Ապագա կիթառահարին վերջին վիրահատությունն է պետք՝ ինքնուրույն քայլել կարողանալու համար
Ուղիղ մեկ տարի առաջ՝ դեկտեմբերի 11-ին Panorama.am-ը գրել էր Հայկի երազանքի մասին։ Ութամյա Հայկի ամենամեծ ցանկությունը ինքնուրույն քայլել է։ 29 վիրահատությունները նրան մոտեցրել են դրան, ևս մեկը ու ըստ բժիշկների, Հայկին ոչինչ չի խանգարի ինքնուրույն քայլել։
Մեկանգամյա անզգայացմամբ ևս չոր վիրահատություն սպասվում է հունվարին Գերմանիայում։ Դրա ընթացքում պետք է հեռացվեն ոտքերի մեջ դրված երկաթները, որոնք տեղադրվել են վեց ամիս առաջ վիրահատության ժամանակ։
Ընտանիքը հույս ունի՝ բարի մարդիկ այս անգամ էլ իրենց կողքին կկանգնեն, ու անհրաժեշտ 3600 եվրոն կհավաքվի։
Մայրը՝ Պայծառ Ներսիսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշում է, որ արդեն կատարված վիրահատությունների, բժիշկների նշանակած պարապմունքների արդյունքում Հայկն ամեն օր նոր հաջողություններ է գրանցում։ Արդեն կարողանում է առանց օրթեզների ու քայլակի տան մեջ մի քանի քայլ անել։
Հայկը հաճախում է ոչ ներառական դպրոց, սովորում է Երևանի թիվ 154 դպրոցի երկրորդ դասարանում, լավ է սովորում։ Առավոտյան բարձր դասարանների աշակերտները գալիս են, Հայկին օգնում, աստիճաններից իջեցնում, դպրոց ուղեկցում, հետո օգնում են տուն վերադառնալ։ Տնօրենն ու ուսուցիչներն էլ նկատել են, որ Հայկի դպրոցում հայտնվելուց հետո մթնոլորտը փոխվել է։ Երեխաներն ավելի զիջող, օգնելու պատրաստ են դարձել։
«Հայկին անընդհատ պետք են մկանները զարգացնող պարապմունքներ։ Գումար չլինելու պատճառով մենք մեկ ու մեջ ենք պարապում։ Բժիշկներն էլ զարմացած են Հայկի առաջընթացից։ Բժիշկներն ասում են, Հայկը տասը տարեկանում արդեն կկարողանա ազատորեն քայլել։ Երկու տարի մնաց, 29 վիրահատություն է տարել»,-հաշվում է Պայծառը։
Գերմանացի բժիշկներն էլ ընդառաջում են իրենց արդեն մտերիմ դարձած հայ երեխային։ Համաձայնել են, որ Հայկը ռենտգեն հետազոտություն անցնի Երևանում, արդյունքներն ինտերնետով ուղարկվեն իրենց, դրանց հիման վրա էլ վիրահատության օր կնշանակեն։
Մայրը բացատրում է, որ ոտքերում դրված երկաթները պետք է հանվեն բժիշկների կողմից նշված վեց ամիս հետո, ուշացնելու դեպքում դրանք երեխայի արդեն ուղղված ոտքերը կթեքեն հակառակ ուղղությամբ, ինչն ուղղելու համար առավել բարդ վիրահատության անհրաժեշտություն կառաջանա։
«Պետք է հասցնենք, որ ժամանակին երկաթները հեռացնենք։ Այս անգամ էլ ոչ մի վախ չունի, անգամ ինձ է հանդարտացնում, ասում է՝ մամ ջան, մի նեղվի, կանցնի։ Ասում եմ, Հայկ ջան, էս ինչքան ուժեղ ես դու, մատս մի հատ կտրվում է, սկսում եմ նվնվալ, դու իմ երեխան ես, բայց ինձանից շատ ուժեղ ես»,-պատմում է Պայծառը։
Այս տարի էլ Հակը Ձմեռ պապիկին նամակ է գրել, ցանկություն է հայտնել իսկական կիթառ ունենալ։ Պայծառն այդ մասին գրառում է արել ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Չեք պատկերացնի, թե ինչքան արձագանք ստացանք։ Նույնիսկ վիճում էին մարդիկ գրառման ներքո, ասում էին՝ ի՞նչ կլինի, ասեք նա չբերի, մենք ամենալավ կիթառը կբերենք»,-ծիծաղով հիշում է մայրը։
Հայկը կիթառով նվագել շատ է սիրում, մտադիր է սովորել, մասնագետն էլ ստուգել է լսողությունը, ձեռքի շարժումները, հաստատել, որ կիթառահար կարող է դառնալ։
«Չիկոն մի հաղորդում ուներ ջազի մասին։ Հայկը նրա հավատարիմ ունկնդիրն էր։ Հետո իմացավ, որ Չիկոն մահացել է, շատ տխրեց»,-ասում է մայրը։
Հիշեցնենք, որ երեխան ծնվել է 5.5 ամսականում, 600 գրամ քաշով՝ անհաս, զարգացած չէր կոնքազդրը, երկկողմանի հոդախախտ ուներ, նաև մանկական ուղեղային կաթված: Մայրը չլսեց բժիշկների հորդորները, չհրաժարվեց նրանից:
Նրանց մեծ երազանքի իրականացմանն օգնելու համար կարող եք զանգահարել Պայծառ Ներսիսյանին՝ 093 58 66 21 հեռախոսահամարով։ Հայկի մոր՝ Պայծառ Ներսիսյանի անունով ՎՏԲ բանկում հաշվեհամար է բացվել։ Աջակցել ցանկացողները կարող են փոխանցում կատարել հետևյալ հաշվեհամարներին.

Будущему гитаристу для самостоятельной ходьбы требуется последняя операция
Ровно год назад – 11 декабря – сайт Panorama.am написал о мечте Айка. Самой заветной мечтой Айка – является желание самостоятельно ходить.  29 операций приблизили его к осуществлению этой мечты, ещё одна операция и, по словам врачей, Айку ничто не помешает самостоятельно ходить. Ещё четыре операции планируется провести в январе в Германии с применением одноразовой анестезии.
Во время операции нужно будет удалить установленные в ногах металлические конструкции, которые были размещены во время операции 6 месяцев назад.
Семья Айка надеется, добрые люди и в этот раз протянут им руку помощи, в результате чего удастся собрать необходимые для проведения операции 3600 евро.
Мама Айка – Пайцар Нерсисян – в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала, что в результате уже проведенных операций, назначенных врачами упражнений, Айк ежедневно добивается новых успехов. Дома он уже делает несколько шагов без помощи ортезов и ходунков.
Айк посещает не инклюзивную школу, учится во втором классе Ереванской школы №154, учится хорошо. Утром ученики старших классов приходят и помогают Айку, помогают ему спуститься по лестнице, сопровождают в школу, затем помогают ему вернуться домой. Директор и учителя также заметили, что после появления Айка в школе атмосфера несколько изменилась. Дети стали более уступчивыми, всегда готовы помочь.
«Айку постоянно необходимо делать развивающие мышцы упражнения. По причине отсутствия средств мы занимаемся этим редко. Врачи же удивлены прогрессом Айка. Они говорят, что Айк в 10 лет уже сможет свободно самостоятельно ходить. Осталось два года – позади 29 операций», – рассказывает Пайцар Нерсисян.
Немецкие врачи также идут навстречу ставшему им уже близким армянскому мальчику. Они согласились, чтобы Айк провел рентгенологическое исследование в Ереване, результаты которого затем по Интернету будут отправлены им, на основании чего и будет назначен день проведения операции.
Мама Айка объясняет, что установленные в ногах мальчика металлические конструкции должны быть изъяты спустя 6 месяцев – срок установленный врачами – в случае опоздания, данные конструкции уже в обратную сторону загнут исправленные ноги ребенка, для исправления чего потребуется необходимость в проведении более тяжелой операции.
«Мы должны успеть, чтобы суметь вовремя снять металлические конструкции. У него и на этот раз нет никаких страхов, он даже меня успокаивает, говорит: мама, не переживай, всё пройдет. Я ему отвечаю, мол, Айк джан, какой же ты сильный, ведь у меня чуть палец немного поранится – начинаю сразу ныть, а ты ведь мой ребенок, но намного сильнее меня», – рассказывает Пайцар Нерсисян.
Айк и в этом году написал письмо Деду Морозу, в качестве подарка попросил гитару. Пайцар Нерсисян об этом сделала запись в соцсети Facebook.
«Не представляете, сколько откликов мы получили. Люди даже спорили в комментариях под этой записью, мол, скажите, пускай они не приносят гитару, мы подарим гитару намного лучше», – вспоминает она.
Айк очень любит играть на гитаре, собирается учиться, специалист уже проверил его музыкальный слух, движения рук и подтвердил, что он сможет стать гитаристом.
«Чико вел программу про джаз. Айк был самым верным слушателем этой программы. Потом он узнал, что Чико скончался, очень грустил», – рассказала мама Айка.
Напомним, что ребенок родился 5,5-месячным, весом в 600 граммов: недоношенным, не были развиты бедренная кость, у него была двусторонняя дислокация, а также детский церебральный паралич. Мама не послушала призывы врачей и не отказалась от ребенка.
Чтобы помочь осуществлению их большой мечты, можно позвонить Пайцар Нерсисян по номеру 093 58 66 21. На имя матери Айка – Пайцар Нерсисян – открыт счет в Банке ВТБ (Армения). Желающие помочь могут перечислить средства на следующие счета: