Զոհրաբ Մնացականյան.  Հայաստանը պարտավոր է միշտ ամրագրել «այլևս երբեքը»
«Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը մեր բոլորի սրտերում է, քանի դեռ մեր ականջին են ցեղասպանություն վերապրածների պատմությունները, քանի կա մեր ընդհանուր հիշողոթյունն ու ինքնությունը պահպանելու կամքը»,- իր խոսքում հայտարարել է Զոհրաբ Մնացականյանը «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի 70-ամյակին նվիրված համերգի ժամանակ։
ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հանրային դիվանգիտության վարչության փոխանցմամբ, նախարարի պաշտոնակատարն ընդգծել է,  Հայաստանը պարտավոր և վճռական է իր ներդրումն ունենալ միջազգային հանրության՝ ապագա ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ուղղված միջոցների մշակման համատեղ ջանքերում՝ միշտ ամրագրելով «այլևս երբեքը»:
«Դեռևս 2015թ. հիմնելով «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումը՝ Հայաստանն ամուր հարթակ է տրամադրում ցեղասպանության կանխարգելման հարցում միջազգային համագործակցության համար: Այս համերգով բացված եմ հայտարարում Երևանի Երրորդ Գլոբալ ֆորումը, որը նվիրված է կրթության և մշակույթի միջոցով ցեղասպանության կանխարգելման հարցերին»,-նշել է նա։

В Ереване стартовал третий глобальный форум «Против преступления геноцида»
«Память жертв Геноцида в сердцах у нас, пока у нас на слуху истории переживших геноцид, пока есть общие воспоминания и воля к сохранению идентичности», – об этом заявил и.о. главы МИД Армении Зограб Мнацаканян в своем выступлении на концерте, приуроченном 70-летию принятия Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, З. Мнацаканян отметил: «Ещё в 2015 году, основав глобальный форум “Против преступления геноцида”, Армения предоставляет крепкую платформу для международного сотрудничества в вопросе предупреждения преступления геноцида. Этим концертом объявляю открытым Третий глобальный форум “Против преступления геноцида”, который посвящен вопросам по предупреждения геноцида посредством образования и культуры».