Կենդանաբանական այգում սատկել է բեզոարյան այծերից մեկը
Երևանի կենդանաբանական այգում այսօր սատկած են գտել բեզոարյան այծերից մեկին։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել կենդանաբանական այգու մամուլի ծառայությունը։
«Պատահարներն ու անցանկալի իրադարձությունները համառորեն չեն լքում մեզ վերջին շրջանում:
Թունավորման հետևանքով զեբրի անկման, մյուս կենդանիների անկման հետ կապված ցավալի դեպքերի՝ դեռևս իրավապահների կողմից չպարզված հանգամանքների ֆոնին այսօր առավոտյան դժբախտ դեպք է տեղի ունեցել նաև բեզոարյան այծերից մեկի հետ: Վերջինս հայտնաբերվել է սատկած վիճակում:
Բեզոարյան այծի այս առանձնյակը երկուշաբթի օրը հայտնվել էր իր ազատավանդակից և Կենդանաբանական այգու սահմաններից դուրս, սակայն այգու աշխատակիցների ջանքերով նորից վերադարձել է այնտեղ:
Կենդանին այդ ազատավանդակում բնակվում էր 2013 թվականից՝ ծնվելու օրվանից: Թե ինչն է դարձել պատճառ, որ կենդանին փախնի տարածքից, ինչպես նաև՝ կենդանու անկման պատճառը, հանգամանալից ուսումնասիրությունը կպարզի:
Փաստ է սակայն, որ վերջին շրջանում Այգու շուրջ ծավալված իրադարձությունները շարունակվում են, և անհնար է դրանցում չնկատել հետևողականություն և ցանկալիին հասնելու պայքար:
Պատահական չենք համարում, որ հերթական միջադեպը տեղի ունեցավ Այգու տնօրենի վերջին հարցազրույցից հետո, որը հրապարակվել է irates.am-ում:
Համոզված ենք, որ քանի դեռ իրավապահ մարմինները ամբողջ ուժով և ծավալով չեն զբաղվել վերջին շրջանում Կենդանաբանական այգում տեղի ունեցած իրադարձություններով և դրանց մեղավորները չեն պատժվել, այս իրավիճակը, ցավոք, շարունակական է լինելու:
Ի դեպ այս դեպքը կրկին մատնացույց է անում Կենդանաբանական այգու տնօրինության բազմիցս բարձրացրած՝ Այգու ամբողջական տարածքի ցանկապատման խնդրի ակտուալությունը:

Очередная плохая новость из Ереванского зоопарка: умер один из безоаровых козлов
В Ереванском зоопарке сегодня обнаружили умершим одного из безоаровых козлов, сообщает пресс-служба парка.
«Инциденты и нечастные случаи упорно не желают нас покидать в последний период.
На фоне пока невыясненных правоохранителями причин печальных инцидентов, связанных с гибелью зебры и других животных, сегодня утром несчастный случай приключился с одним из безоаровых козлов. Его нашли мертвым.
Эта особь безоарового козла в понедельник оказался за пределами своей клетки и зоопарка, однако работники его вернули обратно.
Животное содержалось в этой клетке с 2013 года – с момента своего рождения. Что стало причиной побега животного с территории, а также причиной  его смерти – выяснит расследование.
Однако факт остается фактом, что в последний период развивающиеся вокруг зоопарка события продолжаются, и невозможно в них не заметить последовательности и борьбы за достижение желаемого.
Не считаем случайным и то, что очередной инцидент произошел после последнего интервью директора зоопарка, опубликованного на сайте  irates.am.
Убеждены: пока правоохранительные органы со всей силой и полноценно  не занялись произошедшими в последний период в зоопарке событиями и виновные в них не наказаны, эта ситуация, к сожалению, будет носить продолжительный характер.
Кстати, этот инцидент вновь делает актуальным не раз озвученный руководством зоопарка вопрос о необходимости возведения ограды по всему периметру парка.
В зоопарке в настоящее время обитают 12 безоаровых козлов, 3 из них родились здесь в этом году», – говорится в сообщении.