Ազգային Ժողովը սեպտեմբերին ընդունել է քրեական օրենսգրքի փոփոխությունները, որոնց արդյունքում խստացվել են պատիժները ընտրական հանցագործությունների համար։
Ոստիկանությունից տեղեկացնում են, որ նախատեսվել են հետևյալ պատիժները՝
- Ընտրակաշառք ստանալու կամ անգամ պահանջելու համար՝ 500.000-ից 700.000 դրամ տուգանք կամ 1-ից 3 տարի ազատազրկում:
- Ընտրակաշառք տալու կամ անգամ առաջարկելու համար՝ 2.500.000-ից 3.000.000 դրամ կամ 2-ից 6 տարի ազատազրկում:
- Մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու համար՝ 2-ից 6 տարվա ազատազրկում:
- Որևէ եղանակով ընտրությունների արդյունքները կեղծելու համար (այդ թվում՝ ռեյտինգային թեկնածուների ձայների կեղծման)՝ 3-ից 8 տարվա ազատազրկում:
Ոստիկանությունը իրավունք է ստանում օգտագործել օպերատիվ հետախուզական բոլոր օրինական միջոցները (օրինակ հեռախոսների գաղտնալսում, ներքին դիտում) այդ հանցագործությունները բացահայտելու համար:

Полиция Армении напоминает о предусмотренных за избирательные преступления наказаниях
Национальное  Собрание Армении  в  сентябре с.г. приняло изменения  в  Уголовном кодексе РА, в результате чего ужесточены меры  наказания за избирательные преступления.
Как сообщают из Полиции РА, предусмотрены следующие наказания:
1) За получение или даже требование избирательной  взятки  – штраф в размере от 500.000 до 700.000драмов или лишение свободы  сроком на 1-3 года
2) За дачу или даже предложение избирательной  взятки  – штраф в размере от 2.500.000 до 3.000.000 драмов или лишение свободы  сроком на 2-6 лет
3) За голосование более одного раза вместо другого лица –  лишение свободы  сроком на 2-6 лет
4) За фальсификацию результатов голосования любым способом (в том числе и  голосов за кандидатов, баллотируемых по рейтинговой системе – лишение свободы  сроком на 3-8 лет).
Отмечается также, что Полиция РА имеет право использовать все  законные оперативно-розыскные методы (например, прослушка телефонов, внутреннее наблюдение) для  выявления  этих преступлений