Մոսկվայում քննարկում է աշխարհահռչակ հայազգի շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հուշարձանի տեղադրման վայրը։ Քնննարվում է երկու տարբերակ։ Քաղաքի իշխանությունները դեռևս հարցում են անցկացնում բնակիչների շրջանում, թե որտեղ ավելի լավ կլինի տեղադրել Ազնավուրի հուշարձանը՝ Կոսմոդամյան հատվածում, թե Զարյադե պուրակում։ Շառլ Ազնավուրի երաժշտական ստեղծագործությունները, հնարավոր է, շուտով հնչեն Մոսկվայի երաժշտության միջազգային տանը Զամոսկվորեչիեում, եթե երգչի հուշարձանը տեղադրվի հաստատության բակում:
«Մոսկովսկի կոմսոմոլեց»-ին ՌԴ-ում Ջավախքի սփյուռքի նախագահ Աղասի Արաբյանը պատմել է, որ Մոսկվայի քաղաքային դումայում հավանության է արժանացել հուշարձանը մայրաքաղաքի կենտրոնում տեղադրելու գաղափարը: Սակայն հուշարձանի վերջնական էսքիզը հաստատելու համար անհրաժեշտ է վերջնական որոշում կայացվի, թե որտեղ պետք է այն տեղադրվի։ Հուշարձանը պատրաստվելու է բրոնզից, հայ համայնքի միջոցներով:
«Ազնավուրը ողջ մանկությունն անցկացրել է ռուսական միջավայրում, նրա ծնողները խոսել են ռուսերեն, և նա շատ էր սիրում այցելել Մոսկվա: Այդ հուշարձանը կդառնա ձգողության վայր և ռուս-ֆրանսիական, ռուս-հայկական և, ընդհանրապես, բազմազգ բարեկամության խորհրդանիշ»,- ասել է Ա. Արաբյանը։

The local authorities are currently conducting a survey among the Moscow residents to find out the best place for the statue, with the legend’s songs to be performed at the Moscow International House of Music if the statue is installed in the terrace of the building.
Speaking to the newspaper, Chairman of Russia's Javakhk Diaspora Aghasi Arabyan said the Moscow City Duma has approved the idea of erecting the statue in the city center, but a final decision on the exact place of the statue needs to be made before finalising its sketch.
The statue will be made of bronze through the funds of the local Armenian community.
“Aznavour spent most of his childhood in Russian surroundings. His parents spoke Russian and he loved to visit Moscow. This statue will become a place of attraction and a symbol of Russian-French, Russian-Armenian and, in general, multinational friendship,” Arabyan said.