Դատավոր Էդիկ Ավետիսյանը վարույթ է ընդունել Ռոբերտ Քոչարյանի հայցն ընդդեմ Սիլվա Համբարձումյանի
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Էդիկ Ավետիսյանի, վարույթ է ընդունել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռուբերտ Քոչարյանն ընդդեմ քաղաքացի Սիլվա Համաբարձումյանի հայցը: Հայտնում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբից։
Հիշեցնենք, որ հայցադիմումը ներկայացվել է Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Արամ Օրբելյանի կողմից՝ զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները հերքելու և երկու միլիոն ՀՀ դրամ փոխհատուցում բռնագանձելու պահանջներով:
Հայցադիմումը դատարան է մուտք եղել նոյեմբերի 13-ին, այն ներկայացնելու հիմք է հանդիսացել Սիլվա Համբարձումյանի կողմից 02.11.2018 թվականին «Հայացք» մամուլի ակումբում ասուլիսի ժամանակ հնչեցված հետևյալ արտահայտությունը․ «Ես 2008 թվականին խոշոր գործարք եմ արել արաբների հետ և ինձ չխանգարելու համար վճարել եմ և՛ հանրապետության նախագահին՝ Քոչարյան Ռոբերտին և՛ ...»:

Суд принял к производству исковое заявление Роберта Кочаряна против Сильвы Амбарцумян
Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана под председательством судьи Эдика Аветисяна принял к производству исковое заявление второго президента Армении Роберта Кочаряна против гражданки Сильвы Амбарцумян. Об этом сообщает команда адвокатов второго президента РА Р. Кочаряна.
Напомним, иск был представлен представителем Роберта Кочаряна – Арамом Орбеляном – с требованиями опровержения сведений, представляющих собой клевету, а также о взыскании компенсации в размере двух миллионов драмов.
Исковое заявление было зарегистрировано в суде 13 ноября. Основанием подачи иска против Сильвы Амбарцумян стало то, что Сильва Амбарцумян 02.11.2018 года во время пресс-конференции в пресс-клубе «Айацк» («Взгляд») озвучила следующую фразу: «Я в 2008 году заключила крупную сделку с арабами, и для того, чтобы мне не мешали, я заплатила и президенту Армении – Кочаряну Роберту и…».