Ի պաշտպանություն Ռոբերտ Քոչարյանի հավաքի մասնակիցները Դատախազության շենքի մոտ են
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից անհապաղ ազատ արձակելու պահանջով Հանրապետության հրապարակում հավաքի մասնակիցները երթով շարժվեցին մի քանի մետր հեռավորության վրա գտնվող Գլխավոր դատախազության շենք։ Նրանք այստեղ հայտարարություն են ընթերցեցին։
Կազմակերպիչներից Արմեն Մինասյանը նշեց՝ լսել են, որ դատախազության աշխատակիցներն աշխատում են օրը 24 ժամ, հույս հայտնեց աշխատանքի վայրում մարդ գտնել։
Ոստիկանության աշխատակիցները հորդորեցին, պետք է մայթերով քայլել՝ երթևեկությանը չխանգարելու, խցանում չառաջացնելու համար։
«Դուք մեր ակցիային խանգարում եք, սահմանափակում եք մեր տեղաշարժի իրավունքը, ինչը կոնվենցիայի խախտում է»,-նկատեցին Արմեն Մինասյանն ու Աղվան Պողոսյանը։
Ի վերջո, բանակցություններից հետո հավաքի մասնակիցների մեծ մասն առաջ շարժվեցին մայթերով։
«Մեր պահանջն է՝ ազատություն Ռոբերտ Քոչարյանին։ Եթե մարդ պետք է ձերբակալվի, ապա դրա մեջ օրենք պետք է լինի։ Տեսեք, եթե նա դատախազ է, տիրապետում է օրենքներին, ինչպես կարող է ազատության մեջ թողնել մի մարդու, որ գաղտնալսման մեջ է մեղադրվում։ Բա քո ռիսկը ո՞ւր է։ Մեր պահանջն է՝ ազատություն Ռոբերտ Քոչարյանին, թավշյա հեղափոխության առաջին քաղբանտարկյալին։ Կոտրվելու է վախի մթնոլորտը։ Մարդիկ վախենում են, լացում են, ասում են՝ չենք կարող գալ, հարևանների դատաստանին կարժանանան»,-Դատախազության շենքի դիմաց հայտարարեց Արմեն Մինասյանը։
Նա նաև հայտարարեց, որ մամուլի հայտարարություններն օրինական ուժ չունեն, դրանք դատական որոշումներ չեն։
«Մարտի 1-ի պատասխանատուները տանը նստած ազատություն են վայելում։ Պատմության անիվն այսպես չի մնա։ Ժամանակը շատ մեծ բժիշկ է, լավ իմացեք»,-ասաց նա։
Արմեն Մինասյանի խոսքով, այսօր տեղի ունեցողը 1998-ի հաշվեհարդարն է, կապ չունի 2008-ի դեպքերի հետ։
«Մարդիկ, ովքեր 82 տոկոս ձայնով եկան իշխանության, ովքեր թալանեցին ավերված Գյումրիի մետաղը, գորգերը, նկարները, Մեղրիի անցակետով հանձնեցին մեր հարավային հարևանին, նույնպես մնացին պատմության գրկում, վերակենդանացել են ու անցել են հաշվեհարդարների։ Դա իշխանական կռիվ է, որ ընդդիմադիր կենտրոն չձևավորվի, գլխավոր ընդդիմադիր ուժը կալանավորված է»,-հայտարարեց նա։
Արմեն Մինասյանը տեղեկացրեց, որ իրենց քայլերը շարունակական են լինելու. «Մեր վերջնական նպատակաը արդարադատության հաղթանակն է»։

Участники акции в поддержку второго президента Армении назвали свои требования у здания Генпрокуратуры
Участники акции в поддержку первого президента Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) и второго президента Армении Роберта Кочаряна с требованием его освобождения направились к зданию Генпрокуратуры РА, где зачитали текст заявления.
Отметим, акция в поддержку Роберта Кочаряна организована инициативной группой «Свободa ПРЕЗИДЕНТУ».
Один из организаторов данной акции Армен Минасян отметил, что они слышали, что сотрудники прокуратуры работают 24 часа в сутки, он выразил надежду, что на месте работы найдут сотрудников.
Сотрудники Полиции РА призвали участников акции ходить исключительно по тротуарам и не мешать движению транспорта.
«Вы мешаете проведению нашей акции, ограничиваете наше право на свободу передвижения, что является нарушением конвенции», – сказали Армен Минасян и Агван Погосян.
«Наше требование – свобода Роберту Кочаряну. Если человек должен быть задержан, то в основе этого решения должен быть закон», – у здания Генпрокуратуры РА заявил Армен Минасян, повторив, что их требование заключается в освобождении Роберта Кочаряна.
По их словам, он является первым политзаключенным после «бархатной революции» в Армении. «Атмосфера страха будет сломлена. Люди боятся, плачут, говорят, мол, мы не сможем прийти на акцию, их осудят соседи», – сказал он.
«Ответственные по “Делу 1 марта” наслаждаются свободой у себя в домах. Колесо истории обязательно повернется», – отметил А. Минасян.