Կայացան ընտրություններ, որոնց արդյունքները կասկած չեն հարուցում. Թևան Պողոսյան
«Այս ընտրություններով մենք հերթական անգամ ապացուցեցինք, որ հանրավոր է  կազմակերպել և անցկացնել ընտրություններ, որոնց արդյունքները կասկած չեն հարուցի։ Կարևոր չէ՝ հանրությունը գիտակցաբար թե անգիտակցաբար է ընտրություն կատարել, կարևորն այն է, որ նրա կամքն ազատորեն արտահայտվել է»,- այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց վերլուծաբան Թևան Պողոսյանը։
Նա միաժամանակ ընդգծեց, որ հանրությունը պատրաստ է լինելու տեր կանգնել իր կամարտահայտությանը. «Պետք է պահանջատիրություն ձևավորվի»։
Թևան Պողոսյանը շեշտեց, որ ԱԺ անցած երեք քաղաքական ուժերն արդեն այսօրվանից պետք է լծվեն օրինաստեղծ աշխատանքին։
Անդրադառնալով նոր ձևավորված խորհրդարանի պրոֆեսիոնալիզմի աստիճանին՝ վերլուծաբանը նկատեց, որ նոր դեմքերը նորընտիր ԱԺ-ում իսկապես շատ են, աշխատանքը հեշտ չի լինելու, սակայն ավելի ճիշտ կլինի նոր խորհրդարանի աշխատանքի վերաբերյալ դատողություններ անել առնվազն մեկ տարի անց։
«Գուցե սկզբում չունենանք խորհրդարանական աշխատանքի նրբությունների տիրապետող թիմ։ Սակայն կարևոր է լինելու տեսնել՝ արդյոք նոր ԱԺ-ն սովորելու ցանկություն է ունենալո՞ւ է, թե ոչ»,- ասաց բանախոսը։
Հարցին՝ քաղաքական ո՞ր միավորին է տեսնում խորհրդարանական ընդդիմության դերում՝ Թևան Պողոսյանը կոնկրետ պատասխան չհնչեցրեց՝ նշելով, որ միայն իրավիճակային հարցերը կարող են բացահայտել՝ որ ուժն է  տվյալ պահին ընդդիմադիր։
Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան հիմնախնդրին՝ Թևան Պողոսյանը նշեց, որ Արցախը որևէ մեկի գրպանում դրված չէ, որ կարողանա այն ինչ-որ մեկին տալ. «Եթե միասնական չլինենք, լուծումները մեր երազածը չեն լինի։ Համոզված եմ, որ չարժե շտապել և թևաթափ լինել, քանի որ Ադրբեջանն իր հերթի փորձում է առաջ տանել իր շահերը»։
Անդրադառնալով ի պաշտպանություն ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ երեկ կազմակերպված ցույցին, վերլուծաբանը շեշտեց՝ ամենակարևորն այն է, որ եթե Հայաստանում կա մի խումբ մարդ, որն ուզում է ցույց անել, պետք է կարողանա այդ ցույցն անել։ Թևան Պողոսյանը միաժամանակ հույս հայտնեց, որ ի վերջո կձևավորվի դատական այնպիսի իշխանություն, որի կայացրած որոշումները կասկած չեն հարուցի։
Բանախոսն անդրադարձավ նաև ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ Հայաստանը պատրաստ է առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ։
«Հավատում եմ, որ ինչ-որ ժամանակ Թուրքիայում կլինեն իշխանություններ, որոնք կճանաչեն Հայկական ցեղասպանությունը, կհասկանան, որ չի կարելի խուսափել պատասխանատվությունից։ Կգա մի ժամանակ, երբ Թուրքիան առանց նախապայմանների կբացի սահմանները, և հարաբերությունների որոշակի գործընթաց տեղի կունենա։ Որ վայրկյանին Թուրքիան հասկանա, որ Ցեղասպանության փաստը ժխտելու համար հսկայական գումարներ պետք է ծախսի, վստահ եմ՝ կգնա ճանաչման»,- ամփոփեց բանախոսը։

Теван Погосян: Наступит время, когда Турция без предусловий откроет границу с Арменией
«Внеочередными выборами в Национальное Собрание Армении мы доказали, что возможно организовать и провести выборы, результаты которых не вызовут сомнений. Неважно – сделала ли общественность свой выбор осознанно или неосознанно, важно то, что общество смогло свободно продемонстрировать свою волю», – заявил на сегодняшней пресс-конференции политический аналитик Теван Погосян.
Он в то же время подчеркнул, что общество будет готово стать хозяином своего волеизъявления. «Должна сформироваться требовательность», – отметил он.
Т. Погосян подчеркнул, что прошедшие в парламент три политические силы уже с сегодняшнего дня должны подключиться к законотворческой работе.
Обратившись к степени профессионализма парламента 7-го созыва, аналитик отметил, что новых лиц в Национальном Собрании Армении на самом деле много, работа будет не легкой, однако, было бы правильным делать выводы касательно работы нового парламента спустя год работы НС.
«Возможно, в самом начале у нас в парламенте не будет сформировано команды, владеющей всеми нюансами работы. Однако важно будет увидеть, на самом ли деле у нового Национального Собрания появится желание учиться или нет», – отметил он.
На вопрос, кого он видит в качестве оппозиционной силы в парламенте, Теван Погосян не дал конкретного ответа, отметив, что только ситуационные вопросы могут выявить – какая политическая сила на этот момент станет оппозиционной.
Что касается карабахского конфликта, Теван Погосян отметил, что Арцах не находится у кого-либо в кармане, посему его нельзя просто кому-то передать. «Если мы не проявим консолидацию, то решения не будут такими, о каких мы мечтаем. Убежден, что не стоит торопиться и отчаиваться, поскольку Азербайджан, в свою очередь, пытается продвигать свои интересы», – отметил он.
Обратившись к акции в поддержку второго президента РА Роберта Кочаряна, организованной накануне, аналитик подчеркнул, самое главное в том, что, если в Армении есть группа людей, которая желает провести митинг, то должна уметь это делать. Т. Погосян в то же время выразил надежду, что наконец сформируется такая судебная власть, вынесенные решения которой не вызовут никаких сомнений.
Аналитик прокомментировал также заявление исполняющего обязанности премьер-министра Армении Никола Пашиняна, что Армения готова без предусловий наладить отношения с Турцией.
«Верю, что в определенный момент в Турции сформируются власти, которые признают факт Геноцида армян, осознают, что нельзя избегать ответственности. Наступит время, когда Турция без предусловий откроет границы, и начнется определенный процесс по налаживанию отношений. Как только Турция осознает, что для отрицания факта Геноцида нужно потратить огромные средства, уверен, они пойдут на признание», – резюмировал Теван Погосян.