«Ակնկալում ենք, որ բոլոր կողմերը շարունակեն ջանքերը երկրի հետագա ժողովրդավարացման ուղղությամբ»
Արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության / Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով մամուլի խոսնակը հանդես է եկել Հայաստանում արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ հայտարարությամբ։
«Համաձայն Ընտրությունների միջազգային դիտորդների հայտարարության՝ այս ընտրություններն անցել են «հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքի դրսևորմամբ և վայելում են հանրային լայն վստահություն, ինչն անհրաժեշտ է պահպանել ընտրական համակարգի հետագա բարեփոխումների միջոցով»:
Եվրոպական միությունը հանձնառու է Հայաստանի կայուն, ժողովրդավարական և բարեկեցիկ ապագայի կառուցմանը: Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կարևորվում են այն առումով, որ դրանք բարձրացրեցին հանրային վստահությունը ընտրական գործընթացների նկատմամբ՝ Հայաստանում: Ակնկալում ենք, որպեսզի բոլոր շահագրգիռ կողմերը շարունակեն ջանքերը երկրի հետագա ժողովրդավարացման և արդիականացման ուղղությամբ:
Մենք ակնկալում ենք աշխատել ժողովրդավարական պայմաններում ընտրված նոր խորհրդարանի և ապագա կառավարության հետ` խորացնելու մեր քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները` հիմք ընդունելով համատեղ պարտավորությունները ԵՄ-Հայաստան համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ներքո»,-մասնավորապես ասված է հայտարարության մեջ։

EU looks forward to working with ‘democratically elected’ Armenian parliament, government
The European Union looks forward to cooperation with ‘the democratically elected’ new Armenian parliament and the future government, EU Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy/European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Maja Kocijancic said in a statement on the early parliamentary elections held in Armenia on Sunday, 9 December.
“As stated by the International Elections Observation Mission, these elections “were held with respect for fundamental freedoms and enjoyed broad public trust that needs to be preserved through further electoral reforms".
The European Union is committed to a stable, democratic and prosperous future of Armenia. The early parliamentary elections were important in terms of enhancing public trust towards the electoral process in Armenia. We expect all stakeholders to continue concerted efforts towards further democratisation and modernisation of the country.
We look forward to working with the democratically elected new Parliament and the future Government to deepen our political and economic relations based on the joint commitments of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement,” reads the statement.