«Փաստ» թերթը գրում է. «Սպասելի էր, որ մի շարք աղմկոտ քրեական գործեր կհամընկնեն նախընտրական շրջանի վերջին շաբաթվա հետ: Սրա վկայությունն էր ԱԺ պատգամավոր Արամ Հարությունյանի դեմ հարուցված քրեական գործի մասին պատկան մարմինների հայտարարությունը: Սակայն բարձրաստիճան պաշտոնյաներին վերաբերող ու աղմկոտ քրեական գործերից զատ, կան նաև, այսպես ասած, ընթացիկ դեպքեր ևս: Մասնավորապես, ըստ տարածված տեղեկատվության, դեկտեմբերի 3–ին Լոռու մարզի ոստիկանները Վանաձոր քաղաքի Բազումի, Գուգարքի, Տարոնի, ինչպես նաև Ստեփանավանի, Թումանյանի, Տաշիրի ոստիկանության բաժիններ են բերման ենթարկել 2 տասնյակից ավելի անձանց: Այս գործընթացին նախորդել էր ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանի այցը Լոռու մարզ:
Նույն աղբյուրի պնդմամբ, բերման ենթարկվածների թվում են ՀԷՑ–ի և «Գազպրոմ Արմենիայի» տեղական կառույցների մի շարք աշխատակիցներ: Նշենք, որ «Գազպրոմի» Լոռու մարզային կառույցի ղեկավարը ՀՀԿ-ական Վահրամ Բաղդասարյանի եղբայրն է: Իսկ ՀԷՑ-ն, ինչպես գիտենք, պատկանում է Սամվել Կարապետյանին, որը նաև բավական ազդեցիկ է Լոռու մարզում, իսկ ՀԷՑ-ի՝ նաև մարզային գրասենյակի ղեկավարներն են նրա անմիջական «թիմից»:
Մեր ունեցած տեղեկություններով, իշխանությունները մտավախություններ ունեն, որ Լոռու մարզում կարող են ոչ «հեղափոխական» տոկոսներ ստանալ՝ հաշվի առնելով հանրապետականների՝ այլ տարածքների համեմատ ուժեղ ռեյտինգային ցուցակն այդ մարզում, ինչպես նաև Մարուքյան եղբայրների զգալի ազդեցությունը: Հենց այս նպատակով էլ որոշվել է ոստիկանության միջոցով զգուշացնել այն սուբյեկտներին, որոնք այս ընտրություններին աշխատելու են իշխանության մրցակիցների օգտին: Ընդ որում, նման դեպքերը գուցե բացառություններ չլինեն առաջիկա մի քանի օրերին»:

Газета «Паст» пишет, ожидалось, что ряд громких уголовных дел совпадут с последней неделей предвыборной кампании. Свидетельством этого стало заявление соответствующих органов об уголовном деле в отношении депутата парламента Арама Арутюняна. Однако кроме касающихся высокопоставленных чиновников громких уголовных дел есть также, так называемые текущие случаи. В частности, согласно распространенному сообщению, 3 декабря полицейские Лорийской области подвергли приводу в отделения полиции города Ванадзора, Базума, Гугарка, Тарона, а также Степанавана, Туманяна, Ташира более 2-х десятков лиц. Этому процессу предшествовал визит начальника полиции Валерия Осипяна в Лорийскую область.
Согласно утверждению того же источника, в числе подвергнутых приводу ряд сотрудником местных структур ЗАО «ЭСА» и компании «Газпром Армения». Отметим, что руководитель областной структуры компании «Газпром Армения» в Лорийской области – брат представителя Республиканской партии Ваграма Багдасаряна. А ЗАО «ЭСА», как знаете, принадлежит Самвелу Карапетяну, который также пользуется большим авторитетом в Лорийской области, и руководители ЗАО «ЭСА», а также его областной структуры – из его непосредственной «команды».
«По нашим сведениям, власти обеспокоены тем, что в Лорийской области могут не получить «революционные» проценты, учитывая сравнительно сильный рейтинговый список Республиканской партии в этой области, а также значительное влияние брата Марукяна. Именно с этой целью решено с помощью полиции предупредить те субъекты, которые на этих выборах будут работать в поддержку соперников нынешней власти. Причем подобные случаи, возможно, не будут исключением в ближайшие несколько дней», - пишет газета.