Կոշիկ, տեսքտիլ և կաշվե արտադրանքի 40 տոկոսն արտահանվում է Եվրամիություն. Բիզնես Արմենիա
Բիզնես Արմենիան հրապարակել է տեքստիլ ոլորտի ներդրումային գրավչություններն ու արտադրական ներուժը ներկայացնող մարքեթինգային փաթեթը, որը ներառում է նաև ոլորտի ցուցանիշերը։
Բիզնես Արմենիայի hանրային կապերի թիմից հայտնում են, որ հետազոտության մասնագետների տվյալով, վերջին 2 տարում Հայաստանում 35-43 տոկոսով աճել է տեքստիլի, հագուստի և կաշվե արտադրանքի արտահանման ծավալը, 40 տոկոսից ավելին արտահանվում է Եվրամիության երկրներ։ Ոլորտի ընկերությունները զանգվածային սպառման արտադրատեսակներից բացի, տեղական ու արտերկրյա դիստրիբյուտորներին են մատակարարում նաև դիզայներական նմուշներ։
Ոլորտում ներդրումները խթանելու նպատակով կառավարությունը մի շարք աջակցության ծրագրեր է իրականացնում, որի շնորհիվ, Հայաստանը եվրոպական, իրանական, ասիական երկրների ներդրողների համար գրավիչ հարթակ է՝ այստեղ արտադրություն հիմնելու և զրոյական մաքսատուրքով ԵԱՏՄ 180 միլիոնանոց շուկա դուրս գալու համար։
Հրապարակվել է նաև միջազգային ներդրողներին ուղղված տեղեկատվական տեսանյութ, որը ներկայացնում է տեքստիլ ոլորտի ներդրումային գրավչությունները։
Մարքեթինգային փաթեթն ուղղված է միջազգային ներդրողներին, ներկայացվում է «Select Armenia» («Ընտրի՛ր Հայաստանը») բրենդավորմամբ և «Քայլ արա՛, ընտրի՛ր Հայաստանը» կարգախոսով։ Հետազոտությունը և ամբողջական փաթեթը՝ Select Armenia-ի հարթակներում են։

Over 40% of Armenian textile, clothing, leather and shoes production exported to EU
Business Armenia has published a marketing package presenting investment opportunities, production potential and key indicators of Armenian textile industry.
According to the information provided by Business Armenia research team, the annual exports of Armenian textile and apparel, leather and shoes products grew by 35%-43% over the past two years, with more than 40% exported to EU countries.
In addition to mass consumption products Armenian textile companies are also famous for doing subcontracting for world-known brands.
In order to stimulate the investments, the Armenian government has implemented numerous assistance programs, which make Armenia an inviting platform for European, Iranian and Asian investors. Due to Armenia’s membership to EAEU, the investors can establish textile manufacturing factories here and export to EAEU member countries with overall population of 183 million people with 0% custom duties.
The package also includes a video presenting investment incentives of Armenian textile sector.
It is addressed to foreign investors and is presented under “Select Armenia” brand with “Make your move, Select Armenia” slogan. You can find the research and the full package on “Select Armenia” platforms.