի որ բողոքում այդպիսի հիմքեր չունենք։
-Հայաստանում բավական մեծ է հետաքրքրությունը ՄԻԵԴ վճիռների ու հատկապես դրանց արդյունքում պետության կողմից փոխհատուցվող գումարների չափերին։ Հասարակության մեջ կան կարծիքներ, որ այդ գումարները պետք է տրվի այն դատավորի կողմից, որի սխալի պատճառով արձանագրվել է այդ խախտումը։ Ի՞նչ կասեք այս մասին։
-Ոչ մի միջազգային փաստաթղթերով ընդունելի չէ որ դատավորն իր կողմից կատարված սխալի համար ենթարկվի նյութական պատասխանատվության։ Դա ամբողջ եվրոպական ընտանիքում անընդունելի մոտեցում է։Դատավորը կարող է պատասխանատվության ենթարկվել միայն ու միայն այն դեպքում, եթե կատարել է հանցավոր արարք, որն էլ հաստատվել է օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։
- Անդրադառնանք դատավորների սոցիալական երաշխիքների նվազեցման նախաձեռնությանը, որին Դատավորների միությունը դեմ է արտահայտվել։ Արդյո՞ք սա չի բերում ընկալման, որ կամ պետք է պահպանվի դատավորների բարձր սոցիալական երաշխիքները, թոշակները, կամ դատավորների շրջանում կլինի կոռուպցիա։
-Ես մեկը մյուսի հետ չեմ կարող կապել։ Մենք խոսեցինք, որ դատավորի անկախության տեսանկյունից կարևոր է, որ դատավորը ներքին ու արտաքին աշխարհում ճնշումների, ազդեցությունների չենթարկվի։ Դատավորը լինի ազատ։ Մյուս կարևոր հանգամանքը դատավորների սոցիալական երաշխիքների ապահովումն է՝ աշխատավարձն է , թոշակն է։ Դատավորը պետք է համոզված լինի, որ իր այս շատ-շատ սահմանափակումներով կյանքը արդարացված է, քանի որ ապագայում նա ունենալու է ապահով ծերություն՝ կենսաթոշակի տեսքով։ Եվ դատավորների միությունն արձագանքեց գործադիր մարմնի մի թևի կողմից ներկայացված օրենքի նախագծին, որով փորձ էր արվում կտրուկ իջեցնել դատավորներին վճարվելիք կենսաթոշակները՝ սահմանելով կենսաթոշակի վերին շեմ, որը եթե մենք թվաբանական գործողություններով վերհանեինք, կստացվեր որ դատավոր կլիներ, որը 2 կամ  2,5 անգամ կկորցներ իր թոշակը։ Դատավորների կենսաթոշակի առումով մենք տարիներ ի վեր հետընթաց ենք ապրել։ Եթե նախկինում դատավորին կենսաթոշակ էր տրվում իր վերջին աշխատավարձի 70 տոկոսի սահմաններում, ապա այսօր դա դարձել է մոտ 49,5 տոկոս, որն էլ որոշակի իրավիճակում հաշվարկվում է ոչ թե այսօր դատավորի աշխատավարձով, այլ 2014թ․-ի հունիսի 1-ի դրությամբ ստացած աշխատավարձը։ Իսկ այն հարցին, թե դատավորների թոշակի ցածր լինելը բերում է նրան, որ կոռուպցիա լինի, դա անընդունելի մոտեցում է, քանի որ դատավորներն օրինապաշտ քաղաքացիներ են։ Այդ կոռուպցիոն երևույթները քրեորեն հետապնդելի արարքներ են։ Ես չեմ կարող նույնիսկ մտքում ունենալ, որ որևէ դատավոր այս նպատակով կոռուպցիայի մեջ է, բայց որպեսզի հանրության մոտ էլ այդ վերաբերմունքն առաջանա, այո, դրա համար պետք է դատավորին տալ բարձր աշխատավարձ, որ հանրության մոտ այն վստահությունը լինի, որ այսքան աշխատավարձ ստացող դատավորի մտքով չի անցնի երբեք այլ բաների մասին մտածել։
Հարցազրույցը՝ Աննա Մկրտչյանի, որն  անցկացվել է «ԶԼՄ-ների ու դատական իշխանության միջև հարաբերությունները․Եվրոպայի խորհրդի չափորոշիչները և անդամ պետությունների լավագույն փորձը» քննարկման շրջանակներում։

Глава Кассационного суда Армении: Переходное правосудие внедряется, когда органы правосудия не в состоянии работать
14:54 04/12/2018
Сайт Panorama.am представляет интервью с председателем Кассационного суда Армении Ервандом Хундкаряном.
– Г-н Хундкарян, начнем с вызвавшего большой общественный резонанс дела и вопроса об этом. Кассационный суд Армении постановил частично удовлетворить жалобу генерального прокурора Армении Артура Давтяна на решение Апелляционного суда об отмене меры пресечения в виде заключения под стражу  второму президенту РА Роберту Кочаряну и направил дело на новое рассмотрение в тот же суд. Что подразумевало частичное удовлетворение?
– Прежде чем ответить на этот вопрос, я хотел бы коснуться полномочий председателя Кассационного суда в целом. Если раньше председатель Кассационного суда, не являясь судьей какой-либо палаты, не входя в состав какой-либо палаты, по сути, можно сказать, мог принимать участие в заседаниях и Уголовной, и Гражданской, и Административной палат либо представлять обратную трактовку, что не мог бы участвовать нигде, то в настоящее время, произведенными после 9 апреля изменениями, Судебный кодекс устанавливает: председатель Кассационного суда является судьей конкретной палаты.
В настоящее время я являюсь судьей Гражданской и Административной палат. И, будучи судьей упомянутых палат, могу сказать: оправданно, что я могу быть не в курсе всех деталей относительно того, почему решение Уголовной палаты родилось именно в таком виде.
При нашем общении прихожу к убеждению, что у вас может сложиться впечатление, что мы – неинтересные собеседники для журналистов. Но поймите, что общение в таком стиле является требованием Судебного кодекса, Конституции.
В результате многочисленных судебно-правовых процессов мы попытались добиться того, чтобы судьи были обеспечены не только внешней независимостью, независимостью от внешнего мира, от должностных лиц, от давления. Мы также обязались обеспечить внутреннюю независимость судей, чтобы тот же судья был независим и от вмешательства председателя суда. Иными словами, там, где идет процесс правосудия, необходимо исключить внутреннее и внешнее давление. Поэтому я прошу прощения, однако не могу комментировать и высказывать какое-либо мнение о том, почему решение Уголовной палаты Кассационного суда родилось именно в таком виде.
– Недавно Армения ратифицировала Протокол № 16 к Европейской конвенции о правах человека, который дает возможность назначенным национальными властями судебным органам запрашивать у ЕСПЧ консультативные мнения.  Разве не было возможно именно по данному делу, которое может стать пробным камнем для судебной системы, запросить у ЕСПЧ консультативного мнения, поскольку, как сообщает сторона защиты, в зависимости от исхода дела, они готовятся обратиться в ЕСПЧ?
– Вы правы, в 2018 году в Армении вступил в силу Протокол №16 к Европейской конвенции о правах человека, который предусматривает возможность диалога высших национальных судебных инстанций с ЕСПЧ, в том числе проведение консультаций по различным правовым вопросам. То есть, если, по мнению суда, судьи речь о проблеме, которая, по их мнению, создает противоречие с нормами Конвенции, во избежание повтора ошибок возможность запрашивать у ЕСПЧ консультативные мнения – очень позитивный шаг.
Разумеется, мнение ЕСПЧ не является ограничивающим для судьи, а просто представляет консультативный характер, но для того, чтобы судья или суд направили подобный запрос, у суда должно сложиться убеждение, что  существует определенное соперничество и противоречие между внутригосударственным законодательством и нормами международной конвенции. Если судья этого не увидел, то он и не обязан направлять подобные запросы.
Наши процессуальные кодексы предусматривают аналогичную ситуацию в случае обращения в Конституционный суд. Для того, чтобы судья обратился в Конституционный суд, у него должен возникнуть вопрос: противоречит ли применяемая им норма Конституции? Из противоречивых друг другу судебных актов Апелляционного суда и суда первой инстанции мы не можем категорически предположить, что эта норма содержит в себе антиконституционность.
Даже в своем выступлении в Национальном Собрании я сказал, что считаю естественным, когда судьи разных инстанций думают по-разному. Мы не должны относиться к этому как к проблеме, а, напротив, мы должны это приветствовать. И именно эти противоречивые трактовки заставляют Кассационный суд создавать  прецедентную практику. Поэтому нашему обществу не следует избегать того, когда у судов разных инстанций разные решения по одному и тому же вопросу.
– Г-н Хундкарян, в Армении после смены власти часто звучит мнение о необходимости внедрения переходного правосудия. Какие выгоды этого вы видите, как это может отразиться на судебной системе? Может это помочь судебной системе по резонансным делам?
– Вы правы, о переходном правосудии говорится много, но я могу сказать, что термин «переходное правосудие» создает путаницу в обществе, потому что используется выражение «правосудие». Цель этого процесса, адресат – это не только суды, потому что, когда мы погружаемся в суть, видим – процесс охватывает цепочку от предварительного следствия до судебных инстанций.
То есть, если у нас нет доверия или у нас есть сомнения к предварительному следствию, осуществляющему надзор над законностью предварительного следствия прокурору и так далее, на этом основании предлагается создать пользующиеся доверием органы, осуществляемый которыми процесс будет более приемлемым для общественности. Но сказать, что наши судебные инстанции или судебная система не в состоянии решить эти проблемы, нельзя, потому что сегодня не об этом свидетельствует статистика по нашим судебным делам. Сказать, что наша система не работает и стоит вопрос относительно формирования других органов, не могу, у меня нет такого мнения.
Тем более, при создании любого органа, мы должны соответствовать требованиям Конституции. Иными словами, даже если будет такой законодательный подход, что законодательная власть видит создание специализированного суда, да, Конституция дает нам такую возможность. А то, какие эти специализированные суды дела будут расследовать, также является решением законодательной власти. Внедрение переходного правосудия осуществляется в случаях, когда органы правосудия не в состоянии выполнять какую-либо работу. Такой ситуации в нашей стране нет.
– Г-н Хундкарян, обратимся к решениям Европейского суда по правам человека, часть вердиктов ЕСПЧ против Армении связана с законодательными упущениями, несоответствиями с Европейской конвенцией о правах человека. В этом случае Кассационный суд, как высшая инстанция, должен следовать только нашему законодательству или и Конвенции, принимая во внимание, что рассмотрение дела может привести к еще одному вердикту против Армении?
С точки зрения применения норм Конвенции Кассационный суд не имеет никаких ограничений. Да, Кассационный суд во многих случаях решает пробелы в законодательстве именно благодаря непосредственному применению норм Конвенции. И в силу своей прецедентной практики, в кавычках можно сказать, что он направляет суды, что этот пробел может быть преодолен этим методом.
Но бывают и другие ситуации. Например, поставить человека перед компенсацией морального вреда. В нашем законодательстве применяется понятие нематериального вреда, но в свое время гражданское законодательство не предусматривало возможности компенсации нематериального вреда.
Точно так же у нас была конституционная норма, которая гласила, что лицо может быть привлечено к ответственности только в случаях и в порядке, установленных законом. Мы не предусмотрели случая компенсации нематериального вреда в законодательстве. Следовательно, с применением нормы Конвенции мы бы нарушили Конституцию. То есть это был пробел, который невозможно было преодолеть прецедентной практикой, поэтому мы произвели законодательные изменения.  Но по части пробелов, которые не создают противоречия с Конституцией, Кассационному суду удается давать решения, но только в одном случае: чтобы Кассационный суд мог сказать свое слово, в суд должна поступать нормально сформулированная кассационная жалоба, которая по своей сути будет такой, что у судей Кассационного суда вызовет убежденность – жалоба подлежит принятию в производство.
Мы можем часто видеть проблемы в деле, но мы можем быть не в состоянии их преодолеть или исправить, потому что у нас нет таких оснований в жалобе.
– Интерес в Армении к вердиктам ЕСПЧ и в частности выплачиваемым государством в их результате компенсациям довольно высок. В обществе озвучивается мнение, что эти суммы должны предоставляться судьями, из-за ошибки которых было зарегистрировано это нарушение. Что скажете об этом?
– Никакие международные документы не предусматривают, чтобы судья подвергался материальной ответственности за допущенную им ошибку. Это неприемлемый подход во всей европейской семье. Судья может быть привлечен к ответственности только в том случае, если он совершил преступное деяние, что в свою очередь было подтверждено вступившим в законную силу приговором.
– Коснемся инициативы по сокращению социальных гарантий судей, против чего выступает Ассоциация судей. Не приводит ли это к восприятию, что либо должны сохраняться высокие социальные гарантии судей, пенсии, либо коррупция среди судей неизбежна?
– Я не могу связать одно с другим. Мы говорили, что с точки зрения  независимости судей важно, чтобы судья не подвергался давлению во внешнем или внутреннем мире. Судья должен быть свободен. Другим важным обстоятельством является обеспечение социальных гарантий для судей, зарплат и пенсий.
Судья должен быть убежден, что эта его жизнь с многочисленными ограничениями оправдана, поскольку в будущем у него будет обеспеченная старость – в виде получения пенсии.
И Ассоциация судей отреагировала на законопроект, представленный крылом исполнительной власти, которым предпринималась попытка резко сократить пенсии, выплачиваемые судьям, установив верхний порог для пенсий, если бы арифметически подсчитали, получилось бы, что некоторые судьи получали бы пенсию в 2 или 2,5 раза меньше по размеру. Что касается пенсий судей, мы годами переживали регресс. Если ранее судье предоставлялась пенсия в размере 70% от его последней зарплаты, то сегодня этот показатель составляет около 49,5%, что в некоторых ситуациях рассчитывается по зарплате судьи не на сегодняшний день, а на 1 июня 2014 года.
Что касается вопроса о том, что низкий размер пенсий судей приводит к коррупции, это является неприемлемым подходом, поскольку судьи являются законопослушными гражданами.
Эти коррупционные явления – уголовно преследуемые деяния. Я даже не могу себе представить, что для этой цели какой-то судья участвует в коррупции. Но для того, чтобы соответствующее отношение сформировалось и у общественности, то, да, судья должен получать высокую зарплату. Чтобы и у общественности была эта уверенность, что получающему такую высокую зарплату судье и в голову не придет никогда подумать о других вещах.
Интервью на армянском языке подготовила Анна Мкртчян – в рамках обсуждения «Отношения между СМИ и судебными властями: критерии Совета Европы и лучший опыт стран-участниц».