Ստոկհոլմում կայացել է գրականության ոլորտում այլընտրանքային Նոբելյան մրցանակի հանձնման արարողությունը։ Մրցանակին արժանացել էր 81-ամյա ֆրանսիացի գրող Մարիզ Կոնդեն։
«Ավելի լավ է մրցանակները ստանալ կարիերայի մեջտեղում, այլ ոչ թե, երբ այն ավարտում ես»,- iz.ru-ի հաղորդմամբ՝ կատակել է Կոնդեն։
Մրցանակը շնորհվել է գաղութատիրության դարաշրջանի, ինչպես նաև ավանդույթների և մշակութային ժառանգության խորը ուսումնասիրության համար։
Հիշեցնենք, որ գրականության ոլորտում այլընտրանքային Նոբելյան մրցանակի հավակնորդների կարճ ցուցակում էին ընդգրկվել նաև Նիլ Գեյմանը, Քիմ Տհուին, ճապոնացի Հարուկի Մուրակամին, ով խնդրել է իրեն հանել ցուցակից։
Գրականության ոլորոտում այլընտրանքային Նոբելյան մրցանակը հիմնվել է, քանի որ 2018 թվականին այդ անվանակարգում Նոբելյան մրցանակ չեն տվել: Դա տեղի է ունեցել սկանդալի պատճառով, որը կապված էր շվեդական ակադեմիայի հետ։

Известно имя лауреата альтернативной Нобелевской премии по литературе
Церемония вручения альтернативной Нобелевской премии по литературе прошла в Стокгольме. Подробности сообщает газета «Известия».
Премию вручили 81-летней французской писательнице Мариз Конде. «Награды лучше получать в середине карьеры, а не когда ее заканчиваешь», – пошутила Конде.
Писательница родилась в Гваделупе в 1937 году. Она преподавала в Гвинее, Гане, Сенегале, Франции и США, а также работала журналистом и возглавляла Комитет памяти о рабстве. Награда была присуждена за глубокое исследование эпохи колониализма, а также традиций и культурного наследия.
Японский писатель Харуки Мураками отказался от номинации на альтернативный «Нобель». Мураками связался с Новой академией Швеции и попросил исключить его из шорт-листа номинантов 2018 года. Помимо японца и Конде в шорт-лист входили английский фантаст Нил Гейман и рожденная во Вьетнаме канадская писательница Ким Тхюи.