Իսպանիայում փնտրում են 3 միլիոն եվրո արժողությամբ «Ստրադիվարիուսի ջութակի» տիրոջը
Իսպանիայում փնտրում են 18-րդ դարում Անտոնիո Ստրադիվարիուսի կողմից պատրաստված ջութակի տիրոջը։ Այս մասին հայտնում է «Գազետա.ռու»-ն՝ վկայակոչելով «El Pais»-ին։
Որոշ մասնագետների կարծիքով, գործիքի արժեքը 3 միլիոն եվրո է։ Միաժամանակ, երկու փորձագետներ հայտնել են, որ ջութակը 18-րդ դարի կրկնօրինակ է։
Նշվում է, որ գործիքն իրավապահ մարմինների կողմից առգրավվել է 2007 թվականին՝ հատուկ գործողության ժամանակ։ Ջութակն Անդալուզիա ուղարկել ցանկացել են ռումինացի ներգաղթյալները։
Կայքում, որտեղ հրապարակվում են իրավապահների կողմից առգրավված գործիքները, ջութակը ներկայացված է որպես բնօրինակ։

В Испании разыскивают владельца скрипки, которая якобы была изготовлена Антонио Страдивари в XVIII веке. Об этом сообщает местная газета «El Pais».
Как сообщает «Газета.Ру», по мнению некоторых специалистов, стоимость инструмента оценивается в €3 млн. В то же время два эксперта заявили, что скрипка является подделкой XVIII или XIX века.
Как отмечается, инструмент был изъят правоохранительными органами в 2007 году в ходе спецоперации. Уточняется, что скрипку хотели переправить в Андалусию выходцы из Румынии.
Подчеркивается, что в настоящее время скрипка фигурирует как подлинник на сайте, где публикуется список изъятых властями произведений искусства.