Հայաստանում այսօր արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ են
Նշենք, որ ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 11 քաղաքական ուժ՝ 9 կուսակցություն և 2 դաշինք։
Ըստ ոստիկանության պաշտոնական տվյալների՝ քվեարկության նախորդ օրը ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված ընտրողների ընդհանուր թիվն է 2 միլիոն 573 հազար 779 մարդ, որից ըստ գտնվելու վայրի ընտրողների և ըստ գտնվելու վայրի ընտրական տեղամասում՝ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի անդամների թիվը` 12 հազար 549, Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառում չունեցող ընտրողների թիվը ` 206, ընտրական տեղամասեր գործուղվող ոստիկանության ծառայողների թիվը՝ 480, ստացիոնար բուժում իրականացնող բժշկական հաստատությունում գտնվող ընտրողների թիվը` 844:
ԿԸՀ-ի տեղեկացմամբ էլ , ԱԺ արտահերթ ընտրություններին էլեկտրոնային եղանակով քվեարկելու իրավունք ունի 729 քաղաքացի:
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքին կհետևեն ինչպես տեղական 22, այնպես էլ օտարերկրյա մի շարք դիտորդական առաքելություններ։ Դրանց թվում են՝ ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ), ԵԽԽՎ-ն, ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունը, ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովը, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովը, Եվրոպական խորհրդարանը, ՍԻԼԲԱ-ն(Ազատության և ժողովրդավարության նախաձռենությունների աջակցություն), Ի ԷՆԻ ԷՄ Օ-ն (Ընտրությունները մշտադիտարկող կազմակերպությունների եվրոպական ցանց)։
Ընդհանուր առմամբ, ոստիկանության տեղեկացմամբ, Հայաստան են ժամանել 24 երկարաժամկետ և 250 կարճաժամկետ դիտորդական առաքելություն իրականացնող փորձագետներ:

Armenia holding snap parliamentary elections
Polling stations opened across Armenia on Sunday morning as the country is holding snap parliamentary elections.
A total of 2,573,779 people are entitled to cast ballots at the parliamentary vote. The number of voters in terms of their location and the number of precinct electoral commission members at the polling station is 12,549, while 206 voters are not registered in Armenia. 480 police officers are set to work at polling stations. The number of voters receiving inpatient treatment in medical institutions is 844.
Eleven political forces, including nine parties and two blocs, are running for the parliament – the My Step bloc, We bloc, Prosperous Armenia Party, National Progress Party, Christian Democratic Revival Party, Sasna Tsrer party, Rule of Law party, Armenian Revolutionary Federation- Dashnaktsutyun (ARF-D) party, Bright Armenia party, Republican Party of Armenia, and Citizen's Decision Social-Democratic Party.
22 local and several international organizations are conducting an observation mission in Armenia, including OSCE/ODIHR, PACE, CIS, CIS Interparliamentary Assembly, OSCE Parliamentary Assembly, European Parliament, SILBA (Support Initiative for Liberty and Democracy) and ENEMO (European Network of Monitoring Organizations).
Overall, 13 experts, 24 long-term and 250 short-term observers have arrived in Armenia to monitor proceedings on the election day.